Gå til indhold
Del kandidaten
Brian Korsgaard
Leder
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Fokus på børn & unge, deres muligheder i skole og på arbejdsmarkedet, er et af mine fokusområdet. Der skal langt mere politisk retning på dette område. Der skal langt mere politisk blik på Ungeposten, således de får endnu mere succes end hidtil. Ligeledes skal der være endnu bedre sammenhæng mellem kommunen og NEET så udviklingen af de behov vores lokale arbejdsmarked har, kommet frem hurtigst muligt. Task Force Erhverv skal ligeledes videreudvikles mhp. samme fokus. Frivillige og foreningslivet skal styrkes. Derfor øget samarbejde, for om det er ansøgning om puljer, langsigtede planer for investeringer eller andet de gerne ser ændret. Vi har brug for civilsamfundet og her har idræts- og foreningslivet en stor rolle at spille. Derfor nogen vi skal tættere på rent politisk.

Politisk karriere
2021-nu · Kommunalbestyrelsesmedlem · Nordfyns Kommune
2021-nu · Medlem af Arbejdsmarkedsudvalget (næstformand)
2021-nu · Medlem af Social- og Sundhedsudvalget
2018-2021 · Medlem af Arbejdsmarkedsudvalget
2018-2021 · Medlem af Børne- og Ungeudvalget
2017-nu · Kommunalbestyrelsesmedlem · Nordfyns Kommune
1
De sidste fire år er der gjort for lidt for at nå målsætningen om 70 procent CO2-reduktion inden 2030.
2
Det er vigtigere at få renoveret kommunens eksisterende veje end at prioritere nye cykelstier.
3
Det er vigtigt, at Nordfyns Kommune sætter penge af til, at der kan ansættes flere pædagoger i kommunens dagtilbud.
4
Nordfyns Kommune bør prioritere flere ressourcer på en værdig ældrepleje.
5
Det er vigtigt, at der i Nordfyns Kommune er tilgængelig og billig offentlig transport.
6
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
7
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
8
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
9
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
10
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
11
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
12
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
13
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
14
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
15
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
16
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
17
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
18
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
19
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
20
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
21
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
22
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
23
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
24
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
25
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.