Annonce
Faaborg-Midtfyn

Se alle de nye menighedsråd på Midtfyn

Ove Nielsen, formand for menighedsrådet ved Ringe Kirke, efterlyste inden valget folk, der har lyst til at være med i menighedsrådet. Det var ikke helt tilstrækkeligt, for nu skal der være suppleringsvalg i Ringe Sogn for at finde de sidste medlemmer. Foto: Lotte Hammeken
Fem steder i Midtfyn Provsti skal der holdes suppleringsvalg for at få menighedsrådene fyldt op.
Annonce

Midtfyn: Torsdag aften kom det sidste sogn i hus, så nu er der også fundet et nyt menighedsråd i alle de midtfynske sogne.

Og så alligevel ikke helt. For i fem sogne skal der holdes et såkaldt suppleringsvalg, fordi det ved valget i denne uge ikke lykkedes at finde tilstrækkelig mange medlemmer til menighedsrådet.

Alle steder kan der i øvrigt stadig nå at komme modlister, hvis nogen ikke er tilfreds med det menighedsråd, der blev valgt i tirsdags.

Umiddelbart er der ikke nogen sogne på Midtfyn, hvor det ventes at ske - mens man for eksempel i Faaborg forventer en alternativ liste i kølvandet på al snakken om Jim Lyngvilds billeder og den nytænkning, som det nyvalgte menighedsråd repræsenterer.

Hvis nogen kommer med en alternativ kandidatliste, udløses et afstemningsvalg, som skal foregå ved en egentlig valghandling tirsdag 17. november.

13. oktober er sidste frist for at komme med alternative kandidatlister.

1 Espe/Vantinge/Hillerslev

Fra Espe: Hans Christian Lunderskov, Merete Bruun Nielsen, Heidi Michlenborg, Herdis Holme.

Fra Vantinge: Benna Andersen, Hanne (Chris) Christoffersen, Torben Nielsen.

Fra Hillerslev: Ejner Kløverpris, Ellis Andresen, Anette Frømsdorf, Inger Bæk.

2 Gislev/Ellested

Fra Gislev: Dorit Skyggelund Schjødte, Ann Sophia Bertelsen, Irene Solveig Nielsen, Jonna Holmhus Sindberg, Louise Rie Vinge Gotfredsen.

Fra Ellested: Jacob Kirkegaard Hansen, Palle Lundsfryd Nyborg, Ulla Sjögren Jørgensen.

3 Hellerup

Carl Per Gaarde, Hanne Lohmann Tassone, Charlotte Damgaard Gerken, Knud Erik Hansen, Jørgen Kirke Berg.

4 Herringe/Gestelev

Fra Herringe: Stig Kjeldbjerg, Nikolaj Halck Krause, Birgir Norddahl, Jørgen Havelund.

Fra Gestelev: Dorte Petersen, Claus Nielsen, Morten Groth Nielsen, Dorte Horup.

5 Kværndrup

Laura Lundgaard Jakobsen, Uffe Sandgaard Andersen, Katrine Bidstrup, Lis Johansen, Poul Møller Jensen, Marianne Mejdal Østbjerg, Randi Skytte.

6 Nr. Lyndelse

Jesper Fabricius, Bodil Andersen, Lene Ernstsen, Karen Dreyer Jørgensen, Susanne Illum Pedersen.

Der skal holdes suppleringsvalg 6. oktober kl. 19.30 i Kirkesalen til valg af to medlemmer.

7 Nr. Søby/Heden

Fra Nr. Søby: Bente Nielsen, Lisbeth Bertelsen, Leif Sædholm Nielsen, Annemette Møller Hansen, Jane Dahl Sørensen, Palle B. Hansen, Astrid Holm.

Fra Heden: Sven Abel.

8 Ringe

Ove Nielsen Rosenkrants, Tage Bebe Knudsen, Hans la Cour, Vicky Bender Lorenzen, Irene Aalund, Ingrid Østerballe Kaagh, Anders Christian Vesterager Lind, Jens Kristian Maack.

Der skal holdes suppleringsvalg 6. oktober kl. 19.00 i Sognegården til valg af to medlemmer og stedfortrædere.

9 Rolfsted

Bodil Schaap, Lone Inger Ebbesen Kristensen, Bente Hegaard Skytthe, Herdis Møller Hanghøi, Lisbeth Christensen, Kirsten Fredslund.

10 Ryslinge

Bent Knudsen, John Klit Johansen, Ellen Krista Thomasen, Susanne Nicolajsen, Else Høj Stougaard, Hanne Kirstine Briand Reed.

11 Søllinge

Svend Have Hansen, Anne-Mette Beck Pedersen, Birgitte Skött, Christian Ulrik Nyfjord.

Der skal holdes suppleringsvalg 5. oktober kl. 19.00 i Konfirmandstuen, Kirketoften 10a, Søllinge, til valg af et medlem og to stedfortrædere.

12 Sdr. Nærå

Charlotte Lysholdt-Andersen, Anette Mogensen, Henrik Mogensen, Helle Karmann, Mette Klingenbeck, Troels Sundstrup.

Der skal holdes suppleringsvalg 6. oktober kl. 18.00 i Kirkeladen til valg af et medlem og tre stedfortrædere.

13 Årslev/Sdr. Højrup

Fra Årslev: Per Mogens T. Jensen, Grethe Handberg Nielsen, Julie Bækkelund.

Fra Sdr. Højrup: Jens Erik Just Christensen, Ella Bihl Christensen.

Der holdes suppleringsvalg 6. oktober kl. 19.00 i Sognehuset til valg af tre medlemmer fra Årslev, et medlem fra Sdr. Højrup og to stedfortrædere.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Danmark

Ulven kommer - med hvad?

Odense

Over 30 forslag: Kendt kok, børneven og hyperaktiv tusindkunstner er blandt forslagene til Årets Fynbo 2020

Middelfart For abonnenter

Middelfart-præst har døbt, konfirmeret, viet og begravet i 25 år: - Jeg kan godt finde på at sidde og græde på kontoret

Annonce