Annonce
Indland

Vinderne af DMA 2004

Vinderne af Danish Music Awards 2004, der blev uddelt lørdag aften i Forum i København, er:

Årets Danske Album:

Tim Christensen "Honeyburst"

Årets Danske Gruppe:

Kashmir

Årets Danske Sangerinde:

Julie

Årets Danske Sanger:

Tim Christensen

Årets Nye Danske Navn:

Julie

Årets Danske Hit/The Voice Prisen:

Outlandish "Aicha"

Årets Udenlandske Album:

Robbie Williams "Escapology"

Årets Nye Udenlandske Navn:

Evanescence

Årets Udenlandske Hit:

Dido "White Flag"

Årets Danske Rock Udgivelse:

Kashmir "Zitilites"

Årets Danske Pop Udgivelse:

Julie "Home"

Årets Danske Rap/Hip Hop Udgivelse:

Jokeren "Alpha Han"

Årets Danske Dance Udgivelse:

Rune "Calabria"

Årets Dansktop Udgivelse:

Birthe Kjær "På en fransk altan"

Årets Danske Børneudgivelse:

Svedbanken "Chris & Chokoladefabrikken"

Årets Danske Sangskriver:

Tina Dickow

Årets Danske Producer:

Tim Christensen & Rune Nissen-Petersen

for Tim Christensen "Honeyburst"

Årets Danske Musikvideo/3-Prisen:

Anders Morgenthaler for Kashmir "Rocket Brothers"

Årets Danske Cover:

Kasper Eistrup, Mads Tunebjerg, Nanna Bentel & Morten Bjarnhof

for Kashmir "Zitilites"

IFPIs Ærespris:

Sebastian

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Odense

23-årig havde været til fest: Politiet mangler oplysninger om dræbt ung mand på motorvejen

Leder For abonnenter

Bevar sjælen i byerne

Hver gang man fjerner et hus, fjerner man noget af sjælen, sagde socialdemokraten Anders W. Berthelsen til avisen tidligere på ugen, mens han travede rundt i Hunderup-kvarteret i Odense sammen med en journalist for at kigge på en række af de matrikler, hvor gamle villaer er blevet revet ned til fordel for nybyggeri. Berthelsen har ret: Der forsvinder noget af et kvarters sjæl, når man river en epoke-typisk bygning ned i et kvarter for at erstatte den med et nymodens byggeri. Derfor er det klogt, at de fynske lokalpolitikere beslutter sig for at gennemføre bevarende lokalplaner for kvarterer og bydele, hvor man ønsker at bevare et særligt arkitektonisk udtryk. Det gælder både i Hunderup-kvarteret og i andre boligområder i Odense og på Fyn. Diskussionen om at bevare bygninger drejer sig nemlig ikke blot om nedrivning af gamle villaer i det fornemme Hunderup-kvarter. Det drejer sig også om Gerthasminde og om Møllers Villaby i Odense, og det drejer sig om dusinvis af bymiljøer i Faaborg, i Assens, i Svendborg, ja, i stort set alle de fynske byer. For i langt de fleste byer, landsbyer og bydele findes der karakteristiske bygninger eller kvarterer, som er værd at bevare. Bevares: Vores byer er ikke museer. Derfor er det ikke alle udhuse, cykelskure og parcelhuse, der partout skal bevares for eftertiden, for vores byer skal være levende og kunne udvikle sig i takt med tiden og behovet. En levende by betyder imidlertid ikke, at man som boligejer skal kunne rive bygninger ned efter forgodtbefindende. Tværtimod: I en levende by udviser man respekt for byen, for historien. For dens sjæl. De nedrivninger og nybygninger, som blev nævnt i avisen tidligere på ugen, var markante eksempler på, at det er nødvendigt at skærpe bevaringskravene i Hunderup-kvarteret. Derfor vil det være klogt at gennemføre en bevarende lokalplan i rigmandskvarteret, ligesom det vil være klogt at se på bevaringsindsatsen i andre områder i Odense og i de andre fynske byer. For vi skal have sjælen med. Også i vores byer.

Annonce