Gå til indhold
Del kandidaten
Morten Westergaard
Seniorsergent
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Der skal være fokus på de ældre, seniorboliger, mere hjælp i hjemmet, hjælp til den digitale verden. fokus på sloler og institutioner. de unge skal have en god opvækst, og føle sig tilrette og have gode forhold/faciliteter. fokus på fritid og idrætsfaciliteter i hele kommunen, så vi kan få flere aktive, samt gøre forholdene for de frivillige bedre. fokus på infratrukturen i kommunen, bla. ved nybyggeri. her under bedre forhold for de bløde trafikanter hvis du stemmer på mig, stemmer du på en som har erfaring fra byrådet, og pt 1 suppleant. kender kommunen rigtigt godt og er født og opvokset her. har en stor berøringsflade og er frivillig i mange foreninger, og vant til at yde en ekstra indsats.

Politisk karriere
2022-nu · 1. Suppleant
Tillidsposter
2020-nu · Medlem · Idræt og fritidsforum i helsingør kommune
Erhvervskarriere
1985-nu · Seniorsergent · Forsvarets center for militær fysisk træning
Uddannelse
1995-1996 · Idrætslærer · Poul Petersens idrætsinstitut
1
Indførelsen af betalt parkering i bymidten og ved Espergærde Havn har været positiv
2
Skatten i Helsingør skal sættes op for at undgå besparelser
3
Benedikte Kiær bør få fire år mere på borgmesterkontoret
4
Der bliver bygget alt for mange nye boliger i Helsingør kommune
Morten Westergaard uddyber:
Vi er nødt til at stoppe p.t. Der bliver bygget rigtig meget nyt, men mange af de nye boliger står tomme.
5
Helsingør Kommune skal satse langt mere på at forbedre erhvervslivets vilkår
6
Helsingør Byråd afsætter alt for mange penge til kulturlivet
Morten Westergaard uddyber:
Der skal være plads til kultur i kommunen, og det er noget alle har gavn af, men det må bare ikke gøre, at det går ud over andre områder så som børne- og ungeområdet samt ældrepleje.
7
Der bliver brugt alt for få penge på skolerne, både i forhold til undervisning og de fysiske rammer
8
Helsingør Kommune skal fortsætte med at bruge penge på store events som fx Ironman
Morten Westergaard uddyber:
Ironman er blevet en del af kommunens årlige begivenhed, men det er ikke alle events som gavner kommunen. Når der afholdes større events som cykling eller lign, berører det mange borgere i kommunen med vejlukninger m.m.
9
Handelslivet i Helsingørs bymidte er under voldsomt pres, og kommunen hjælper ikke butikkerne i tilstrækkelig grad
10
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
11
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
12
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
13
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Morten Westergaard uddyber:
Der skal være hjælp til alle børn. det kan være flere støtte personer eller anden måde at undervise på m.m. Det må dog aldrig være på bekostning af trivslen og den øvrige skolegang for andre elver. Derfor kan specialtilbud til den enkelte elev være vigtig, så alle trives.
14
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
15
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Morten Westergaard uddyber:
Mindre klasser bør give mere ro og overblik. Hvis det skal gennemføres, skal man se på skolernes økonomi og i første omgang se, om man kan gøre dette inden for eget budget. Så det er en undersøgelse der skal laves.
16
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
17
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
18
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
19
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
Morten Westergaard uddyber:
Man kan forebygge meget, men mange, der har brug for genoptræning, skyldes ofte akutte ting. Genoptræningen skal være effektiv, så man hurtigt kan komme tilbage til sine vanlige gøremål så som arbejde, dagligdag m.m.
20
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
21
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
22
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
23
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
24
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
25
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
26
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
27
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
28
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
29
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.