Annonce
Erhverv

Afgrund mellem ledige og virksomheder: Erhvervsliv mangler arbejdskraft, men ledige kan ikke få jobbene

Direktør for interesseorganisationen Fynsk Erhverv, Jytte Reinholdt, mener, at situationen er et udtryk for, at der er brug for bestemte kvalifikationer her og nu, som ikke findes blandt de ledige. De er nødt til aktivt at fortsætte med at opkvalificere sig og byde sig til, lyder hendes råd. Arkivfoto: Michael Bager.
  • Fynske virksomheder mangler kvalificeret arbejdskraft, mens ledige på stribe fortæller, at virksomhederne ikke vil ansætte dem.
  • Erhvervslivets behov og de lediges kvalifikationer passer ikke sammen, mener arbejdsmarkedsforsker.
Annonce

Ecco trodser Rusland-kritik: Sælger flere sko end nogensinde

Sydfyn For abonnenter

Vidner til voldsom brand i villa i Tved: - Ejeren blev overmandet, da han ville redde sin hund fra flammerne

Annonce

Hård kritik af Kaare Dybvad: Som 'en tyv om natten' laver han omfattende lempelser af udlændingeloven - helt uden drøftelser i Folketinget

Annonce
Annonce
Odense

Se videoen: Nybagte mødre fødte til lyden af Rammstein og personalet kunne se gigantiske flammer

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Kendt erhvervsmand overtager historisk spisested og hotel: - Jeg er blevet bidt af at sikre, at det ikke bliver slagtet

OB

Få alle detaljerne og se målene her: OB er ude i kampen om Europa

Assens

Birna slipper frisørsaksen og slutter sig til sin mand som kromutter: - Det er en drøm, vi har

For abonnenter

Claus blev overvåget på Facebook og frataget sin erstatning: Konens feriebilleder var afgørende

Da Freya blev droppet af kæresten, blev hun tvangsindlagt: - Jeg kan ikke spise, jeg kan ikke sove, jeg føler, jeg skal dø

For abonnenter

Skærer over 150 mio. kr. af overskuddet: Dyr gas, svigtende salgspriser og for få svin dominerede udfordrende Daka-år

Kultur For abonnenter

Rammstein-anmeldelse: Historisk tysktime med giftige tyske ildengle: Größer, wilder und heißer

Nu skal MitID opdateres: Her er ændringerne

Odense

Skuffede Rasmus Rask-forældre får en undskyldning: Men børnene presses alligevel ind i kæmpeklasser

Odense For abonnenter

Turisterne stopper hver dag ved en af Odenses mest fotograferede skulpturer: Hvor godt kender du det milliondyre kunstværk?

Middelfart

Nu er det tredje gang, der er blevet taget blomster fra Aksels kones gravsted: - Hvordan pokker kan folk synke så lavt?

Annonce