Gå til indhold
Køb abonnement
Køb
Odense
Faaborg-Midtfyn
Assens
Middelfart
Nordfyn
Køb abonnement
Køb
person
Min profil
person_outline
Log ind
Odense
Faaborg-Midtfyn
Assens
Middelfart
Nordfyn
Kerteminde
Nyborg
Sydfyn
DirekteSport
Odense
Faaborg-Midtfyn
Assens
Middelfart
Nordfyn
Kerteminde
Nyborg
Sydfyn
DirekteSport
search
Nyheder
Lokalt
expand_more
Odense
Faaborg-Midtfyn
Middelfart
Assens
Nordfyn
Kerteminde
Nyborg
Sydfyn
Sektioner
expand_more
Alarm 112
Bagsiden
Bolig og livsstil
Debat
Dødsannoncer
Erhverv
Fynske mennesker
Gear
Jobbasen
Klima
Kultur
Mad
Madanmeldelser
Navne
OB
Rejser
Sport
Tema: Hvem skal passe farmor?
Tema: Ung og aldrig god nok
Mit indhold
DirekteSport
E-avis
Erhvervsbasen
Nyhedsbrev
Oplæste nyheder
Podcast
Spil
expand_more
Dagens Ord
Krydsord
Sudoku
Annoncering
Bestil dødsannonce
Køb annoncering
Køb native artikel
Prisliste for indhold
Se sponsoreret indhold
Fyens Stiftstidende
Arkiv
Det sker
Eventinfo
Kontakt redaktionen
Kontakt kundeservice
Overblik & priser
Rettelser
RSS-feeds
JFM
Cookies og privatliv
Om JFM
Ophavsret
Persondatahenvendelser
Presseetik
Sådan bruger vi AI
Publicistisk regnskab
Udgivererklæring
Vilkår
Tjenester
expand_more
Avisen Danmark
Jobbasen
Eventinfo
Ugeavisen
Deal.dk
Sweetdeal.dk
Spot.dk
GulogGratis.dk
JobDanmark
skala.fm
Radio4
E-profil
VLR
Classic FM
close
Min profil
account_circle
Du er ikke logget ind
Køb abonnement
Log ind
Avisfordele
E-avis
Kundeservice
account_circle
Velkommen! Du er logget ind.
Selvbetjening
Avisfordele
E-avis
Selvbetjening
Log ud
Nyhedsarkiv
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Januar
Februar
Marts
April
Maj
Juni
Juli
August
September
Oktober
November
December
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Sport
20 nov. 2023 kl. 00:15
Djokovic har ingen planer om at sænke farten efter rekordsejr
Djokovic vandt søndag ATP Finals for syvende gang. Han har allerede sat sig mål for næste år.
Udland
20 nov. 2023 kl. 00:20
Trump-agtig kandidat skal være ny præsident i Argentina
Økonomiminister Sergio Massa har erkendt valgnederlag i Argentina og udpeget Javier Milei som sejrherre.
Odense
20 nov. 2023 kl. 00:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Kim Loan Udlejning ApS i Odense C tjente flere penge i seneste regnskabsår
Udland
20 nov. 2023 kl. 01:15
Colombias præsident kalder Milei-sejr for trist
Donald Trump og lederne af flere latinamerikanske lande har reageret på Javier Mileis valgsejr i Argentina.
Odense
20 nov. 2023 kl. 01:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Kim Loan Udlejning ApS i Odense C tjente flere penge i seneste regnskabsår
Sport
20 nov. 2023 kl. 02:10
Viktor Axelsen melder afbud til China Masters
Foden kan ikke klare flere uger i træk med hårde kampe, siger Axelsen, som melder afbud til China Masters.
Udland
20 nov. 2023 kl. 02:15
BLÅ BOG: El Loco står til at blive Argentinas nye præsident
Økonomen Javier Milei blev som barn kaldt El Loco, har fire hunde og skal være Argentinas næste præsident.
Sport
20 nov. 2023 kl. 02:35
Tjekkiske landsholdsspillere sendes hjem efter natklub-besøg
West Hams Vladimír Coufal og to andre tjekkiske landsholdsspillere kommer ikke i aktion i afgørende opgør.
Udland
20 nov. 2023 kl. 02:45
Argentinas nyvalgte præsident lover at slutte landets nedtur
Javier Milei siger efter sin overbevisende valgsejr, at "Argentinas nedtur slutter i dag".
Udland
20 nov. 2023 kl. 03:30
21 er døde og tusindvis evakueret under dominikansk skybrud
Præsidenten i Den Dominikanske Republik kæder weekendens skybrud sammen med klimaforandringer.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 03:50
For abonnenter
Robotten kan se, om du har gigt: Fynsk opfindelse vinder priser i store mængder, og pengene strømmer ind fra investorer
Robotten Arthur kan se, om du har gigt, og den løser dermed et meget stort problem i sundhedsvæsenet. Det har tiltrukket store beløb fra folk, der tror, at den bliver en stor succes.
Klædt af på nettet
20 nov. 2023 kl. 04:00
For abonnenter
Torben blev forelsket i 'kvinde' på nettet og troede, de skulle leve livet sammen: Han endte med at miste sin opsparing på 250.000 kroner
Gennem et år opbyggede fynske Torben en online-relation med en person, han troede var den kvinde, han havde manglet i sit liv. Det endte med forliste drømme og en tom bankkonto, men han har ikke politianmeldt sagen.
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 04:00
For abonnenter
Søren tjener penge, når du skal have autohjælp: Nu åbner han en helt ny slags bil-forretning
Fyens Stiftstidende bringer hver uge et kort overblik over, hvad der sker i det lokale erhvervsliv. Du kan få nyt fra et chokolade-firma, Jesper Buchs firma og en lokal erhvervsmands nye forretningseventyr.
Udland
20 nov. 2023 kl. 04:20
Den rigeste procent udleder det samme som fattigste to tredjedele
Et af verdens rigeste mennesker udleder 1270 gange så meget som gennemsnittet, lyder det i analyse fra Oxfam.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 04:28
For abonnenter
Drabssigtet var på udgang fra fængslet, da 26-årig blev dræbt på gågaden nytårsnat: Nu er retssagen mod Adans formodede drabsmand planlagt
Knap et år efter knivdrabet på 26-årige Adan Tirow på gågaden i Kolding er tidsplanen for den ni dage lange retssag mod hans 36-årige formodede drabsmand sat i byrettens kalender.
Indland
20 nov. 2023 kl. 04:50
Kampagne om gris kan få konsekvenser for markedsføring
Mandag starter principiel retssag, hvor Danish Crown beskyldes for at svøbe sig i grønne klæder i kampagne.
Odense Bulldogs
20 nov. 2023 kl. 04:59
Odense Bulldogs udlodder gratis billetter: Støt de lokale ishelte i lokalopgøret mod Sønderjyske på fredag
Følg vejledningen i denne artikel, og du kan få (maksimalt) to gratis ståplads-billetter til fredagens kamp mod Sønderjyske i Spar Nord Arena.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 05:00
Stort hotel på Ærø gemmer på endnu større historie: Verdenskendte opfindere og et kongeligt visit
Gunnar og Lili Schmidt Hansen har sat På Torvet til salg i Ærøskøbing. Og det gav anledning til et historisk blik på alt det, bygningerne har rummet. For stedet har mere end 150 år på bagen og har huset flere prominente mennesker - endda også kongelige.
Debat
20 nov. 2023 kl. 05:00
For abonnenter
Fyns Amts Avis mener: Vi bør vægte mennesker frem for bureaukrati
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 05:00
For abonnenter
Mor klemt i pasningspuzzle: Er tvunget til at tage søn ud af dagplejen for at sikre ham en plads i børnehaven
Rikke Kjær er tvunget til at flytte sin søn til vuggestuen, selvom hun helst så, at han blev i dagplejen. Men hvis hun ikke flytter ham, er han ikke sikret en børnehaveplads samme sted.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 05:02
Byrådsfælle og borgmester skyder hårdt mod Byrgesen i brintsag: - Du vidste, hvad du sagde ja til
Både den konservative Tommy Rachlitz og borgmester Steen Wrist(S) mener, at Karsten Byrgesen er ude på et skråplan, når han taler imod et brintanlæg i Taulov. Karsten Byrgesen sagde ja til at sælge grunden til det belgiske brintselskab til 33 millioner kroner. Forudsætningen var grønt lys til anlægget.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 05:21
Jens er omstridt Vejle-skoles sjette leder på to år: Skolen har været ramt af voldsepisoder, sygefravær og et historisk dårligt resultat
Jens Grothe Hjort er ny leder på Grejsdal Skole, der har været ramt af mange udfordringer de seneste år. Så hvorfor har han sagt ja til at blive skolens sjette leder på blot to år?
Assens
20 nov. 2023 kl. 05:30
For abonnenter
Efter skilsmisse sælger Stine sit barndomshjem og lukker sit firma:- Jeg er klar til at begynde på en frisk
Stine Moltrup ville til januar have drevet sit firma i 19 år, efter hun overtog lokalerne fra sin mor, men det jubilæum når hun akkurat ikke. I slutningen af december lukker hun for at begynde på en frisk, og det glæder hun sig til.
Udland
20 nov. 2023 kl. 05:35
Biden fylder 81 år mens vælgernes aldersbekymringer vokser
74 procent af respondenter i en meningsmåling siger, at Biden er for gammel til en ny præsidentperiode.
Udland
20 nov. 2023 kl. 05:50
Varm mad kan være på vej til indiske arbejdere fanget i tunnel
41 arbejdere har været fanget i en motorvejstunnel i Indien i otte dage. Nu kan de måske snart få varm mad.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 06:00
For abonnenter
Overraskende melding til hjemmesygeplejen: I flere år har de manglet 17 sygeplejersker: - Vi fik selv et chok
Der stilles store krav til sygeplejersker, og det mærker de også i hjemmesygeplejen i Nyborg Kommune. Ny omstrukturering af plejeområdet vil splitte sygeplejerskerne op, men det vil gå ud over borgerne, advarer de ansatte. Samtidig har de manglet kolleger i flere år.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 06:00
Hæderkronet hotel blev overrasket over, hvor meget oksekød fyldte i CO2-regnskabet: Nu har de røde bøffer forladt menukortet
Da Grand Hotel fik hjælp til at lave et CO2-regnskab, viste det sig, at hotellets største CO2-synder var det røde oksekød, som stod for næsten 15 procent af udledningen. - Det røde oksekød kører ikke altid rent hjem hos gæsterne, selv om man måske går og tror det, siger Frederik Bo Pedersen, der er marketingkoordinator og ansvarlig for hotellets bæredygtighedsarbejde.
Indland
20 nov. 2023 kl. 06:05
Lille lysglimt rammer Danmark torsdag midt i efterårsvejret
Et frontsystem sørger i Danmark for varmere temperaturer, som dog erstattes med en strømning af byger.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 06:25
Tidligere topchef gør ifølge medie ikke comeback i OpenAI
Trods tidligere meldinger om et muligt comeback, er Sam Altman færdig i OpenAI, skriver The Information.
Indland
20 nov. 2023 kl. 06:35
Borgmestre: Krigen i Mellemøsten skaber splid i København
Københavns syv borgmestre opfordrer byens borgere til "ro og besindelse" i forhold til krigen i Mellemøsten.
Udland
20 nov. 2023 kl. 06:35
Shakira risikerer otte års fængsel i sag om omfattende skattesvig
Mandag starter retssagen mod Shakira, som er tiltalt for at have betalt 14,5 millioner euro for lidt i skat.
Fyn
20 nov. 2023 kl. 06:36
Ét sted på Fyn strømmer tilflytterne til: Se, hvor populær din kommune er
Én fynsk kommune har fået godt fire procent flere indbyggere de seneste fem år, mens nabokommunen har størst fraflytning på Fyn.
Indland
20 nov. 2023 kl. 06:40
Rekordmange har søgt om julehjælp hos Dansk Folkehjælp
Antallet af ansøgere til Dansk Folkehjælps julehjælp er steget med 47 procent siden 2019.
Udland
20 nov. 2023 kl. 06:50
Energiselskaber halter bagefter med beredskab mod cyberangreb
Seks ud af ti energiselskaber mangler kompetencer til at håndtere cybersikkerhed.
Odense
20 nov. 2023 kl. 06:57
Adventskranse og juletræer: Julemarked i Allerup Gamle Have
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 07:00
Hey, alle I unge piger, der er vilde med at strikke og hækle: Var det ikke noget at tage herhen onsdag eftermiddag i ulige uger?
Efter 17 år stopper Birthe Ravn som aktivitetsleder for nørklerne i Røde Kors, der mødes hver anden onsdag eftermiddag. Ny på posten er Rita Lohman. Nørklerne vil meget gerne være flere - de er kun det halve af, hvad de var engang. Og de vil også gerne have fat i de unge, strikkeglade piger.
Debat
20 nov. 2023 kl. 07:04
Mange diabetespatienter får mere lige vilkår
Indland
20 nov. 2023 kl. 07:05
Borgmesteren finder inspiration i skolegården
København skal være landets bedste børneby. Det er ambitionen fra byens børneborgmester, der får gode input i frikvartererne. Jakob Næsager (K) fylder 50 år.
Indland
20 nov. 2023 kl. 07:05
Kunstkærlighed og samfundssind går hånd i hånd
Fra Ulrikke Neergaard stiftede bekendtskab med kunst i det offentlige rum, var hun solgt. Passionen er siden blevet hendes karriere. 20. november fylder hun 50.
Sport
20 nov. 2023 kl. 07:05
Landsholdsstop har ingen plads i Schmeichels tanker
Mens Simon Kjær har luftet tanker om et stop efter EM, er det slet ikke et tema for Kasper Schmeichel.
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:12
Julekoncert: Støt kampen mod spiseforstyrrelser
Udland
20 nov. 2023 kl. 07:20
Håndgranat dræber to i lejlighed i det østlige Kyiv
To personer, en mand og en kvinde, er blevet dræbt af en håndgranat i en lejlighed i Ukraines hovedstad, Kyiv.
Sport
20 nov. 2023 kl. 07:20
Gavis knæskade får spansk sejr til at føles som nederlag
Barcelona-spilleren Gavi blev skadet, da han og Spanien besejrede Georgien i EM-kvalifikationen.
Klædt af på nettet
20 nov. 2023 kl. 07:30
Kun krænkerne nyder godt af tavshed
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:30
For abonnenter
De rammer rigtigt: Fremstormende barfolk hev flere millioner kroner hjem i overskud - men nedgang at spore
Ugens erhvervsoverblik kommer forbi et banan-kompagni i Odense, et par folk inden for autobranchen og en gruppe af folk, som sidder på en masse caféer og barer i Odense.
Bagsiden
20 nov. 2023 kl. 07:30
Sprogdoktoren: Jomfruelig bog sprættet op efter 65 år
En venlig læser forærede mig en fynsk doktorafhandling fra 1958.
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Speciallæge Sune Dahl ApS i Odense C tjente flere penge i seneste regnskabsår
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 07:32
For abonnenter
Iøjnefaldende udvikling siden 2018: Derfor er antallet af kommunale chefer med million-løn steget markant
For fem år siden var det kun den øverste top i Fredericia Kommunes ledelse, som tjente mere end én million kroner i årsløn. I dag er tallet mere end tre gange så højt. Kommune peger på en mulig årsag.
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:33
Juleting og -gaver: Kreadag i Vor Frue Kirke
Debat
20 nov. 2023 kl. 07:40
Hurra for 12 nye skove på Fyn
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:50
For abonnenter
Stenløse: Stenløse Bygade 7 solgt for 1.675.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1910. Købsaftalen blev indgået 6. november 2023.
Odense
20 nov. 2023 kl. 07:50
For abonnenter
Odense C: Mågevej 10 solgt for 1.400.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1930. Købsaftalen blev indgået 2. november 2023.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 08:00
For abonnenter
Kirkeministeren trækker veto mod Jespers shelters i land: Fornuften sejrede til sidst - eller gjorde den?
Kirkeministeren nedlagde veto mod ændringer i lokalplan i Longelse, men har nu trukket det tilbage. For Jesper Piil Thomsen betyder det, at han kan komme videre med projekterne.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 08:00
Er det dig, der smider kondomer i toilettet? Her er fem af de mest besynderlige ting, der er fundet i kloakkerne
Slamsugerchauffør Henning Andersen må ugentligt rense tilstoppede kloakrør, fordi vi skyller de forkerte ting ud i toilettet. Og af og til er det nogle ret overraskende ting, der bliver fundet i rørene under jorden.
Udland
20 nov. 2023 kl. 08:20
For abonnenter
Reaktioner på Mileis valgsejr
Udland
20 nov. 2023 kl. 08:20
For abonnenter
Den Skøre vil redde kriseramte Argentina med økonomisk chokterapi
Javier Milei har gjort kometkarriere inden for politik. Argentinas kommende præsident lover drastiske forandringer, men spørgsmålet er, om han kan levere.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 08:30
For abonnenter
Entreprenør tjener millioner på aktier, gulvlægger begærer sig selv konkurs og kendt tøjbutik går markant tilbage
I denne uge ser vi nærmere på en af byens mere kendte tøjbutikker, en konkurs inden for gulvlæggerbranchen, cateringmad og så en ejendomsinvestor, som tjente stort på aktier.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 08:45
EU-kommission kræver frasalg inden dansk kæmpefusion
Laktatenzym-forretningen skal sælges, hvis fusionen mellem Chr. Hansen og Novozymes skal godkendes.
Indland
20 nov. 2023 kl. 08:50
Narkoorganisation udløser 122 års fængsel til ni mænd
I en stor narkosag idømmes ni mænd hårde straffe for at have ført "en kompetent narkoorganisation" i tre år.
Sport
20 nov. 2023 kl. 08:50
Utilfredse fans lægger sag an mod Formel 1 efter Vegas-løb
Formel 1 har fået et sagsanlæg på halsen efter weekendens grandprix i Las Vegas, hvor fans missede en træning.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Begrænset nedgang: Bilhandel i Tved fik lidt lavere overskud
Odense
20 nov. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Nye tal: Holdingselskab i Sanderum får minus
Odense
20 nov. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Troelsmose Kvægbrug ApS fik millionoverskud
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 08:51
For abonnenter
Revninge: Søvangsparken 32 solgt for 3.195.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 2006. Overtagelsesdatoen er 1. december 2023.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 08:51
For abonnenter
Marstal: Teglgade 23 solgt for 1.250.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 134 kvadratmeter. Købsaftalen blev indgået 16. oktober 2023.
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 08:55
For abonnenter
Faaborg: Klintealle 1C solgt for 800.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 26. september 2023. Overtagelsesdatoen er 1. november 2023.
Udland
20 nov. 2023 kl. 09:10
Spanske supermarkeder sætter lås på olivenolie i kamp mod tyverier
Tørke har ramt spansk olivenhøst, og det rammer prisen på olie, som er blevet et yndet mål for tyve.
Odense
20 nov. 2023 kl. 09:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Galloway Gundersø ApS fik millionplus
Indland
20 nov. 2023 kl. 09:15
For abonnenter
Hjælp til julen
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 09:20
For abonnenter
Kauslunde: Hasseriisvej 14 solgt for 1.350.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. december 2023. Boligen, der er handlet, er bygget i 1946.
Indland
20 nov. 2023 kl. 09:25
Skuespilleren Helle Merete Sørensen er død
Skuespilleren Helle Merete Sørensen, der medvirkede i en række tv-serier og film, er død.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 09:25
Fyret OpenAI-direktør flytter til Microsoft og får særligt team
Efter fyring i OpenAI flytter eksdirektør Sam Altman til en af selskabets nøgleinvestorer - nemlig Microsoft.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 09:27
Stor bilforretning i Vejle fik millionoverskud: 'Vi er en gammel familievirksomhed, der har en solid, fast kundekreds'
Henrik Christensen A/S, der forhandler Peugeot, Citroën og Suzuki, kørte ud af regnskabsåret med endnu et tilfredsstillende resultat.
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Langeskov-virksomheden Timohe Holding A/S
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Overskuddet gik ned hos Fyns Galvanisering A/S i Langeskov
Indland
20 nov. 2023 kl. 09:40
Trio skyldig i våbensag - forsøgte at sælge til politifolk
Tre mænd er blevet kendt skyldige i en sag om omfattende handel med våben og forsøg derpå.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 09:45
PostNord Danmark har fået ny administrerende direktør
Kim Pedersen er ny administrerende direktør for PostNord Danmark og viceadministrerende direktør for PostNord.
Assens
20 nov. 2023 kl. 09:51
For abonnenter
Højrup: Højrupvej 58 solgt for 1.265.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. december 2023. Købsaftalen blev indgået 16. oktober 2023.
Kultur
20 nov. 2023 kl. 10:00
For abonnenter
Historiens længste fynske album er en dødsrejse til det ydre rum
Der er tale om en pose blandede bolsjer med denne omgang fynske plader. Fængende indiepop, storladen terapipop, progressiv rock og eksperimenterende ambient trækker i alverdens mulige og umulige retninger.
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:10
For abonnenter
Tallene går op: Byggevirksomhed i Stige fik større overskud end året før
Assens
20 nov. 2023 kl. 10:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Virksomhed i Vissenbjerg tjente færre penge i seneste regnskabsår
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 10:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Rønlev Engstrøm Ejendomme ApS fik milliongevinst
Udland
20 nov. 2023 kl. 10:20
Der er hårde kampe ved endnu et hospital i Gaza
Kampvogne bevæger sig rundt omkring hospital ifølge ansat. Israel har ikke umiddelbart udtalt sig.
Indland
20 nov. 2023 kl. 10:20
Danish Crown afviser at markedsføring af klimakontrollerede grise er fup
Kødselskab nægter at have overtrådt markedsføringsloven i forbindelse med en kampagne for svinekød i 2020.
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:20
For abonnenter
Odense C: Promenadebyen 12 solgt for 2.600.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 63 kvadratmeter. Købsaftalen blev indgået 1. november 2023.
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:20
For abonnenter
Stige: Høstlyngen 13 solgt for 1.180.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 100 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 1. december 2023.
Navne
20 nov. 2023 kl. 10:30
Begravelser og bisættelser tirsdag den 21. november
Udland
20 nov. 2023 kl. 10:30
Shakira betaler bøde og får betinget dom i skatteforlig
Omtalt skattesag mod Shakira sluttede otte minutter inde i første retsmøde med millionbøde og betinget dom.
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:30
For abonnenter
Fra plus til minus: Virksomhed i Tornbjerg går fra plus til tab
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 10:48
Julen er skudt i gang - men hvor finder man Fredericias flotteste julebutiksvindue?
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Paarup: Stellavej 15 solgt for 2.870.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 171 kvadratmeter. Boligen, der er handlet, er bygget i 1969.
Odense
20 nov. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Tallene er vendt: Reklamevirksomhed i Skt Klemens vender underskud til plus
Debat
20 nov. 2023 kl. 10:52
Debat: Åbenhed i byrådet
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 10:55
For abonnenter
Gamby: Bogensevej 33 solgt for 845.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1939. Købsaftalen blev indgået 18. oktober 2023.
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 10:57
For abonnenter
Læge fra Vejle retter hård kritik af betjent, der angiveligt slog en patient i gulvet: 'Jeg får det fysisk dårligt, når jeg tænker på det'
En læge fra Psykiatrisk Afdeling i Vejle er rystet over, hvordan en betjent fra Sydøstjyllands Politi håndterede en patient på afdelingen. Lægen forklarer blandt andet, at han så betjenten helt umotiveret slå patienten i gulvet med kniplen.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 11:00
Gaveregn i sigte: Tæt på 400 familier får gratis all inclusive-ferie eller en sæk med julegaver - Det er meget svært ikke at blive berørt
Hotel i Nyborg kommer til at gentage succesen med gratis sommerferier til udsatte familier - og så har man også sørget for, at en flok børn kan få adventsgaver. - Det har været den vildeste følelse, fremhæver hoteldirektøren.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 11:00
Tvunget til at sælge på grund af sygdom: - Drømmen er, at der stadig er lys i butikken, når vi kører forbi om et år
Med et ønske om at få mere tid til familien, der har været plaget af sygdom og en arbejdsulykke, har parret bag Asian Marked sat butikken til salg. Nu håber de på, at nogen vil tage over og drive forretningen videre.
Indland
20 nov. 2023 kl. 11:00
FAKTA: Ni mænd idømt 122 års fængsel for narkoorganisation
Ni mænd i alderen 25-49 år fik sammenlagt 122 års fængsel for salg og distribution af kokain. Læs dommene her.
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 11:00
For abonnenter
Søndersø: Birkelunden 3 solgt for 2.395.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 2000. Overtagelsesdatoen er 1. december 2023.
Danmark
20 nov. 2023 kl. 11:05
SVM-regeringen får laveste måling hos Voxmeter nogensinde
Særligt S går tilbage i ny måling fra Voxmeter, der er den dårligste for SVM-regeringen i dens levetid.
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 11:11
Teenagedreng snuppet med 28 poser hash og fem poser kokain: Solgte stoffer på populær bar i midtbyen
Odense
20 nov. 2023 kl. 11:15
Kæmpe overraskelse i retten: Omstridt revisor indrømmer pludseligt groft millionbedrageri - nøl hos politiet giver mildere straf
51-årige Johnny Hast Hansen lavede mandag en decideret kovending i Retten i Odense, da han pludselig tilstod en lang række tilfælde af groft bedrageri og skyldnersvig i millionklassen. På grund af en flere år lang efterforskning slap han dog med en mildere straf, hvor langt hovedparten blev gjort betinget.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 11:16
Lokaldebat om solceller: Bedre planlægning i landområderne er afgørende for fremtidens Danmark
Sport
20 nov. 2023 kl. 11:20
Brandvarme veteraner fører NBA-hold til sejre
35-årige Kevin Durant har gang i en stor stime i Suns, mens LeBron James i sin 21. sæson brillerer hos Lakers.
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 11:24
Blå blink på stor hovedgade: Politiet hasteindkaldt til Føtex
Mandag formiddag fik et tyveriforsøg inde i Føtex i Prinsessegade politiet til at reagere hurtigt.
Navne
20 nov. 2023 kl. 11:30
Revydirektøren, der blev direktør for revyerne
Livsstil
20 nov. 2023 kl. 11:30
Undgå at blive snydt til Black Friday: Er varen nu også på tilbud?
Du kender det sikkert godt. Følelsen af at være blevet snydt af et gult prisskilt. Du tror, du har sparet penge. Når du kommer hjem, tjekker du prisudviklingen på nettet og opdager, at varen har været på ”tilbud” i evigheder. Du kender sikkert også den nagende tvivl, der efterfølgende opstår, for må butikken det? Var varen nu også på tilbud? Hvad er dine rettigheder? Og hvad gør du, hvis du er blevet snydt? Forbrugerrådet Tænk har samlet en række gode råd til dig, der er på tilbudsjagt. Dem kan du læse her.
Assens
20 nov. 2023 kl. 11:30
For abonnenter
Jens Ulrichs har fået en kort udløbsdato men må væbne sig med tålmodighed: - Vi må gerne modtage kunstsamlingen, men...
Lørdag var udvalgsformand Søren Thomsen (K) på besøg hos Jens Ulrich Petersen, der ønsker at forære sin omfattende kunstsamling til Assens Kommune.
Danmark
20 nov. 2023 kl. 11:30
Regeringen holder fast i fravalgsordning for reklamer
Den nuværende "Nej-tak"-ordning for reklamer fastholdes fremfor at indføre en ny "Ja-tak"-ordning.
Indland
20 nov. 2023 kl. 11:30
Nye billeder fra Andreas Mogensen giver indsigt i lyn i atmosfæren
Andreas Mogensen har taget billeder af lyn i atmosfæren med et særligt kamera, som er sammensat af forskere.
Debat
20 nov. 2023 kl. 11:32
Den fordømmende magt
Debat
20 nov. 2023 kl. 11:36
Cykelsti til Vester Nebel
Sport
20 nov. 2023 kl. 11:50
Højgaard føler med sin bror efter misset kort til PGA Tour
Golfspilleren Rasmus Højgaard gik med mindst mulig margin glip af et kort til næste års PGA Tour.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 11:54
Brand raserede bevaringsværdig bygning midt i byen: Nu vil ejer fjerne bevaringsværdige garager
Uheld med ukrudtsbrænder kostede bevaringsværdigt garageanlæg i Dronningensgade livet. Nu skal kommunen godkende nedrivning, så nyt kan bygges. Med branden forsvandt krav om, at bygningen skal ligne originalen.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 11:55
Startskuddet til ny energieventyr har lydt i Aarhus
EU's største geotermianlæg til fjernvarme er på vej i Aarhus. Første spadestik er taget mandag.
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:00
Lokaldebat: For eller imod udvikling
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 12:00
For abonnenter
Friske tal: Her er ugens seneste regnskaber fra Middelfart
Her kan du dykke ned i ugens regnskaber fra virksomheder i Middelfart Kommune.
Danmark
20 nov. 2023 kl. 12:00
Indviet mindesten skal sikre eftermælet for åndssvageforsorgens ofre
Ofre for overgreb i åndssvageforsorgen i midten af det tyvende århundrede bliver husket af ny mindesten.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 12:04
For abonnenter
Hvad skete der egentlig, da Fyns største svinebrug faldt fra hinanden? Kendt landmandsfamilie forlanger 50 millioner af banken
I årevis har det været lidt af en gåde, hvad der gik galt i kæmpelandbruget Eskelund i nærheden af Gelsted. En ny retssag afslører en del af forklaringen.
Odense
20 nov. 2023 kl. 12:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Ejendomsvirksomhed i Odense C tjente færre penge i seneste regnskabsår
Odense
20 nov. 2023 kl. 12:10
For abonnenter
De røde tal er væk: Virksomhed i Højby fik forvandlet tab til gevinst
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:10
For abonnenter
Ned under nul-linjen: Virksomhed i Søndersø ryger fra gevinst til underskud
Odense
20 nov. 2023 kl. 12:10
For abonnenter
Tallene er vendt: Tandlæge-virksomhed i Dyrup gik fra underskud til plus
Udland
20 nov. 2023 kl. 12:15
28 for tidligt fødte spædbørn er evakueret fra Gaza til Egypten
Gruppe af spædbørn er mandag blevet evakueret fra hospital, som af WHO er blevet beskrevet som en "dødszone".
Udland
20 nov. 2023 kl. 12:15
Amnesty: Israelske luftangreb udgør krigsforbrydelser
Amnesty opfodrer Den internationale Straffedomstol til at efterforske angrebene som krigsforbrydelser.
Indland
20 nov. 2023 kl. 12:20
Advokatselskab rådgav svindelbank og skal betale millionerstatning
Advokatselskabet Bech-Bruun skal betale 400 millioner i erstatning for at have rådgivet tysk svindelbank.
Sport
20 nov. 2023 kl. 12:25
Dansk ishockey vil have international hjælp til halsbeskyttere
DIU venter på en præcis beskrivelse af godkendt halsbeskyttelse, før man vil håndhæve sin egen lov.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 12:25
For abonnenter
Asperup: Engvejen 18 solgt for 2.595.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 8. november 2023. Boligen har et samlet areal på 101 kvadratmeter.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Overskuddet næsten væk: Indtjeningen svandt hos Vimondo ApS i Nyborg
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Indtjeningen svandt relativt meget hos virksomhed i Hasmark
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Går i den rigtige retning: Tabet er blevet lidt mindre hos Ejendomsselskabet Dawkins ApS
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Hasmark fik sit overskud reduceret noget
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Tallene er vendt: Underskud i ejendomsvirksomhed i Hasmark er forvandlet til plus
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Peter Dawkins Holding ApS fik millionplus
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 12:31
For abonnenter
Læge så patient blive slået af politiet - og han er ikke alene: 'Jeg kunne ikke begribe det. De skal passe på os og ikke slå os'
Betjente fra Sydøstjyllands Politi kritiseres for at overdrive og misbruge deres magt, når de går på arbejde. Vejle Amts Folkeblad har samlet flere sager, der lige nu er til behandling eller har været behandlet hos Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP).
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 12:35
Kolding ramt af flere indbrud weekenden over: Kvindelig beboer vågnede og jagede tyv ud - men han nåede at slæbe flere tyvekoster med sig
En stribe indbrud ramte Kolding hen over den forgangne weekend. Blandt andet blev en beboer i en lejlighed vækket af, at en tyv rodede rundt i lejligheden, og han nåede at slæbe flere lamper med sig, da han stak af. Et andet sted opdagede en kvinde først om morgenen, at der havde været indbrud i hendes hus i løbet af natten.
Indland
20 nov. 2023 kl. 12:40
Lægebil involveret i færdselsulykke i Aarhus
Ingen er kommet til skade i et uheld, hvor en lægebil er stødt sammen med en anden bil i et kryds.
Danmark
20 nov. 2023 kl. 12:40
Socialdemokratiet henter pressechef hos TV 2
Tidligere S-pressechef kom ifølge medie på kant med medarbejdere og stoppede efter kort tid. En ny er fundet.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 12:45
Så mange penge bruger Vejle Kommune på julelys - pærerne er dyre at vedligeholde: Vejle Midtpunkt lyser allerede op
Vejle Midtpunkts farverige paraplyer er igen i år blevet udskiftet med lysende pærer. Kommunen gør først midtpunktet kunsten efter senere.
Sport
20 nov. 2023 kl. 12:45
AaB er med i vision om stadion til 30.000 tilskuere
Otte parter, heriblandt AaB og Aalborg Håndbold, drømmer om et nyt stort fodboldstadion og en ny sportshal.
Alarm 112
20 nov. 2023 kl. 12:48
Trafikken på motorvejen forstyrret: Lastbil forulykket
En lastvogn kørte op på en skrænt og væltede.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 12:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Konsulentvirksomhed i Boholt fik millionoverskud
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 12:50
For abonnenter
Tallene går op: Ejendomsvirksomhed i Søndersø fik større overskud end året før
Odense
20 nov. 2023 kl. 12:50
For abonnenter
Ejlstrup: Egevej 45 solgt for 1.950.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. februar 2024. Boligen har et samlet areal på 136 kvadratmeter.
OB
20 nov. 2023 kl. 13:00
Stil skarpe spørgsmål til OB-træner Søren Krogh og lyt til vores podcast med ham tirsdag
Men også lyttere har mulighed for på forhånd at stille spørgsmål til OB-træneren.
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 13:00
Voldsom oplevelse for Kiras far på landevejen: Flyvende flamingo fra trailer smadrede flere dele
For nylig var Kira Hedelund Clausens far ude for en særdeles ubehagelig oplevelse på landevejen. Efter hændelsen står han tilbage med et ødelagt sidespejl og en defekt skærm, som ingen andre end ham selv står til at betale for.
Assens
20 nov. 2023 kl. 13:00
For abonnenter
6 boliger solgt i Assens Kommune: Priserne spænder mellem 700.000 og 1.550.000
Her kan du læse alt om ugens nye bolighandler i Assens Kommune. Hvis du vil have et dybere kig ned i dit områdes boligmarked, kan du gå på opdagelse i Danmarks bedste database over lokale bolighandler på www.fyens.dk/bolighandler
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 13:03
For abonnenter
Køberne til den gamle børnehave i Marstal har store planer: Huset skal igen være bolig
Der skal igen til at være en summen af et dagligt liv i den gamle børnehave i Marstal. For køberne, der netop har fået meddelelsen om, at de vandt budrunden, vil bruge stedet som bolig. Og den opgave kræver noget af en renovering.
Sport
20 nov. 2023 kl. 13:10
Barcelona bekræfter: Gavi har overrevet korsbåndet
Barcelona må det næste stykke tid undvære Gavi, da han blev korsbåndsskadet i Spaniens kamp mod Georgien.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 13:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Overskuddet faldt hos Kent Ejendomme ApS i Nyborg
Sport
20 nov. 2023 kl. 13:15
Golfveteran jubler over dansk succes: Det er fuldstændig vildt
Søren Kjeldsen så en ild i øjnene hos Nicolai Højgaard, som søndag tog karrierens største sejr.
Indland
20 nov. 2023 kl. 13:25
Københavns Politi lukker Christianias hashsalg midlertidigt
En planlagt lukning af Pusher Street bliver den første af en række, som sker i den kommende tid, siger politi.
Odense
20 nov. 2023 kl. 13:25
For abonnenter
Næsby: Gudrunvænget 2 solgt for 2.040.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1964. Overtagelsesdatoen er 1. februar 2024.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 13:30
Fynsk familie sælger deres livsværk efter 50 år: - Det har været en kæmpe beslutning
Jersild-familien beholder dog virksomheden Slotsferie Danmark, som med tiden skal overtages af datteren.
Assens
20 nov. 2023 kl. 13:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Sham 14 ApS i Assens tjente flere penge i seneste regnskabsår
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 13:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Simon Holding ApS fik millionoverskud
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 13:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Inwave ApS fik millionplus
Danmark
20 nov. 2023 kl. 13:40
S bekræfter: Har aftale med Jon S. om at stemme med regeringen
En aftale med Jon Stephensen sikrer regeringens indenrigspolitiske flertal.
Danmark
20 nov. 2023 kl. 13:40
Regeringen vil lempe regler for fordrevne ukrainere
Ukrainere skal have lettere ved at modtage kontanthjælp som enlig eller forsørger af et barn uden ledsager.
Indland
20 nov. 2023 kl. 13:40
Kritiseret rapport om klimaaftryk bliver central i sag mod Danish Crown
Rapport fra Aarhus Universitet kan ifølge sagsøgere ikke bruges som dokumentation for mindsket klimaaftryk.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 13:46
Naturpark Lillebælt får markant millionbeløb - her er, hvad pengene skal gå til
Naturpark Lillebælt har fået en bevilling på næsten 30 millioner kroner fra staten og EU, hvoraf fem millioner går direkte til udvikling af Middelfart Marina.
Udland
20 nov. 2023 kl. 13:55
Flere end 200 er dømt i historisk retssag mod italiensk mafia
Flere end 200 personer er idømt samlet cirka 2200 års fængsel i retssag mod italiensk mafia, skriver Sky News.
Navne
20 nov. 2023 kl. 13:57
For abonnenter
Dem sagde vi farvel til: Her er de fynske dødsfald i uge 46
Her får du overblikket over de fynske dødsfald, avisen er bekendt med fra den seneste uge.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 14:05
Streamingtjeneste lukker ved årsskiftet
Fra 2024 kan man ikke se film og serier ved C More. Derfor henviser de til partnere som TV 2 Play og YouSee.
Udland
20 nov. 2023 kl. 14:05
Store lande tror på lys fremtid for sig selv - men venter EU-kollaps
En måling fra ECFR viser kontrasterne mellem verdens store lande, når det kommer til optimisme om fremtiden.
Indland
20 nov. 2023 kl. 14:10
Stærk slikpind vurderes farlig og tilbagekaldes
DanKonfekt tilbagekalder slikpind, da den har et for højt indhold af capsaicinoider. Det kan være livsfarligt.
Assens
20 nov. 2023 kl. 14:10
For abonnenter
Vending: Hviids Industrisupport ApS i Tommerup St gik fra skidt til godt
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 14:10
For abonnenter
ApS KBURS 17 NR. 6742 ansætter ny direktør
Odense Håndbold
20 nov. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Odense Håndbold sender over et dusin spillere til VM-show - stort set alle viser stærk form
Det er kun en håndfuld spillere, der ikke er udtaget til Danmarks, Hollands, Norge og Sveriges EM-trup. Efter VM venter bragene mod Team Esbjerg, Bietigheim og Györ lige omkring nytår.
Udland
20 nov. 2023 kl. 14:35
Europas største reaktor ude af drift på grund af teknisk fejl
Fejl i temperaturmåler er skyld i driftsstop på atomreaktor. Tirsdag ventes den igen at være i drift.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 14:45
For abonnenter
Hovedledning midt i centrum sprang læk, og vandet fossede ud: Men Trefor afviser kritik af gamle og nedslidte vandrør
Et gammelt støbejernsrør under Fynsgade sprang læk i weekenden. Det er ikke første gang, at de gamle rør af jern giver udfordringer - og det er ved at være et problem, mener byrådsmedlem.
Indland
20 nov. 2023 kl. 14:50
Retssag om drab på Emilie Meng står til at starte i maj
Retten i Næstved ventes at tage hul på sag mod mand, der er sigtet for drabet på Emilie Meng, 14. maj.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 14:55
For abonnenter
Svendborg: Skovsbostrand 15 solgt for 2.200.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 21. december 2023. Boligen har et samlet areal på 104 kvadratmeter.
Sport
20 nov. 2023 kl. 15:00
DBU vil belønne Aalborgs stadionvision med landskampe
Hvis det lykkes Aalborg at gennemføre stadionprojekt, er DBU klar til at sende flere kampe til Nordjylland.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 15:01
Dortes debatindlæg om frisørpriser fik læserne til tasterne: - Det gør mig ondt, når det ikke går godt for branchen
Forleden skrev frisør Dorte Holk et debatindlæg til avisen om, at nogle frisører tager ned til 200 kroner for en klipning. Det er blevet kommenteret vidt og bredt, og nu håber hun, at en tankegang om bæredygtighed inden for håndværksfagene, såsom frisører, kan vinder mere indpas.
Udland
20 nov. 2023 kl. 15:05
FAKTA: Stigningen i temperaturen rammer forskelligt
En ny rapport viser igen, at verden ikke er på rette kurs i forhold til at nå de globale klimamål.
Udland
20 nov. 2023 kl. 15:05
Verden er på gal kurs i jagten på at nå vigtigt klimamål
Ifølge Unep kan verdens planer give temperatur på 2,5-2,9 grader over førindustrielt niveau dette århundrede.
Indland
20 nov. 2023 kl. 15:10
Mand tilstår grov vold med flaske og får seks års fængsel
En mand får seks års fængsel for grov vold med døden til følge, efter at han i maj slog en mand med en flaske.
Gadgets
20 nov. 2023 kl. 15:15
Anmeldelse: Exploding Kittens er sjovere end nogensinde i Good vs. Evil
Kult-spillet Exploding Kittens er tilbage i en ny udgave med undertitlen Good vs. Evil. Spillet er meget genkendeligt for fans af originalen, men formår alligevel at forny sig nok til, at det føles som noget nyt
Indland
20 nov. 2023 kl. 15:15
Antallet af bæltefikseringer i psykiatrien er steget
Generalsekretær i Bedre Psykiatri er nedslået over, at antallet af bæltefikseringer i psykiatrien stiger.
Udland
20 nov. 2023 kl. 15:20
Dele af EU's statsstøtteordning forlænges med et halvt år
Der er godt nyt for virksomheder, som stadig lider under forhøjede energipriser grundet krigen i Ukraine.
Odense
20 nov. 2023 kl. 15:30
For abonnenter
Popper op fra fredag i kriseramt gade: Butik vil sælge kilovis af tøj fra Italien og Frankrig
I den nye butik skal du veje tøjet og betale pr. kilo.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 15:30
For abonnenter
Ned under nul-linjen: Ejendomsvirksomhed i Måre går fra gevinst til minus
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 15:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Fontenay A/S fik milliongevinst
Assens
20 nov. 2023 kl. 15:30
For abonnenter
Her er ugens seneste regnskaber fra Assens
Dyk ned i de seneste regnskabstal for Assens Kommunes virksomheder.
Udland
20 nov. 2023 kl. 15:35
For abonnenter
Krigen mellem Hamas og Israel
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 15:35
Bred sydfynsk opbakning til Als-Fyn-forbindelse: Yderligere tre har meldt sig ind i lobbyforening: - Det er et vigtig signal
Svendborg, Ærø og Langeland kommuner melder sig nu også ind i lobbyforeningen AlsFynForbindelsen.
Udland
20 nov. 2023 kl. 15:35
For abonnenter
Kvindelige soldaters advarsler om Hamas faldt for døve ører
Mellem Israel og Gaza overvåger kvindelige soldater fra det israelske militær grænseområdet. Op til Hamas' angreb advarede de. Ingen lyttede, siger de.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 15:40
For abonnenter
Hansen & Pedersen Transport A/S indsætter nyt bestyrelsesmedlem
Indland
20 nov. 2023 kl. 15:50
Visitationszoner i København forlænges ikke
Københavns Politi vælger ikke at forlænge to visitationszoner, som politiet oprettede i august.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 15:50
For abonnenter
Tallene vendt: Lehmann Tofte Holding ApS i Nyborg vender underskud til plus
Odense
20 nov. 2023 kl. 15:50
For abonnenter
Bolbro: Roesskovsvej 107 solgt for 2.550.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 19. januar 2024. Købsaftalen blev indgået 22. oktober 2023.
Sport
20 nov. 2023 kl. 15:58
To trøjer solgt til en gedigen overpris: Fans fra København samler 10.000 kroner ind til VB
Vejle Boldklubs inkarnerede fans fra København har købt to trøjer for 10.000 kroner på auktion for at støtte VB's sociale initiativ, Kong Hans Eg.
Assens
20 nov. 2023 kl. 16:00
For abonnenter
Da Per hørte råb fra gaden, fik han travlt med at kravle igennem tyk røg for at komme ud af etageejendom: - Røgen kom snigende
Flere beboere blev søndag aften evakueret, da der var kraftig røgudvikling i en etageejendom.
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 16:00
For abonnenter
Helbredet tvinger Louise til at lukke sin butik: - Jeg ved ikke, om jeg nogensinde kommer til at arbejde igen
Louise Watson fik 8. november en særlig diagnose, som har betydet, at hun har været nødt til at slutte sit arbejdsliv af som selvstændig erhvervsdrivende.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 16:03
20.000 kroner fra sommerhusbureau: Flere penge til fællesskabet i Bagenkop
Udland
20 nov. 2023 kl. 16:05
500 ansatte truer med at forlade OpenAI efter topchefs fyring
I et fælles brev siger ansatte i techselskabet OpenAI, at de siger op, hvis ikke Sam Altman bliver genansat.
Indland
20 nov. 2023 kl. 16:05
For abonnenter
Markedsføringsloven forbyder vildledning
Odense
20 nov. 2023 kl. 16:10
For abonnenter
Tallene går op: Digital Craft ApS fik større overskud end året før
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 16:10
For abonnenter
Nyt bestyrelsesmedlem i Hansen & Pedersen VVS- og Entreprenørfirma APS
Odense
20 nov. 2023 kl. 16:20
For abonnenter
Højby: Lindeskovhaven 2 solgt for 3.012.500 kroner
Overtagelsesdatoen er 30. december 2023. Købsaftalen blev indgået 14. september 2023.
OB
20 nov. 2023 kl. 16:30
For abonnenter
OB's ungtalent skal opereres i knæet og er færdig for i år
OB trænede mandag for første gang siden turen til Alicante og truppen bliver først fuldtallig torsdag.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 16:30
TV 2-formand bliver topchef i rumænsk bettingselskab
Jimmy Maymann tiltræder som topchef i rumænske Superbet 15. januar. Han er en del af selskabets bestyrelse.
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 16:30
For abonnenter
Kom over stregen: Wendelbo Måre Holding ApS i Ørbæk er gået fra minus til overskud
Indland
20 nov. 2023 kl. 16:35
For abonnenter
Hjælp til julen
Sport
20 nov. 2023 kl. 16:36
For abonnenter
Thorbjørn Olesen har syv europæiske sejre
Sport
20 nov. 2023 kl. 16:36
For abonnenter
Højgaard har vist gode takter i flere år
Udland
20 nov. 2023 kl. 16:36
For abonnenter
Klimaforandringer skal bremses i ørkenstat
Udland
20 nov. 2023 kl. 16:36
For abonnenter
Stigning i temperatur rammer forskelligt
Sport
20 nov. 2023 kl. 16:36
For abonnenter
Højgaard og Olesen skal bryde dansk golfforbandelse i USA
PGA Tour byder på bedre spillere, større præmiepuljer og flere point til verdensranglisten, og næste år er Nicolai Højgaard og Thorbjørn Olesen med på fuld tid.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 16:52
Et af de mørkeste kapitler i danmarkshistorien har fået en mindesten i Svendborg
Hvad mennesker blev udsat for i åndssvageforsorgen i Danmark helt op til 1980 må ikke glemmes. Socialminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) var mandag i Svendborg for at afsløre et håndgribeligt mindesmærke.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 16:52
Onsdag fik Skærbæk 10 nye beboere i ét hug, og mindst 33 flere er på vej
Fra bar mark til byggeplads til Øhaven. Birch Ejendomme udleverede de første nøgler i et næsten 100 boliger stort rækkehusprojekt.
Odense
20 nov. 2023 kl. 16:55
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Odense C-selskabet Føniks Ejendomme I ApS
Nyborg
20 nov. 2023 kl. 17:00
15-årige Alfred er ikke myndig, men alligevel kan han allerede kalde sig for borgmester: - Jeg glæder mig virkelig meget
Der var aktivitet i valglokalet mandag formiddag, hvor kommunens nye Ungebyråd skulle vælge en borgmester. Ingen af disse byrådsmedlemmer er myndige endnu, men alligevel kommer de til at skulle have noget at sige, når det officielle byråd behandler sager.
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 17:10
For abonnenter
Fra plus til minus: Holdingselskab i Faaborg går fra plus til underskud
Faaborg-Midtfyn
20 nov. 2023 kl. 17:10
For abonnenter
Ned under nul-linjen: Triplet Rollers ApS må se underskud i øjnene
Udland
20 nov. 2023 kl. 17:20
Minister understreger USA's støtte på hemmelig tur til Ukraine
Med sig på sin rejse til Ukraine havde USA's forsvarsminister nyheden om en donation på 100 millioner dollar.
Odense
20 nov. 2023 kl. 17:20
For abonnenter
Odense C: Nyborgvej 37 solgt for 950.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 7. november 2023. Overtagelsesdatoen er 1. december 2023.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 17:28
Fyns Amts Avis retter
Sport
20 nov. 2023 kl. 17:45
Seks Messi-trøjer fra VM kan indbringe rekordsum
Seks argentinske landsholdstrøjer fra VM-triumfen i Qatar vurderes til over 70 millioner kroner.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 17:47
Kraftig brand: Politi og brandvæsen er på stedet
Odense
20 nov. 2023 kl. 17:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Fald i indtjeningen hos Odense C-firmaet Føniks Ejendomme ApS
Odense
20 nov. 2023 kl. 18:00
For abonnenter
Retten afviste nødværge: 26-årig dømt for livsfarligt knivstik og overfald på kommunal jobhjælper
Et overfald på Dianavænget udløser endnu en dom til mand, som også er fundet skyldig i overfald på en kommunal jobmedarbejder.
Trekantområdet
20 nov. 2023 kl. 18:00
For abonnenter
Det vælter ind med medlemmer: Nu udvider Danmarks største swingerklub igen-igen - vi fortæller med hvad
Sexlivet som swinger er mere populært end nogensinde før. Det er oplevelsen hos Danmarks største swingerklub, der udvider med flere hundrede kvadratmeter
Rejser
20 nov. 2023 kl. 18:08
For abonnenter
December i Prag er med masser af juletraditioner
Julepyntede sporvogne, korsang i gaderne, lampemand på Karlsbroen og leben i julemarkeder. Den tjekkiske hovedstad er et vinter-eventyrland - også selv om der måske ikke drysser sne over Prags smukke huse og pladser.
Erhverv
20 nov. 2023 kl. 18:14
Mens Rasmus' venner går i byen eller rejser rundt i Asien, udlever han sin egen drøm
20-årige Rasmus Sloth blev HHX-student i sommer. I stedet for at bruge et sabbatår på eksempelvis at rejse har han valgt at kaste sig ud i noget helt andet.
VEJLE
20 nov. 2023 kl. 18:15
En af Vejles største juleattraktioner: Efter dødsfald og energikrise tænder byens imponerende julevej i år lyset med to formål
Siden 2015 er julen på Lundhusvej blevet vildere og vildere.
Indland
20 nov. 2023 kl. 18:15
64-årig dør i arbejdsulykke på landejendom
En mand har mandag mistet livet, da han fik en vogn ned over sig, siger politi til lokalt medie.
Indland
20 nov. 2023 kl. 18:25
Philips tilbagekalder babyalarm på grund af brandfare
Der er risiko for, at batteriet i en babymonitor fra Philips kan overophede, skriver Sikkerhedsstyrelsen.
Bagsiden
20 nov. 2023 kl. 18:30
44 cm luft til hver side: Det her skal du nok ikke prøve i din egen bil
Stuntman, blandt andet kendt fra Top Gear, har sat en smal rekord på to hjul.
Odense
20 nov. 2023 kl. 18:30
For abonnenter
Friske tal: Her er ugens regnskaber fra Odense
Dyk ned i de seneste regnskaber fra Odense Kommunes virksomheder.
Sport
20 nov. 2023 kl. 19:00
For abonnenter
Lige nu er det OKS, Dalum, TPI og Fjordager - der kan havne i det fynske fedtefad i foråret
De specielle regler for nedrykning i Danmarksserien kan skabe et hidsigt opløb. Lige nu er B1909 og B1913 over stregen, men det kan dog hurtigt ændre sig.
Odense
20 nov. 2023 kl. 19:00
For abonnenter
Skambud på skambud: Unik ejendom er stadig ikke solgt - nu går sælger alternativt til værks og sænker måske prisen
Det er et år siden, at den specielle ejendom blev sat til salg, men endnu er ingen købere bidt på krogen. Nu vælger sælger en ukonventionel metode, og så er det ikke utænkeligt, at prisen får et hak nedad.
Nordfyn
20 nov. 2023 kl. 19:01
Nu har Linda fået nok - et højt brag gjorde alle hundene på vejen skrækslagne: - Folk skal respektere loven
Linda Hammershøj Aagaard har nu flere gange oplevet, at der bliver fyret fyrværkeri af, selv om det for privatpersoner først er lovligt mellem den 27. december og 1. januar. Nu opfordrer hun til, at folk overholder loven.
Udland
20 nov. 2023 kl. 19:20
Skib kapret på Det Røde Hav: Besætningen tilbageholdes i Yemen
Houthi-oprørere hævdede søndag at have indtaget et israelsk skib. Skibet er dog indregistreret på Isle of Man.
Sport
20 nov. 2023 kl. 19:30
Franskmand sagsøger Manchester City efter frikendelse
Benjamin Mendy sagsøger Manchester City for et større millionbeløb, efter at han blev frikendt for voldtægt.
Sport
20 nov. 2023 kl. 19:40
Hjulmand skifter syv mand til kampen mod Nordirland
Matt O'Riley får debut for Danmark. Han er en af syv nye i startopstillingen i forhold til Slovenien-kampen.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 19:56
Efter kraftig brand: Hus er næsten brændt ned
Udland
20 nov. 2023 kl. 20:05
Schweiz leverer tre mumier tilbage til Bolivia
Bolivia er blevet overdraget tre ældgamle mumier fra et schweizisk museum, så de kan vende retur til landet.
Sport
20 nov. 2023 kl. 20:10
Danske curlingkvinder taber for fjerde gang ved EM
Danmark får svært ved at genvinde EM, efter at holdet mandag tabte til Italien og Norge.
Odense
20 nov. 2023 kl. 20:17
Tænd træet-dag: Fredag kommer der lys i sognets juletræ
Sport
20 nov. 2023 kl. 20:25
GOG taber i Esbjerg efter stolpeskud i sidste sekund
Ribe-Esbjerg fik skovlen under GOG og vandt 34-33 efter en nervepirrende afslutning.
Udland
20 nov. 2023 kl. 20:30
Biden tror på en snarlig aftale om frigivelse af gidsler i Gaza
En aftale om udlevering af gidslerne i Gaza kan være nært forestående. Qatar er mægler i forhandlingerne.
Odense
20 nov. 2023 kl. 20:44
Seniorhuset: Danseglad jazz, blues og country
Kerteminde
20 nov. 2023 kl. 20:50
For abonnenter
Munkebo: Krabbegårdsvej 13 solgt for 2.510.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 182 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 1. december 2023.
Rejser
20 nov. 2023 kl. 20:57
For abonnenter
Kommentar: Vær velkommen, alderdom
Debat
20 nov. 2023 kl. 21:00
Besparelser i Fynbus: - Jeg har haft bil lige siden den lokale busrute blev fjernet
Sport
20 nov. 2023 kl. 21:00
U21-landsholdet tager smal nøglesejr i Wales
Tobias Bech var på pletten efter fire minutter, da Danmarks U21-landshold slog Wales 2-1 på udebane.
Indland
20 nov. 2023 kl. 21:30
For abonnenter
FE vil give indblik i det daglige arbejde
GOG
20 nov. 2023 kl. 21:41
GOG i krise efter nederlag i Esbjerg - må kigge nervøst nedad i ligaen
GOG er ved at miste det absolutte topfelt i ligaens grundspil af syne. Andenpladsen og to point med til slutspillet er pludselig meget langt væk efter en skidt mandag aften i Blue Water Dokken i Esbjerg.
Sydfyn
20 nov. 2023 kl. 21:45
Fast ophold til flodhest, almene boliger på Strynø og Nordskole-protest: Det skete der på kommunalbestyrelsesmødet på Strynø
Kommunalbestyrelsesmødet var mandag rykket til Strynø, hvor dagsordenen var lang og spørgsmålene var mange. Her får du overblikket over, hvad der blev besluttet.
Middelfart
20 nov. 2023 kl. 22:10
For abonnenter
Retter på det: Møllegård Invest ApS i Kauslunde reducerer tabet noget
Odense
20 nov. 2023 kl. 22:17
25 år gammel virksomhed lukker butik og spisested: - Vi har kigget på vores eventyr med friske øjne
Et eventyr slutter for at et nyt kan begynde.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:25
Frederik Vesti skal køre Hamiltons racer i Formel 1-træning
Danske Frederik Vesti får fredag en træning bag rattet i Lewis Hamiltons Mercedes-racer.
Udland
20 nov. 2023 kl. 22:30
200 patienter evakueres fra hospital i Gaza
Talsperson siger, at man frygter en gentagelse af situationen på al-Shifa ved Det Indonesiske Hospital.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:36
Analyse: Hele landsholdet faldt sammen i Belfast, men nu må og skal Kasper Schmeichel ses efter i sømmene
Landstræner Kasper Hjulmand valgte igen at se bort fra Frederik Rønnow og Mads Hermansen, og så fik Kasper Schmeichel lov igen - og fejlede i Belfast.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:40
EM-klar Danmark lukker kvalifikation med stor skuffelse
Efter en uinspireret og tam indsats tabte Danmark 0-2 i Nordirland, men ender stadig som gruppevinder.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:45
FAKTA: Disse 20 hold er klar til EM i fodbold
EM-feltet blev mandag udvidet med Italien, Slovenien og Tjekkiet, og kun fire deltagere mangler nu.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:45
Slovenien og Tjekkiet skal til EM efter sejre
Den tidligere FCK'er Benjamin Verbic scorede, da Slovenien slog Kasakhstan 2-1 og kvalificerede sig til EM.
Sport
20 nov. 2023 kl. 22:50
Italien er klar til EM efter nullert mod Ukraine
Italiens forsvarende europamestre er klar til EM-slutrunden efter uafgjort mod Ukraine, der stadig kan nå EM.
Udland
20 nov. 2023 kl. 23:05
32 er dræbt i angreb i omstridt region ved Sudan
Kvinder, børn og en soldat i FN's Fredsbevarende styrker er blandt de dræbte i angreb i Abyei.
Sport
20 nov. 2023 kl. 23:05
Dansk forsvarsprofil: Udskiftninger er ingen undskyldning
Joachim Andersen mener, at Danmark leverede en skidt præstation i nederlaget til Nordirland.
Udland
20 nov. 2023 kl. 23:35
Trump meldes af godt helbred på Bidens fødselsdag
På Joe Bidens fødselsdag fortæller Donald Trump, at han er af godt helbred, og at han i øvrigt har tabt sig.