Annonce
Nyborg

Se billederne: Veteraner blev hyldet på Nyborg havn

På billedet ses veteranerne på ræd og række. Blandt de fremmødte var også familier. Foto: Mathias Banke

I anledning af den nationale flagdag samledes Nyborg Kommunes veteraner ved Nyborg Marineforening på havnen.

Annonce

Nyborg: I Danmark har vi national flagdag 5. september. Det er en dag, hvor vi hylder Danmarks udsendte soldater og veteraner. I Nyborg blev dagen markeret med en ceremoni ved Nyborg Marineforening. Hyldesten begyndte klokken 13.45, og alle veteraner, der bor i Nyborg Kommune, var inviterede.

Det var foreningen selv, der afholdte arrangementet i samarbejde med Nyborg Kommune. Veteranerne stod på ræd og række foran marineforeningen, da der blev budt velkommen af foreningens næstformand, Arne Petersen. Derefter indtog borgmester Kenneth Muhs (V) foreningens hævede terrasse, og introducerede sognepræsten Knud Erik Kristensen, der selv har været udsendt.

Kenneth Muhs, der har rang af major, holdt en tale, hvori han også opfordrede til ét minuts stilhed for de soldater, der har mistet livet under udsendelse. Kenneth Muhs har selv været udsendt to gange. Senest i 2010 på Balkan. Han mener, at det er vigtigt, at vi markerer en dag som i dag.

- Vi har som nation igennem mange år udsendt danske kvinder og mænd på vegne af Danmark på missioner rundt om i verden. Det følger der en forpligtigelse med. Både det at tage sig af syge og sårede, at ære de faldne samt mødes og huske den indsats, som veteranerne har gjort for Danmark. Det er vigtigt, at vi her i Nyborg Kommune afholder en højtidelighed med veteranerne, hvor vi mødes, husker og ærer den indsats, de har gjort, sagde han.

Alle veteranerne trodsede sensommervarmen og stod i deres uniformer med dekorering. Foto: Mathias Banke
Borgmester Kenneth Muhs holdte tale for veteranerne. Han er selv major i den danske hær og har været udsendt af to omgange. Foto: Mathias Banke
Sognepræsten Knud Erik Kristensen holdte tale om de gange, som han har været udsendt. Som præst har han lyttet til og støttet udsendte soldater. Foto: Mathias Banke
Salut til ære for veteranerne og de udsendte. Foto: Mathias Banke
En del af besætningen fra flådens patruljefartøj Nymfen var med til ceremonien. Foto: Mathias Banke
Patruljefartøjet Nymfen havde lagt til i Nyborg havn. Den var dog klar til at sejle med det samme i tilfælde af, at skibet og dets besætning blev kaldt til søs. Foto: Mathias Banke
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce