Annonce
GOG

Ung GOG-målmands skifte officielt

Svend Rughave - her i aktion i Skanderborg for godt et år siden - fortsætter karrieren i Skjern Håndbold. Foto: Ole Nielsen
Svend Rughave på treårig aftale i Skjern Håndbold fra den kommende sæson.
Annonce

HÅNDBOLD: Det har længe rumlet, men nu er det så officielt via GOG's hjemmeside: Klubbens unge målmandstalent, Svend Rughave, skifter fra den kommende sæson til det vestjyske - på en treårig aftale med Skjern Håndbold.

- Skjern skal være min nye klub, da det er her jeg ser de bedste muligheder for at tage de næste skridt i min håndboldkarriere. Samtidig passer klubbens værdier og visioner godt til mig. Jeg skifter også for at spille med om titlerne i dansk håndbold. Det håber jeg også, jeg kan bidrage til. Specielt glæder jeg mig til at opleve Skjern Bank Arena som den stærke hjemmebane, den har vist sig at være, lyder meldingen fra Svend Rughave.

Rughave, der kan blive andenmålmand i Skjern, stammer fra Mors og har tidligere sagt til Sport Fyn, at han glæder sig til at komme nærmere "fødeøen". Han fortsætter sin gymnasieuddannelse i Skjern.

Som blot 17-årig og 1.g'er fik Svend Rughave debut for GOG i sidste sæson.

GOG råder over to målmænd til den kommende sæson, nemlig islandske Viktor Gisli Hallgrimsson og veteranen Søren Haagen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce