Annonce
Assens

To togstop forsvandt: Så tog Troels affære

Troels Beck holder øje med køreplanerne. Arkivfoto: Robert Wengler
To togstop var forsvundet på den vestfynske jernbanestrækning, men så tog Troels Beck affære.

Næste gang DSB vil ændre på køreplanen for regionaltoget over Fyn, så skulle man måske lige konsultere Troels Beck fra Skalbjerg og høre, om det er i orden.

Den køreplan, som DSB offentliggjorde i november, var nelig ikke i orden, spørger man Troels Beck, så han tog affære. Det har ført til, at DSB har måttet indrømme, at der ganske rigtigt, som Troels Beck påviste, var plads til det togstop i henholdsvis Skalbjerg og Kauslunde, som ellers var forsvundet ud af køreplanen.

DSB havde i den nye køreplan for regionaltoget droppet det sidste togstop i Skalbjerg og Kauslunde, men selv om der ikke er mange passagerer med, er den vigtig, mener Troels Beck.

- Den sene forbindelse har for eksempel betydning, hvis man kommer fra et møde, et kulturarrangement i København eller fra ferie til Kastrup og skal videre hjem til Fyn. Uden den ville sidste afgang fra Kastrup være klokken 21 og ikke en time senere som i dag, siger Troels Beck, der oplever forringelser næsten hver gang, der kommer en ny køreplan.

Han skrev derfor til DSB med kopi til Assens' borgmester Søren Steen Andersen (V).

Annonce

Ikke plads

Med opbakning fra Assens Kommune kom der skred i sagerne.

DSB forsøgte undervejs at henvise til, at der skulle være plads til et godstog, men det sidste gav ikke mening for Troels Beck, da der var 40 minutter mellem det sidste regionaltog til Middelfart og det næste Intercitytog. Det burde give plads til både et regionalstop og et godstog, mente han.

Så den reelle grund måtte være for få passagerer, mente han.

- Men det er der vel også på de andre stationer, og endnu færre stop giver bare endnu færre passagerer, mener Troels Beck.

Ministeren ind i sagen

Og Assens Kommune bakkede som nævnt op.

- Selv om der "kun" er tale om en afgang, betyder det for Skalbjerg Station en forringelse i afgange fra Odense med 10 procent. Hver eneste nedlæggelse af afgange på stationerne i Assens kommune har rigtig store konsekvenser for de borgere, der bor i området, ikke mindst fordi flere af kommunens stationsbyer ikke betjenes af regionale busruter, heller ikke af natbusser, skrev Assens Kommune blandt andet til transportminister Benny Engelbrecht og henviste også til pendlere, der ikke nødvendigvis arbejder klokken 8-16.

Et par uger senere kom der svar fra Transportministeriet om, at afgangen var reddet med en små ændringer i minuttallene til følge. Og fra Assens Kommune var der en tak til Troels Beck og en opfordring til at tage affære igen, hvis noget lignende skulle ske.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce