Kerteminde: Personalet på Circle K i Kerteminde følte sig for nylig nødsaget til at gå ud på Facebook med en bøn til en gruppe unge og ikke mindst deres forældre.
Siden corona første gang lukkede Danmark ned, er tankstationen blevet et populært mødested for en stor gruppe unge, der benytter sig af bordbænkesættene, der er oplyst hele natten, da tanken har døgnåbent.
Her fester de unge til sent ud på natten - hvilket især forekommer i weekender - og det skaber en række udfordringer, fortæller Else Christensen, der er ansat på tankstationen og her taler på vegne af personalet.
- De unge må rigtig gerne komme og handle her. Men problemet er lidt, at hen over det seneste stykke tid holder de for meget til på vores forplads efter, at de har handlet. De forlader ikke matriklen.
Derfor var hun for nylig afsender af et Facebook-opslag, der var rettet mod de unge og især deres forældre.
- Vores busskab til forældrene er, om de ikke vil snakke med deres unge mennesker og forklare dem, at de rigtig gerne må komme på tankstationen og handle, men at de derefter går videre. Og når de har købt noget at spise, at de så benytter de opstillede skraldespande, lyder opfordringen fra Else Christensen.
Else Christensen, ansat hos Circle K.Man kan godt som kunde blive lidt utryg, når man kommer ind her, hvis der er fyldt med unge mennesker.
Naboerne klager
Når det kommer til de unges fester, er det ikke kun tankstationens personale, der har følt sig generet af dem.
- Der er også enkelte naboer, der oplever larmen fra de unge mennesker, og som også har været herovre og klage, siger Else Christensen.
De sene fester er ikke bare en udfordring for personalet på arbejde, de er også en udfordring for de ansatte, der skal møde ind næste morgen og rydde op efter festlighederne. Desuden kan festerne skabe utryghed for andre kunder, fortæller Else Christensen.
- Man kan godt som kunde blive lidt utryg, når man kommer ind her, hvis der er fyldt med unge mennesker.
Derfor håber hun og resten af personalet, at de unge nu tager godt imod budskabet, og nogle forældre måske benytter lejligheden til at tage en snak med deres børn om, hvad de egentlig laver de varme sommeraftener.