Annonce
Debat

Weekendklumme: En hyldest til de marstalske kvinder

Annefillipa Haase. Privatfoto

Som marstaller vil jeg gerne rette øjet mod Marstal. Kan jeg overhovedet se ud? Ja, men i denne klumme vil jeg se ind.

Når Marstals Småborgerlige Sangforening underholder med deres repertoire, synger de - synger vi - om søfolkene. Jeg tænker hver gang: ”De søfolk havde ikke været her, hvis de marstalske kvinder ikke havde født dem og ikke havde opdraget dem til netop at kunne vise mandsmod og godt sømandskab”.

Og ja, vi er i Marstal, en søfartsby med stolte traditioner, skibe bemandet fra fordums tid med marstalske drenge, ynglinge og mænd. Vi snakker om dem, vi mindes dem, vi synger om dem, vi er stolte af dem. De er vores bys historie. Byen er båret af hyren fra havet. De store, flotte huse, rigdommen ved vores kirke, molen, havnen fortæller om skibskulturen båret af gode laster og stor hyre. De små, spartanske huse er fortællingen om sparsom hyre og nøjsomhed.

Annonce

De mange bogudgivelser om den marstalske søfart, mindetavlerne, skulpturer mm. er alt sammen mindet om søfolkenes liv og død. Tit tænker jeg, at bag enhver beskrivelse af en sømands bedrift og bag hvert et navn på sten og tavle, har der været en mor og en kone. Uden den marstalske mor havde der ikke været noget at skrive om og ikke noget at skrive hjem om. Jeg tænker tit på, hvorfor hun er så usynlig i alle disse beskrevne, udførte og besungne minder?

Som voksen marstalsk kvinde er det gået op for mig, hvor stærke og særegne de marstalske kvinder har været og er. Det ærgrer mig tit, når søfolkene hyldes, at kvindernes kæmpe indsats forbliver usagt. Uden disse nøjsomme, modige, viljestærke, udholdende, selvstændige kvinder havde der ikke været et Marstal emmende af så stærk en søfartskultur.

Kvinderne opdrog deres sønner til alt det, der er beskrevet. Men hun opdrog også sine døtre til at bære kulturen videre, også helt fysisk. I al den tid, hvor hendes mand og børnenes fader var på havet, var det hende og de andre kvinder i byen, der opdrog og prægede generationer til at videreføre alt det, vi hylder i dag. Uden hende havde vi ikke haft molen, mænd til at bygge skibe og mænd til at bemande dem. Bag hver en gade, bag hvert et hus var det hende, der sørgede for generationer af marstalske drenge og piger.

Tænk sig at være nygift med små børn og skabe en hverdag i så stor uvished. I byen var mange kvinder enker, dette var et grundvilkår. Mange marstalske kvinder blev fra den ene dag til den anden eneforsørgere. De måtte opfinde måder at forsørge sine børn, imens de stadig skulle få børnene til at blive til det, der sikrede den styrke og mentalitet, vi kender i dag.

I vores fælles bevidsthed og historie snakker vi for lidt om alt det, hun bar. Vi synger for lidt om alt det, den marstalske kvinde har stået for. I 2018 omskrev jeg en sang, som vi plejer at synge for vores søfolk. Jeg hylder her de marstalske kvinder. Det vil jeg opfordre os alle til. Uden disse kvinder var der intet Marstal. Og lad os så stemme i!


Melodi: Jeg har hjemme, hvor bølgen den skummende slår.


1. Jeg har hjemme hvor bølgen den skummende slår

Her mod Marstals den sandede kyst

Og så længe tilbage som mindet kan nå,

Har min by levet stærkt i mit bryst.


2. I min opvækst som marstallerpige jeg så

Hvordan kvinderne stolt i vor by,

Stod alene når mændene de tog til søs

Og de gjorde det uden at kny


3. Når min far drog på havet, og brødrene med,

Blev jeg hjemme hos mor og vort hjem,

Og hun lærte mig det, der sku’ sikre at de,

Altid vendte tilbage igen.


4. Og jeg fik selv en ring, og en mand fik mit ja,

Og med stolthed jeg har bores børn,

Og vi kvinder holdt sammen i knaphed med flid,

Ja, vi tog vores ”Marstallertørn”.


5. Imens mændene viste vort flag i hver havn,

Fik vi præget hver pige og knægt,

Og vi lærte dem det, der sku’ sikre at de,

Bandt vor by med den marstalske slægt.


Så i Marstal og bag det vi er, og vi ved

Står den marstalske kvinde og mor.

Hun har styret vort liv gennem livskraftens storm,

Og har sikret vor by ved sit ror.

Annonce
Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Charlottes børn har flere gange sovet på banegården: Transportminister vil nu have undersøgt behovet for nattog på Svendborgbanen

Danmark

De seneste coronatal: Otte døde og 50 færre indlagte

Annonce
Annonce
Annonce
Kerteminde For abonnenter

Odense Havn har ulovligt bygget stort bassin: Kerteminde Kommune erkender fejl

Nyborg For abonnenter

Brandfolk fik ikke besked i tide om uheld på broen: - 10 minutter kan være forskel på liv eller død, når man er fastklemt

Kultur

Ærgrer sig over 'fucking irriterende' afbud i 11. time: Tobias Rahim afløser Lindsey Buckingham på Heartland

OB For abonnenter

OB's Jakob Breum var ikke klar over, at hans farfars bror var med i pokalfinalen for 48 år siden

Skandaleramt region sender opråb om hjælp

Nordfyn For abonnenter

Rita og Søren Jensen sad i bussen, der væltede: - Vi har det udmærket

Erhverv For abonnenter

Et af de største overskud i virksomhedens historie: Tobaksfabrik får et kæmpe millionoverskud

For abonnenter

Randers-gigant har minus på 70 millioner og to topfigurer er væk: Men ny direktør vil udvide og ansætte flere

Erhverv For abonnenter

Rekordstort overskud i fynsk øl-mekka: - Folk er rigtig glade, når de kommer ind

Claus Hjort om sit livs stormvejr: - Jeg har en vrede over, at jeg skal bruge min sidste tid i politik med beskyldninger om at være landsforræder

Nordfyn For abonnenter

Nu udløber fristen: Hasmark Vandværk kan komme til at levere rent vand med tankbiler

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Prestigefyldt cykelfabrik lukkede produktionen og gik fra 100 til 14 ansatte: Nu er flere års underskud vendt til markant millionoverskud

Navne For abonnenter

Noah står i spidsen for Odense Pride: Han glæder sig især til ét øjeblik i år

Annonce