Gå til indhold
Del kandidaten
T
Stella Gissel
Sygeplejerske
Tårnby Listen

Derfor stiller jeg op til valget

Som sygeplejerske og mor til tre ved jeg, hvor vigtigt det er at blive mødt i øjenhøjde af fagligt stærke og kompetente medarbejdere. Jeg har haft tæt kontakt med kommunen – både som borger og som tidligere ansat – og jeg ved, hvor afgørende det er, at personalet trives, får sparring og er klædt godt på til opgaven. Jeg ønsker en kommune med mindre bureaukrati og mere borgernær indsats, hvor trivsel, omsorg, pleje og sundhed vægtes højt. Det handler om mennesker – ikke systemer

Uddannelse
Sygeplejerske
1
Tårnby skal fortsætte udrulningen af fjernvarme, også selvom Dragør har droppet sit projekt.
2
Kommunen bør deltage i “Byens Luft”-appen og dele lokale luftkvalitetsmålinger.
3
Der bør anlægges endnu flere nyttehaver til borgere i lejeboliger.
4
Stormflodssikring af Tårnby skal fremskyndes, selvom det koster dyrt.
5
Området omkring Vandtårnsbyen skal udvikles med boliger og fællesfaciliteter via arkitektkonkurrence.
6
Kommunen bør prioritere flere cykelstier og sikre skoleveje frem for at udvide biltrafikken.
7
Tårnby skal arbejde aktivt for at mindske støjgenerne fra Københavns Lufthavn.
8
Der skal bygges flere almene boliger i Tårnby for at holde kommunen attraktiv for unge og familier.
9
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Stella Gissel uddyber:
Der burde være penge nok, hvis de blev forvaltet mere optimalt
10
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
11
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
Stella Gissel uddyber:
Man skal stille op af lyst og vilje for at skabe den bedste kommune
12
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Stella Gissel uddyber:
Alle børn fortjener den hjælp, de har brug for, så de kan trives og udvikle sig fagligt og socialt. Med eller uden udfordringer.
13
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
14
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Stella Gissel uddyber:
Mindre klasser giver mere tid til den enkelte elev, bedre trivsel og stærkere relationer mellem lærer og elever. Det betyder, at flere børn får den støtte, de har brug for – både fagligt og socialt
15
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
16
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
Stella Gissel uddyber:
Service niveauet skal forbedres med eller uden der er private aktører
17
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
18
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
Stella Gissel uddyber:
Der skal også bruges penge på forebyggelse.
19
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
20
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
21
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
22
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
23
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
24
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
25
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
26
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
27
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
28
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.