Odense: Det er populært at gå i zoo juleaftensdag. Sidste år havde Odense Zoo knap 6000 gæster 24. december, hvor der endda kun er åbent klokken 9-14.
I disse covid-19-tider er 6000 mennesker på én dag for meget, derfor indfører Zoo billetbestilling til juleaftensdag. Noget man også havde i sommerferieperioden. Som noget nyt skal også årskortholdere bestille billet på forhånd, hvilket ikke var nødvendigt i sommerferien.
Desuden bortfalder tilbuddet, der ellers gjaldt juleaftensdag, om at børn kan komme gratis ind. I år kommer de ind til halv pris ligesom de voksne.
Det sker alt sammen for at begrænse antallet af gæster, og for at Zoo kan have styr på, hvor mange der kommer ind.
Maksimalt 3000
Presseansvarlig i Odense Zoo, Danni Larsen, fortæller, at mange allerede har spurgt til mulighederne for at besøge haven juleaftensdag og har undret sig over, at der ikke stod noget om det på hjemmesiden.
- Men vi skulle først lige have systemet sat op også i forhold til årskortholderne, siger Danni Larsen. Desuden har man også sikret øget serverkapacitet, fordi der forventes et vist pres på hjemmesiden, her hvor nyheden om, at man skal bestille plads er blevet offentliggjort.
Som noget nyt skal også årskortholdere bestille billet på forhånd.
Rent praktisk kommer billetbestillingen til at foregå sådan, at man kan bestille billetter med ankomst i fire tidsvinduer: Klokken 9-10, 10-11, 11-12 og 12-13. Der vil være 750 billetter i hvert tidsvindue, og på den måde sikrer man sig, at der ikke er over 3000 mennesker i Zoo juleaftensdag.
Når man først har bestilt billet og er kommet ind, kan man blive lige så længe, man vil, indtil haven lukker klokken 14.