Annonce
Fyn

Nethandel slår alle rekorder: Pakkefirmaer melder om rekorder

Købmandsparret i Sadolinsgade i Odense, Marianne (billedet) og Søren Rasmussen, er begravet i pakker. Flere pakkefirmaer melder om rekord i år. Foto: Nils Svalebøg
Vi handler mere og mere på nettet. Bring, GLS og PostNord håndterer flere pakker end nogensinde op til jul, fortæller de samstemmende.

Vi er lige blevet opsagt af GLS. Sådan lyder det fra en odenseansk specialforretning, som samtidig er pakkeshop. Årsagen er, at butikken har sagt nej til at håndtere 400 pakker om dagen og vil nøjes med 200.

Det er bare ét eksempel på, hvor meget pres der er på butikker og udbringningsfirmaer som GLS, Bring, PostNord og Dao - specielt i disse uger op til jul.

Jens Rom er direktør for Bring i Danmark og fortæller, at Bring bringer flere pakker ud end nogensinde.

- Det går rigtig stærkt med nethandel. Virkelig stærkt. I flere år er nethandelen steget med 15 procent om året, men i år tror jeg, det bliver mere end 20 procent, siger Jens Rom.

Bring har omkring 1600 pakkehops, men oplyser ikke antallet af leverede pakker. GLS har også 1600 pakkeshops, men oplyser heller ikke, hvor mange pakker der leveres.

Marianne Møller Jensen er kundeoplevelses- og kommunikationsdirektør for GLS, og hun skriver i en mail, at GLS oplever en vækst på 20 procent i forhold til samme periode sidste år:

Annonce
Købmandsparret Marianne og Søren Rasmussen, der driver Søren Købmand, i Sadolinsgade i Odense, har masser at se til med hundredevis af pakker inde og ude. Foto: Nils Svalebøg

Har åbnet flere end 100 pakkeshops

- Alene i 2019 har vi åbnet mere end 100 nye pakkeshops. Derudover har vi udvidet kapaciteten i de eksisterende pakkeshops, så vi sikrer at kunne håndtere denne vækst i juletravlheden, fortæller Marianne Møller Jensen.

Direkte adspurgt, om GLS har et krav til, hvor mange pakker hver shop skal tage imod, for at GLS vil samarbejde med butikkerne, svarer kommunikationsdirektøren:

- Nej, vi har ikke noget krav. Det er altid en lokal vurdering, vi foretager, skriver Marianne Møller Jensen i en mail.

Bring har heller ikke et specifikt krav til antallet af pakker, hver shop skal tage imod, forklarer direktøren i Danmark.

- Problemet er, at nogle siger, at vi ikke må komme med flere pakker nu. Det kan gøre kunderne trætte af os, når pakken bliver omdirigeret, og skal hentes et andet sted, men vi synes, det er den bedste måde at gøre det på, forklarer Jens Rom.

PostNord har fremgang

Også PostNord har travlt for tiden. Af konkurrencehensyn kan PostNord ikke oplyse, hvor mange pakker de omdeler på Fyn og i Odense, skriver en kommunikationsrådgiver i en mail. Men:

- Sidste jul omdelte vi 11 millioner pakker fra e-handlen i hele landet, og når vi har leveret de sidste julegaver den 23. december, tyder alt på, at rekorden fra sidste år bliver slået, fortæller kommunikationsrådgiver i PostNord Christian Dahl Svendsen.

For at lokke kunderne til at hente julegaverne hurtigt udlodder Bring gaver til kunder, der henter inden for 24 timer. Med samme formål skriver GLS beskeder til kunderne om, at deres pakker glæder sig til at blive hentet.

Købmandsparret i kiosken, Søren Købmand, i Sadolinsgade i Odense er begravet i pakker. Foto: Nils Svalebøg
Marianne Rasmussen klar til at udlevere endnu en af dagens pakker. Foto: Nils Svalebøg
Der er trangt i købmandslokalerne, som er fyldt med pakker, der i mange tilfælde ender under de fynske juletræer. Foto: Nils Svalebøg
Søren Købmand synes det er godt med de mange pakkekunder, men det har også givet lidt stress efter en blodprop i hjertet tidligere på året. Han og hustruen Marianne fortsætter dog indtil videre med at drive købmandsbutikken. Foto: Nils Svalebøg
Der er fyldt pænt op i kælderen os Søren Købmand, hvor Marienne Rasmussen henter endnu et par pakker til de mange kunder. Foto: Nils Svalebøg
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce