Annonce
Sydfyn

Se video: To slæbebåde forsøger at trække grundstødt fragtskib fri ved Marstal

Fyns Amts Avis tog med Ærø Søredningsforening en tur rundt om det grundstødte fragtskib Norholm, som på tredje døgn sidder fast ud for Marstal. Her kan du se, hvordan det så ud.

Ærø: Hun sidder fast. I lørdags var det meget tæt på indsejlingen til Marstal Havn, og mandag er det et stykke længere ude i sejlrenden.

Skipper John Vestergaard fra Ærø Søredningsforenings fartøj, Erria Rescue, viser på skærmen, at skibet faktisk ligger omkring 50 meter fra sejlrenden. Bagbord for redningsfartøjet kan vi se, at bølgerne brækker, hvilket indikerer, hvor lidt vand der egentlig er. Ganske tæt derpå ligger Norholm.

Slæbebåden Asterix fra bugservirksomheden DBB Salvage ligger helt op ad skroget på den ene side af skibet, mens Dolphin fra NH Svendborg Bugser er parat til at trække i Norholm agten fra.

Da vi er på vej rundt om skibet og går helt tæt på Asterix, oplyser et besætningsmedlem, at man er ved at pumpe ballast ud af Norholm.

Ifølge skibsmægler Boye Kromann var det planen derefter at forsøge at bugsere fragtskibet, som har flis med til Marstal Fjernvarme, ind i havnen.

Da vi er på vej ind i havnen igen, møder vi statens miljøskib Marie-Miljø, som er på vej ud til fragtskibet. Ifølge Boye Kromann er miljøskibet dog kun til stede for at se, at alt går rigtigt for sig.

- Skibet har stået på sandbund. Jeg tror ikke, man skal forvente, der er sket nogen skade på skibet, siger han.

Klokken godt 14.30 er Norholm i øvrigt ved at komme fri. Og det skulle da også gerne være, inden det hårde vejr tager til, og vandstanden falder igen.

- Det skal være nu, men det ligner herfra, hvor jeg sidder, at de gøre rimelig gode fremskridt, siger han.

Annonce
Slæbebåden Dolphin fr NH Svendborg Bugser er parat til at trække i Norholm. Foto: Anders C. Østerby
Fragtskibet Norholm med Marstal Havn i baggrunden. Det er slæbebåden Asterix til højre. Foto: Anders C. Østerby
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce