Tommerup: I skoven nær Sortebrovej i Tommerup ligger der fældede træer i bunkevis. Jordbunden er nemlig opkøbt af boligfirmaet Højfyns Gruppen, som vil bygge boliger på grunden.
Derfor må træerne lade livet, da de skal laves til flis. De store stammer skal derfor ligge på jorden i et års tid, inden de fragtes væk, og bygherren herefter - måske - kan gå i jorden.
- Det er et kæmpe arbejde med træer og rødder, der skal graves op, og det er derfor, at man går i gang nu, fortæller Morten Nielsen, der er i direktør i Højfyns Gruppen.
Selve byggeprocessen er dog slet ikke en realitet endnu, for der er ikke udarbejdet en egentlig plan for området.
- Planen er, at vi skal i gang med at lave en lokalplan, siger direktøren.
Han understreger, at han på nuværende tidspunkt ikke kan udtale sig om, hvilke huse der skal bygges, fordi man slet ikke er så langt i processen endnu.
Forurenet område
Assens Kommune har udarbejdet en stor rammelokalplan for hele området, hvori grunden - som Højfyns Gruppen har købt - indgår.
- Vi skal først i dialog med kommunen om, hvad der kan lade sig gøre. Det er ikke, fordi jeg ikke vil udtale mig, men jeg kan faktisk ikke udtale mig om noget, for jeg kan ikke sige noget konkret endnu, siger han.
Morten Nielsen, direktør for Højfyns GruppenSom udgangspunkt har vi ikke nogen planer om at bygge på den del af grunden, hvor fabriksbygningerne ligger, hvorpå der er en forurening fra gammel tid
På den cirka fem hektar store grund er et område, som er forurenet, og det har Højfyns Gruppen taget forbehold for.
- Som udgangspunkt har vi ikke nogen planer om at bygge på den del af grunden, hvor fabriksbygningerne ligger, hvorpå der er en forurening fra gammel tid, oplyser Morten Nielsen.
En lang række kriterier
Hos Assens Kommunes planafdeling bekræfter man, at der ikke er lavet en endelig lokalplan for området, men at rammelokalplanen sætter barren for, hvordan området skal udvikles i fremtiden. Det fortæller planlægger Ralph Jensen ved Assens Kommune og uddyber:
- Man kan ikke benytte den lokalplan, som allerede ligger her. Der skal laves en mere konkret lokalplan, siger Ralph Jensen.
Han ved, at der er et firma, som gerne vil bygge på grunden, men at der ikke er noget konkret i gang. Han påpeger, at når man laver den endelige lokalplan, så har man taget udgangspunkt i den rammelokalplan, som allerede ligger for området.
- Vi skal afsøge muligheden for at benytte eksisterende lokalplan, før man ophæver noget. Der vil være nogle hensyn, der skal tages, sådan noget som vejhensyn eller indbliksgener eller lignende. Der er en lang række kriterier, der vurderes på, hvad man kan forvente af et boligområde, forklarer Ralph Jensen.
Han oplyser desuden, at man skal forvente, at der går omkring ni måneder, før kommunen kan levere en lokalplan.