Annonce
Rejser

Rejsebog: Jorden rundt på Nimbus-motorcykel

Der er mange måder at rejse Jorden rundt på, men hvis man vælger at gøre det på to 70 år gamle Nimbus-motorcykler med sidevogn, skriver man sig ikke blot ind i historien, men er også sikret fuld opmærksomhed, hvor end man kommer frem.

Nordmændene Tormod Amlien og Klaus Ulvestad brugte to år på turen, som tog dem til fem kontinenter og mødet med et utal af venlige mennesker, som tilbød dem mad og logi. De tilbagelagde 75.000 kilometer med ikke så få tekniske problemer undervejs.

I år er det 100 år siden, at den første Nimbus blev fremstillet på fabrikken på Frederiksberg, og i den anledning har Danmarks Nimbus Touring fået udgivet den rigt illustrerede bog "På Nimbusmotorcykel Jorden rundt". Den er både en rejsebog og en bog om Nimbus-motorcyklere. Forfatter er Jens Jessen.

En af nordmændenes erfaringer er, at jo fattigere folk er, des større er gæstfriheden, og generelt blev de overraskede over, at dér, hvor de havde ventet en vis fjendtlighed eller distancetagen, blev de modtaget med den største varme.

Én hændelse gjorde særligt indtryk: Tormod og Klaus var kommet til Ethiopien og havde ingen penge, da hæveautomaterne ikke virkede. De blev kontaktet af en lokal, som på stedet gav de to nordmænd nogle kontanter, og siden lånte han endnu mere hos en nabo - penge, som også blev overdraget de to gennemrejsende, som selvfølgelig var meget insisterende på at sikre sig et kontonummer, de kunne betale pengene tilbage til.

Siden fandt de ud af, at beløbet, som den lokale havde foræret/lånt dem, svarede til en universitetslærers månedsløn.

Pengene kom tilbage til rette ejermand.

Bogen er på 208 sider, koster 250 kroner og kan købes hos boghandlere og på www.nimbus.dk. /thor

Annonce
Hver gang nordmændene holdt pause i Afrika, samlede der sig hurtigt en stor skare af nysgerrighed, og nogle gange måtte de simpelthen sætte spærring op for at kunne få plads til at reparere motorcyklerne. Foto fra bogen
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce