Gå til indhold
Del kandidaten
Ib Bjerregaard
Ejendomsmægler indenfor Landbrug.
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg kan gøre en forskel med min erfaring. Særlig implementeringen af den nye sundhedsreform bliver en kæmpe opgave og det skal sikres, at de kommunale aktiviteter på akutpleje, omsorgspladser og rehabilitering kommer til at fungere, når de overdrages til regionens ansvar. Det vil jeg være garant for og derfor stiller jeg op til både kommune og region. Jeg vil sikre en bedre dialog med borgerne. Jeg vil være med til at gøre Viborg til vinderkommene ved at tænke i alternative løsninger og ved at inddrage relevante aktører. Rager vi skole området, så må forældrene i skole bestyrelserne og områdebestyrelserne samles med os politikere og tænke langsigtede løsninger med forskellige scenarier. Jeg tror meget på dialog og det at lytte til andre. Jeg kommer jo fra landbrugsområdet, hvor jeg har arbejdet lige fra jeg blev agronom i firserne, derfor har jeg stor interesse for de lokale treparter. CO2 afgift er ikke min kop te. Men nu har folketinget lavet en lov der skal gennemføres.

Politisk karriere
2018-nu · Udvalgsmedlem i Sundhedsudvalg Danske Regioner
Tillidsposter
2014-nu · regionsrådsmedlem · Region Midtjylland
2006-2017 · Byrådsmedlem · Viborg Kommune
1998-2006 · Amtsrådsmedlem · Viborg Amt
1994-2002 · Kommunalbestyrelsesmedlem · MØLDRUP KOMMUNE
Erhvervskarriere
2022-nu · Ejendomsmægler landbrug · Agriteam Bernt Villadsen ApS
1
Viborg Kommune skal aktivt støtte handelslivet i Viborgs midtby, så butikslokaler ikke står tomme
Ib Bjerregaard uddyber:
Kommunen må jo ikke give direkte støtte til handelslivet. Men opbakningen til Vi er Viborg skal fortsætte.
2
Der er en god idé at bruge penge på en østlig omfartsvej om Viborg for at aflaste trafikken i midtbyen
Ib Bjerregaard uddyber:
Jeg siger aldrig ja til noget ud i det blå uden at kende prisen. Men en østlig omfartsvej er en god ide, der må arbejdes på at få lavet.
3
Ældreplejen/hjemmeplejen skal overlades/sættes fri, så private aktører kan komme til.
4
Det er en god idé, at Viborg Kommune støtter lokale kulturarrangementer som Snapsting og Forever Festival med flere økonomisk
Ib Bjerregaard uddyber:
Man kan ikke svare alle over en hat. Opstart er ok - men ikke permanet for de kommercielle tilbud. Snapsting er i særklasse - den skal kommunen støtte, da den er byfest for alle i kommunen.
5
Den offentlige transport i kommunen fungerer godt.
6
Gamle mursten i midtbyen skal vige for nye, når der er behov for det.
Ib Bjerregaard uddyber:
Nægter at svare på et userøst spørgsmål. Det er jo ikke murstene, der er vigtige med hvad de har været anvendt til.
7
Viborg skal bære en stor del af byrden i den grønne omstilling og sige ja til solceller og vindmøller med mere rundt omkring i kommunen
Ib Bjerregaard uddyber:
Lad os nu se om aktørerne kan få rejst de anlæg, der er vedtaget inden der vedtages nye.
8
Der er for mange skoler i Viborg Kommune
Ib Bjerregaard uddyber:
Antallet er passende. Skoler kan blive for små - men med de aktuelle elevtal er antallet passende.
9
Betalingsparkering skal afskaffes
Ib Bjerregaard uddyber:
Som spørgsmålet er formuleret er svaret Helt enig. Spørgsmålet burde lyde. Efter 2 gratis timers parkering i Viborg Bys betalingszone koster det 11 kr. pr. yderligere timer. Bør denne betaling afskaffes på bekostning af besparelser på andre områder i kommunen? Byrådet kan jo f.eks. ikke fjerne betalingsparkeringen på de private parkeringspladser. Jeg er kendt for at holde aftaler, Derfor vil det kræve enighed mellem de partier, der stadig er med i budgetforliget for 2025 og kræve at alle partier i givet fald med det nye budgetforlig for 2026, skal blive enige om finansieringen.
10
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Ib Bjerregaard uddyber:
Skal jeg gå med til øget skat, skal det være, hvis alternativet er en ringere serviceniveau. Det aktuelle er tilfredsstillende for mig. Derfor der jeg ingen grund til at øge skatten.
11
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
Ib Bjerregaard uddyber:
Skatten er passende i forhold til tilbuddene i dag.
12
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
13
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Ib Bjerregaard uddyber:
det er helt nødvendigt at hjælpe de særlig udfordrede. Sker det ikke vil det også gå ud over dem, der ikke er udfordrede. Derfor er spørgsmål også urealistisk spurgt.
14
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
Ib Bjerregaard uddyber:
de nye beregninger af minimumsnormeringer betyder, at der skal ansættes flere.
15
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Ib Bjerregaard uddyber:
I de fleste klasser er der for få børn. Men det varierer meget. Jo større klasser , jo større mulighed for 2 personer i timerne, så mindre klasser er ikke et generelt ønske.
16
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Ib Bjerregaard uddyber:
Velfærdsteknologi skal bruges, når det giver mening. Det er ikke et enten eller og så skal det være individuelt. Modtagerpersoner er jo forskellige.
17
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
18
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
19
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
Ib Bjerregaard uddyber:
i teorien ja. Men spørgsmålet er meget lidt realistisk.
20
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
21
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
22
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
23
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
Ib Bjerregaard uddyber:
Kommer an på niveauet.
24
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
Ib Bjerregaard uddyber:
Der mangles elever i skolerne, så den del af spørgsmålet er noget misvisende.
25
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
26
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
27
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
28
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
29
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.