Annonce
Faaborg-Midtfyn

Tragedie i grusgrav: Tredje dødsulykke i midtfynske grusgrave siden 2006

En mand omkom onsdag ved en arbejdsulykke i en grusgrav lidt øst for Årslev. Foto: Michael Bager

Midtfyn: Det er vigtigt og nødvendigt arbejde, når mænd og maskiner henter grus op fra undergrunden på Midtfyn til anlæg af veje og bygninger over hele Fyn. Men det er også farligt arbejde.

Onsdag omkom en 64-årig gravemaskinechauffør, da hans gummiged skred i en grusgravsø lidt øst for Årslev, og tragedien er den tredje dødsulykke i grusgravindustrien på Midtfyn siden 2006.

I februar 2006 mistede en 46-årig ansat livet i en ulykke, der minder om onsdagens tragedie. Ved ulykken i 2006 styrtede en gravemaskine i en sø i en nabogrusgrav til det sted, hvor onsdagens ulykke foregik. Gravemaskinen landede i vandet så uheldigt, at chaufføren blev spærret inde og omkom i sit førerhus, og først da en tilkaldt kran løftede hele gravemaskinen op af søen kunne den omkomne bjærges.

Igen i 2015 gik det galt i en grusgrav på Midtfyn. Den gang var det i en grusgrav nord for Nr. Lyndelse, hvor en 44-årig ansat var i gang med at lægge drænrør i et flere meter dybt hul, da siderne pludselig skred sammen og begravede den 44-årige. På ulykkestidspunktet arbejdede manden alene i området, og da kolleger blev opmærksomme på ulykken, var det for sent at redde manden.

Også andre steder i Danmark er grusgrave en dødsensfarlig arbejdsplads. I september 2006 mistede en 36-årig medarbejder livet i en ulykke ved Randers og i 2011 druknede en ansat i en grusgrav i Hedehusene på Sjælland, da hans gravemaskine styrtede i en grusgravsø.

Det har tidligere fremgået af artiklen, at den afdøde i onsdagens ulykke var 55 år. Det er imidlertid forkert. Den afdøde var ifølge sin arbejdsgiver Nymølle Stenindustri født i 1955, og blev derfor 64 år. Avisen beklager misforståelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Faaborg-Midtfyn

Gypsy-jazz i verdensklasse

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce