Annonce
Sport

Manchester City banker Arsenal i belgisk opvisning

Hannah Mckay/Reuters
Kevin De Bruyne scorede to mål og lagde op til et i Manchester Citys overlegne 3-0-sejr over Arsenal.

Hvis fans af fodboldklubben Arsenal har svært ved at grave optimismen frem for tiden, er det svært at bebrejde dem.

Søndag tabte holdet fra det nordlige London 0-3 på hjemmebane til Manchester City, der allerede var fremme ved sejrscifrene ved pausen.

Den belgiske landsholdsspiller Kevin De Bruyne var den helt store oplevelse med et par flotte scoringer og et oplæg til Raheem Sterlings mål.

Til trods for den suveræne City-sejr er der langt til førstepladsen for det forsvarende mesterhold. Liverpool fører ligaen med 49 point - 14 flere end Manchester City.

Imellem de to storklubber ligger Kasper Schmeichels Leicester på andenpladsen med 39 point.

Efter et nederlag på 1-2 til lokalrivalerne fra Manchester United var City-spillerne tydeligt opsatte på et revanchere sig i søndagens opgør.

I første halvleg var der tale om en magtdemonstration fra Josep Guardiolas tropper, der viste glimt af sidste sæsons mesterskabsstyrke.

Der gik bare to minutter, før bolden lå i nettet bag Bernd Leno i Arsenal-målet. På imponerende vis bankede De Bruyne bolden i nettaget med en knaldhård inderside.

Efter et kvarter viste han så sine kvaliteter som oplægger, da han serverede bolden for en helt fri Raheem Sterling, der nemt øgede til 2-0.

En ydmygelse var under opsejling fem minutter før pausen, hvor De Bruyne udplacerede Leno med et fladt spark. Og faktisk kunne belgieren have sikret sig et hattrick, hvis Leno ikke havde hevet en fantomredning ud af ærmet.

Arsenal forsøgte at komme ud til anden halvleg med fornyet energi, og det så lovende ud, da Pierre-Emerick Aubameyang havde et nærgående hovedstød.

Efter en lille time sluttede kampen for Mesut Özil. Arsenal-spilleren havde trukket overskrifter op til kampen, da han fredag lagde opslag på Instagram og Twitter, hvor han kritiserede Kina for at undertrykke et muslimsk mindretal.

Det fik ifølge den kinesiske avis Global Times en statsstyret tv-station til at fjerne søndagens kamp fra programfladen.

I stedet for Özil satte Arsenals midlertidige cheftræner, Fredrik Ljungberg, 19-årige Emile Smith Rowe på banen.

Hverken han eller holdkammeraterne kunne få bolden over stregen mod City, og der var end ikke antydningen af et comeback på Emirates Stadium.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce