Annonce
Debat

Fodboldbaner. Lad os opretholde idrætsbredden i Bolbro

I den nærmeste fremtid skal politikerne i By- og Kulturudvalget i Odense tage stilling til den fremtidige fordeling af fodboldbanerne omkring Falen inklusiv Dyrskuepladsen.

Der er udarbejdet forskellige scenarier.

Siko skal hermed tilkendegive, at vi bakker op om det beskrevne scenarie to, som indeholder en fastholdelse af den nuværende banefordeling i forhold til klubberne Bolbro GIF, Kildemosens Boldklub, Boldklubben Enghaven, Boldklubben Røde Stjerne og Lavia Odense Bueskytter.

Indenfor en overskuelig årrække får OB dels tildelt to nye baner på Dyrskuepladsen, dels to nye baner på det gamle jernbaneareal mellem Bolbro og Kildemosen.

Modellen har en række fordele. De berørte klubber får ikke ødelagt de eksisterende stærke klubmiljøer, som er unikke for hver klub. Vi har dyb respekt for den unikke foreningskultur, som klubberne repræsenterer. Derfor skal den ikke ødelægges igennem en voldsom ændring, der meget nemt kan ende i opløsning af klubberne.

De eksisterende klubber får nye udviklingsmuligheder. Alle klubber er i gang med spændende nye initiativer indenfor områder som kvindefodbold, handicapidræt og amerikansk fodbold. Der bliver nu mulighed for at bygge videre på disse udviklingsområder.

OB får nye muligheder i forhold til de nye baner, hvor klubbens amatørafdeling bør kunne få tilfredsstillende udfoldelsesmuligheder.

Samlet set bliver der skabt et nyt idrætsligt kraftcenter i en bydel, hvor der er massive sociale udfordringer. Tilsammen udgør de berørte foreninger et stærkt netværk med en karakteristisk indholdsmæssig og social bredde, der kan rumme alle aldersgrupper og meget forskellige deltagergrupper med meget varierede behov, unikke kulturmønstre og idrætslige forudsætninger.

I Siko har vi fulgt processen om den kommende banefordeling meget tæt. Vi har deltaget i en række møder både med kommunen, de berørte klubber i samlet flok, og der er også holdt separate møder med enkelte klubber.

På baggrund af dette, hvor vi har lyttet med en åben og konstruktiv indfaldsvinkel, har vi nu fået et kvalificeret grundlag for at tilkendegive vores holdning. Vi ser nu frem til at politikerne har modet til at vælge denne model, der både respekterer de eksisterende klubmiljøer og desuden peger fremad mod nye udviklingsmuligheder.

Annonce
Odense For abonnenter

Rolig villavej i oprør efter kæmpehunden Rollo igen bider en lille hund: - Den skal aflives

Danmark

Søndagens coronatal: Endnu en dag med over 25.000 nye smittede

Annonce
Annonce
Annonce
Middelfart For abonnenter

Kromand fortryder ikke efter 20 år med voldsom arbejdsbyrde og et forlist ægteskab : - Jeg har mødt nogle fantastisk dejlige mennesker

Odense For abonnenter

Ninas 'bedste ven' ville sulte hende ihjel: - Jeg gjorde alt for at skjule min hemmelighed

Kerteminde

Ib er tredje generation i frugtplantagen: - Jeg møder stadig folk, der ikke ved, at de kan købe æbler herude

Sport For abonnenter

Stor sejr i den slovenske højborg - men sejr over Krim var tæt at blive en krimi

Tyske oversvømmelser chokerede verden: Det kan også ske i Danmark, for vi bygger for tæt på vandet

Odense For abonnenter

- Løgn, løgn og atter løgn: Rollos ejer svarer på kritik efter Rollo igen bider en lille hund

Danmark

Søndagens coronatal: Endnu en dag med over 25.000 nye smittede

Sport

Otterup HK melder klar til genstarten i 1. division: - Den lange pause har været ens for alle

Assens

Det store rottekort - tjek om der er rotter på din vej: - Vi kan ikke komme dem til livs

Løvkvist om formandsdebat i DF: Messerschmidt skal tirres, indtil han forløber sig

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Nicolai vil ikke gøre dyr ondt: Sælger bacontang til Irma og Kvickly - Nu er han på vej med vegansk cookie-mix

Odense For abonnenter

Dronningens pointe ramte Peter lige i hjertet: - Det gør ondt, når folk stirrer på mig i gågaden

Erhverv

Direktør træder tilbage: Navnerokade hos 62 år gammel Middelfart-virksomhed

Annonce