Annonce
Nyborg

Se billederne: Veteraner blev hyldet på Nyborg havn

På billedet ses veteranerne på ræd og række. Blandt de fremmødte var også familier. Foto: Mathias Banke

I anledning af den nationale flagdag samledes Nyborg Kommunes veteraner ved Nyborg Marineforening på havnen.

Nyborg: I Danmark har vi national flagdag 5. september. Det er en dag, hvor vi hylder Danmarks udsendte soldater og veteraner. I Nyborg blev dagen markeret med en ceremoni ved Nyborg Marineforening. Hyldesten begyndte klokken 13.45, og alle veteraner, der bor i Nyborg Kommune, var inviterede.

Det var foreningen selv, der afholdte arrangementet i samarbejde med Nyborg Kommune. Veteranerne stod på ræd og række foran marineforeningen, da der blev budt velkommen af foreningens næstformand, Arne Petersen. Derefter indtog borgmester Kenneth Muhs (V) foreningens hævede terrasse, og introducerede sognepræsten Knud Erik Kristensen, der selv har været udsendt.

Kenneth Muhs, der har rang af major, holdt en tale, hvori han også opfordrede til ét minuts stilhed for de soldater, der har mistet livet under udsendelse. Kenneth Muhs har selv været udsendt to gange. Senest i 2010 på Balkan. Han mener, at det er vigtigt, at vi markerer en dag som i dag.

- Vi har som nation igennem mange år udsendt danske kvinder og mænd på vegne af Danmark på missioner rundt om i verden. Det følger der en forpligtigelse med. Både det at tage sig af syge og sårede, at ære de faldne samt mødes og huske den indsats, som veteranerne har gjort for Danmark. Det er vigtigt, at vi her i Nyborg Kommune afholder en højtidelighed med veteranerne, hvor vi mødes, husker og ærer den indsats, de har gjort, sagde han.

Annonce
Alle veteranerne trodsede sensommervarmen og stod i deres uniformer med dekorering. Foto: Mathias Banke
Borgmester Kenneth Muhs holdte tale for veteranerne. Han er selv major i den danske hær og har været udsendt af to omgange. Foto: Mathias Banke
Sognepræsten Knud Erik Kristensen holdte tale om de gange, som han har været udsendt. Som præst har han lyttet til og støttet udsendte soldater. Foto: Mathias Banke
Salut til ære for veteranerne og de udsendte. Foto: Mathias Banke
En del af besætningen fra flådens patruljefartøj Nymfen var med til ceremonien. Foto: Mathias Banke
Patruljefartøjet Nymfen havde lagt til i Nyborg havn. Den var dog klar til at sejle med det samme i tilfælde af, at skibet og dets besætning blev kaldt til søs. Foto: Mathias Banke
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Odense

Energi Fyn interesseret i at købe Fjernvarme Fyn: Borgermøde viste massiv modstand mod fjernvarmesalg

Leder For abonnenter

Sparetid i kommunen: Respekt for aflysning af julefrokost i Ældre- og Handicapforvaltningen

RESPEKT FOR AFLYSNINGEN Julen er som bekendt traditionernes tid, men en arbejdsgiverstøttet firmajulefrokost kan aldrig blive en så fast tradition, at den er ubrydelig. Derfor fortjener beslutningen om at droppe årets julefrokost for de 4500 medarbejdere i Odense Kommunes Ældre- og Handicapforvaltning respekt. Herunder medarbejdernes accept af beslutningen. Forvaltningens direktør Gitte Østergaard og Forvaltningsudvalget traf beslutningen, fordi økonomien er dårlig. Forvaltningen har i år brugt for mange penge, og dette overforbrug skal tjenes ind i 2020. Forvaltningsledelsen agerer altså på samme måde, som en ansvarlig ledelse i en privat virksomhed. I den private sektor er der mere julefryns til medarbejderne i år med store overskud, end i år med røde tal på bundlinjen. Anskuer man Ældre- og Handicapforvaltningen som en helt almindelig arbejdsplads, er beslutningen om at aflyse julefrokosten derfor elementær. Men beslutningen har skabt debat, fordi rådmand for Ældre- og Handicapforvaltningen, Søren Windell (K), er så ærgerlig over aflysningen, at han foreslår en centralisering af kommunens penge til personalepleje. Windells begrundelse er, at alle medarbejdere i en kommune bør have samme beløb til fryns. De enkelte afdelinger kan så selv bestemme, om pengene skal bruges til en julefrokost eller en sommerfest eller noget tredje. Rådmandens forslag er velment, og hans argument om, at god personalepleje er med til at fastholde gode medarbejdere, er bestemt validt. Men det modsatte argument, at lokal medbestemmelse også er personalepleje, er lige så vægtigt. Og her skal man huske, at Odense Kommune ikke blot er en stor arbejdsplads med i alt cirka 13.000 ansatte. Det er også en mangeartet arbejdsplads med vidt forskellige kulturer. Beslutningen om, hvordan man bedst fejrer jul med kollegerne, kan man derfor roligt overlade til de enkelte afdelinger. Det er ikke noget, politikerne behøver at blande sig i, hvad borgmester Peter Rahbæk Juel da også fornuftigvis afviser. Politikerne i Ældre- og Handicapudvalget har i solidaritet - må man gå ud fra - med medarbejderne besluttet også at aflyse deres julefrokost. Det er da en sympatisk beslutning. Men det må være tilladt at tilføje: Alt andet havde også set underligt ud og sendt et blakket signal.

Odense

4500 ansattes julefrokost-tilskud droppes: Tillidsrepræsentant opfordrer medarbejderne til at holde fast i julefrokosten

Annonce