Søndersø: Der sker en ændring med dine nødder - i hvert fald hvis de er fra Kims.
Orkla Danmark, der blandt andet ejer chips- og snackproducenten Kims, besluttede sidst i april at skifte den madolie, der anvendes i produktionen af nødder og én af deres snackvarianter, ud.
Normalt anvendes solsikkeolie i produktionen, men som konsekvens af krigen i Ukraine er det blevet svære og svære at skaffe i de mængder, som produktionen kræver. Det skyldes blandt andet, at Ukraine står for 80 procent af produktionen af solsikkeolie på verdensmarkedet.
Jette BruunIndtil vi igen kan købe solsikkeolie, fortsætter vi med at undersøge mulighederne for alternative olier, som er velegnede i produktionen og kan skaffes.
Orkla Danmark har derfor besluttet - midlertidigt - at skifte olien ud.
- Indtil vi igen kan købe solsikkeolie, fortsætter vi med at undersøge mulighederne for alternative olier, som er velegnede i produktionen og kan skaffes, skrev Jette Brun, der er Supply Chain Director i Orkla Danmark, i en pressemeddelelse i slutningen af april.
Orkla Danmark uddybede, at koncernen fra slutningen af april ville overgå til at bruge bæredygtigt produceret palmeolie i stedet for solsikkeolie i produktionen af nødder samt dele af Snack Chips Krydderi i varianten 160 gram.
En velkendt råvare
Det er ikke uvant for Orkla Danmark at bruge palmeolie i deres produktion.
Det har koncernen gjort før, men i 2008 besluttede de at erstatte olietypen med solsikkeolie for at reducere mængden af mættet fedt i produkterne og for at undgå at bruge en råvare, som kan være forbundet med risiko for afskovning, skriver koncernen i pressemeddelelsen.
Nu må de dog - for en stund - bruge den fravalgte olie igen.
- I den nuværende krigssituation er vi som resten af industrien desværre tvunget til at finde alternativer for at opretholde produktionen, leverancen til kunder og forbrugere og beskæftigelse af vores medarbejdere, skriver Jette Bruun og fortsætter:
- Når vi for en periode vil bruge palmeolie, sørger vi for at købe RSPO-certificeret (Roundtable on Sustainable Palm Oil red.) olie for at være sikker på, at olien er produceret i tråd med strenge krav til miljø og arbejdsforhold. Vi glæder os selvfølgelig til at kunne vende tilbage til solsikkeolien
Orkla Danmark understreger desuden, at madolie-skiftet ikke vil forringe hverken kvalitet eller smag ved de berørte produkter.