Annonce
Debat

November 1959: B1909 Danmarksmestre

Annonce

De røde fra B1909 kunne for 60 år siden fejre klubbens første danske mesterskab i fodbold efter en udebanesejr i Idrætsparken i København over Boldklubben Frem på 1-3. Der var spænding om mesterskabet til sidste spillerunde, hvor B1909 skulle bruge en sejr, mens rækkens nummer 2, KB ligeledes skulle vinde på udebane i Odense mod OB og håbe på, at B1909 tabte deres kamp. Men Nierne stod for presset og kunne hjemføre klubbens første Danmarksmesterskab. Her hyldes niernes målmand, Svend Aage Rask, af tusindvis henrykte B1909-fans ved hjemkomsten til Odense Banegård. (Fyens Stiftstidendes pressefotosamling, Stadsarkivet).

Som abonnent kan du få adgang til alle udgaver af Fyens Stiftstidende siden 1772. Log in på fyens.dk og vælg e-avisen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Fyn

Sådan ser økonomien ud i din kommune: Forsigtig optimisme hos fynske borgmestre

Fyn For abonnenter

Analyse: Nyd ferien - Fynske borgmestre vender tilbage til bedre, men usikker økonomi

Annonce