Annonce
Nyt om navne

Maria er ny overradiograf på fynsk sygehus

Maria Rygaard Andersen, 44, er fra 1. januar ansat som overradiograf på Radiologisk Afdeling, Svendborg Sygehus.

Hun kommer fra en stilling som afdelingsradiograf på røntgenafdelingen på Vejle Sygehus og bliver fra det nye år en del af ledelsen på Radiologisk Afdeling, Svendborg.

- Maria Rygaard Andersen træder ind i en velfungerende afdeling, der er præget af høj faglighed og professionalisme. Med hendes stærke fokus på at sikre gode forløb for vores patienter og pårørende, er jeg sikker på, at de et godt match, lyder det fra Peder Jest, lægelig direktør, som fortsætter:

- Hun har en god tilgang til ledelse, som hun har stor interesse for. Jeg er overbevist om, at hun og medarbejderne vil forsætte af det gode spor, og jeg ser frem til samarbejdet. Netop ledelsesarbejdet og arbejdet med de bedst mulige patientforløb er nogle af de opgaver, som Maria Rygaard Andersen ser frem til.

- Jeg glæder mig til samarbejdet med medarbejderne på afdelingen. Tillid, respekt og fleksibilitet er nøgleord for mig, og jeg lægger stor vægt på åbenhed i min ledelse, det er for mig at se den korteste vej til tillid. Min ambition er, at vi sammen sikrer vores patienter og de pårørende den bedst mulige behandling, fortæller Maria Rygaard Andersen.

Hun er uddannet tandteknikker og radiograf og kommer fra en stilling som afdelingsradiograf for CT, Vejle, Sygehus Lillebælt. Hun har fungeret som både radiograf og siden teamleder på Radio Fysisk Laboratorium på Afdeling R, OUH fra 2006 til 2017.

Fra 2004 til 2006 var hun radiograf på Radiologisk Afdeling, OUH og arbejdede inden da som tandtekniker. Hun har løbende videreuddannet sig og har blandt andet diplom i ledelse og en facilitator-uddannelse.

Maria Rygaard Andersen bor i Vissenbjerg med sin mand og to børn på 14 år og 16 år.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce