Annonce
Assens

Syrisk ægtepar fik 30.000 kroner fra crowdfunding

Hektor Habbal fra Syrien er ny forretningsdrivende i Assens. Blandt andet takket være crowdfunding. Foto: Martin Kloster
Aleppos Søde Sager er blevet til i samarbejde med 192 mennesker, der har doneret mere end 30.000 kroner til ægteparret Hektor og Hadel Habbals forretning med delikatesser fra Syrien.

Assens: Når den nye delikatesseforretning Aleppos Søde Sager kan blive en realitet, så sker det, fordi en masse godhjertede mennesker har valgt at hjælpe ægteparret Hektor og Hadel Habbal godt på vej.

Igennem NGO'en egenvirksomhed.nu har de nemlig samlet 30.661 kroner sammen til opstarten af deres nye forretning. Det har de gjort via crowdfunding.

Direkte oversat betyder crowd menneskemængde og funding betyder finansiering. Og det er retvisende, for pengene kommer fra 192 personer rundt om i hele landet, som har hjulpet med cirka 160 kroner i gennemsnit.

Det oplyser Metin Aydin, der er formand i egenvirksomhed.nu.

- Vi hjælper folk, der er på integrationydelse eller kontanthjælp, med at komme ud af offentlig forsørgelse og i gang med egen virksomhed, siger han.

- Så det er en masse mennesker, der gerne vil hjælpe mennesker, der har været igennem noget så forfærdeligt som eksempelvis Hadel og Hektor. De har mildt sagt oplevet lidt af hvert i Syrien og på deres rejse her til Danmark. Når man først har set folk i øjnene, der har oplevet den slags, så er der ingen, der spørger, hvorfor vi hjælper dem, siger han.

Annonce
Sådan tager forretningen sig ud. Billedet er fra åbningen fredag. Foto: Martin Kloster

Væk med mellemøstlige æresværdier

Metin Aydin fortæller, at dem, der donerer penge til Hektor og Hadel ikke forventer noget som helst retur. Når man donerer til denne type projekter, så er det, fordi man ønsker at bakke op om folk, der gerne vil iværksætte og komme ud af systemet og de offentlige ydelser.

Hektor Haddel er dog ikke meget for at modtage penge og ydelser fra folk.

- Vi har mødt så mange gode mennesker her i Danmark. Venner, der hjælper os, både med penge, med kulturen og papirarbejdet. Jeg håber bare, at jeg en dag kan betale det tilbage, vi har fået af dem. I Syrien er det skamfuldt, hvis man modtager penge fra kommunen eller andre.

Men det er Metin Aydin helt uenig i.

- Man skal lægge de mellemøstlige æresværdier fra sig, når man kommer her til landet. Man har mistet alt og må starte forfra. Der er ingen, der står og venter på at få det, de har givet, tilbage. De har gjort det for at støtte Hektor og Hadel, ikke fordi det er en god investering for dem, siger han.

Aleppos Søde Sager åbnede fredag, og vil have åben mandag til lørdag hele året rundt. Man vil både kunne møde Hektor og Hadel Habbal bag disken på Østergade 55 i Assens.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce