Annonce
Sydfyn

Sydfyn forkælet af fond: Foreninger på Langeland får penge til hjertestartere, flydebro, sejl og udstilling

Bestyrelsen Sydfyenske Dampskibsselskabets Fond var med til prisuddelingen. Pressefoto: Jakob Schäfer

LANGELAND/SYDFYN: Torsdag den 5. december var foreninger fra hele Sydfyn inviteret til uddelingsreception af det Sydfyenske Dampskibsselskabs Fond, og flere langelandske foreninger og klubber var blandt modtagerne.

Langelands Hjertestarterforening modtog 50.000 kroner. Midlerne skal bruges til at indkøbe nye hjertestartere på Langeland, eftersom 70 ud af øens 103 hjertestartere skal udskiftes inden for de næste to år.

Skonnerten Meta fik 25.000 kroner til at udskifte sejl, der er slidte og trænger til udskiftning. Også Lohals Sejlklub modtog 25.000 kroner til at købe sejl til klubbens L23-sejlbåd ”Marie”.

Sejlskibs- og Pakhusforeningen modtog 20.000 kroner, der skal bruges til at udbedre det øverste træværk på Pakhusforeningens bygning.

H.C. Ørstedsselskabet modtog 10.000 kroner. Selskabet har søgt om midler til en udstilling om H.C. Ørsted i forbindelse med, at det er 200 år siden, at han opdagede elektromagnetismen.

Der gik 10.000 kroner til Rudkøbing Roklub. Midlerne skal gå til en ny flydebro, eftersom klubbens tidligere flydebro havarerede i en storm i 2018.

I alt blev der udloddet for 614.000 kroner – inklusiv 4.000 kroner som hvert år gives til Caroline S. samt 50.000 kroner til Sydfyenskeprisen

Årets modtager af Sydfyenskeprisen er chefskipper på Fulton, Jakob Jensen, som fik følgende ord med på vejen af fondens formand, John Steen-Mikkelsen:

- Vi har i år besluttet, at denne pris tildeles en person, som gennem flere år har ydet en enorm og prisværdig indsats for unge mennesker, og som til stadighed brænder for projektet med unge mennesker, sagde han ifølge en pressemeddelelse.

Alle foreninger og klubber, som har fået doneret 25.000 kroner og derover, var inviteret med til receptionen.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

10.000 grønne fingre. Skolehaver giver jordforbindelse og -forståelse

Synspunkt: ”Man tænker bare yes, når man skal i Haver til Maver, for så er man ikke inde i klassen, man har friheden”. En elev i 4. klasse rammer med den udtalelse præcist ideen og meningen med det succesfulde projekt i skolehaverne i Odense. At læring ikke kun sker gennem bøger og pc'er ved vi jo godt, men nogle gange glemmer vi lærere det alligevel. Bevægelse, motivation og frisk luft giver gevinst. Eleverne bliver engagerede og der kommer smil på læben. Filosofien er simpel; når man trives og er motiveret, så er dørene åbne for at lære noget. Og hvad kan man så lære i en skolehave? Svaret er simpelt: Man kan lære lidt om det vigtigste i livet; at man selv kan producere noget. At man kan lykkes. Den vilde glæde ved at trække en gulerod op af jorden og spise den, en gulerod man selv har dyrket. Den glæde forplanter sig i kroppen og hovedet, det er en sanselighed, man ikke glemmer igen. Lad os kalde sanseligheden for jordforbindelse. Vigtigheden af jordforbindelsen kan ikke overdrives, for når vi begejstres, så har vi behov for at lære mere om det, vi begejstres af. I skolehaven er det oftest naturen og grøntsagerne, der begejstrer. Resultatet er naturligvis, at eleverne i Haver til Maver har gjort egne erfaringer om, hvor grøntsager kommer fra og om sammenhænge i naturen. Vores samfund er i gang med grøn omstilling og vi har diskussioner om klimaet. Viden og erfaring er essentiel for at kunne forstå den udvikling. Vi skylder os selv og vores børn, at børnene klædes på med viden, erfaring og forståelse for vores jord, og for maden vi spiser. Vi vil stolt påstå, at i Haver til Maver opnår skolebørnene noget af denne vigtige viden og erfaring. Vi tager ikke stilling til om man skal være vegetar eller hvilken miljøpolitik, vores land skal føre. Vi lærer simpelthen børnene om, hvordan man dyrker grøntsager, og hvordan man kan lave lækker mad af de friske grøntsager. ”Målet er ikke bare at få planterne til at gro. Målet er også at få dem, der passer planterne, til at gro.” Odense har nu tre skolehaver, hvor skolebørn lærer at dyrke deres måltider. 44 skoleklasser er i Haver til Maver otte gange på en sæson, fra såningen om foråret til efterårets høst. Hver gang er børnene i marken og hver gang er der spiselige glæder. De gange, hvor eleverne selv skal kløve brænde, tænde bål og lave deres egen mad, giver naturligvis ekstra begejstring. Skibhusgården er den nyeste skolehave i Odense. Jacob Guldin er skolehaveleder i dette idylliske hjørne af Odense, som også huser en naturskole. Jacob er også underviser på jordbrugslinien på KOLD College, så naturligvis er den nye skolehave både smuk og funktionel. Haver til Maver på Skibhusgården blev indviet i 2019 og fik disse ord med på vejen af rådkvinde Susanne Crawley Larsen: ”Haver til Maver har været fremsynede i forhold til at lære børnene at passe på vores jord. I skolehaverne er der skabt et sted, hvor de abstrakte ord som klimaforandringer og bæredygtighed bliver konkrete og begribelige for børn. Selv så jeg gerne, at vi brugte konceptet endnu mere i Odense i vore skoler og i daginstitutioner.” Odense Kommune har nu gennem 10 år været en fremragende partner for Haver til Maver Odense og vores partnerskab kendes som ”Odense Modellen” og bruges som inspiration i andre kommuner rundt om i landet, der også vil skabe skolehaver og glæde for byens børn. Med årligt 44 klasser, ca. 1000 elever har foreningen Haver til Maver Odense nu nået et vigtigt mål. Sammen med gode samarbejdspartnere i uddannelsessektoren som Kold College og Syddansk Erhvervsskole (SDE), og i det private med virksomheden Juliana Drivhuse har vi nået meget. Ældre Sagen er vores nyeste samarbejdspartner. Sidste år havde vi 14 aktive seniorer, der deltog i de glade dage i Haver til Maver. Successen af dette generationsmøde har været overvældende. Børn, lærere og seniorerne selv har haft stort udbytte af de glade dage i sol og regn i skolehaverne. I Haver til Maver Odense har vi nået meget, og vores idealer og engagement er dog stadig intakt. Vi glæder os til det bliver forår, og byens tre skolehaver bliver fulde af liv.

Danmark

Mette F: Østdanmark skal betale mere for et land i balance

Annonce