Annonce
Middelfart

Lokaldebat: Bevar tålmodigheden lidt endnu

Lokaldebat: En artikel, skrevet af Journalist Sofie Secher Karlsen, beskæftiger sig d. 4.juli med problemerne omkring færdiggørelsen af renoveringen i Strib Bibliotek. Det er rigtigt, at genåbningen af biblioteket er blevet udskudt, og det er der flere grunde til: Arbejdet, som skulle have været indledt i begyndelsen af december sidste år, kom først i skred et godt stykke inde i det nye år. Ud over det kom så de problemer med murværket, som SSK omtaler i sin artikel, og endelig har der været overvejelser omkring færdiggørelsen. Biblioteksleder Charlotte Pedersen inviterede i marts repræsentanter for husets brugere til et møde, omkring en mulig åbning pr 1. juli, sådan som man fra starten havde stilet imod. Ud over arkitekt på renoveringen, Jesper Henriksen, og repræsentanter for biblioteket, var der deltagere fra Lokalhistorisk Arkiv, ”Bevar Strib Bibliotek” og Lokalrådet. På mødet blev der skabt enighed om, at med de forhåndenværende 400.000 kroner var der højst penge til en klargøring af underetagen. Samtidig kom det frem, at etageadskillelsen nødvendigvis skal renoveres for at leve op til lovens krav. Dette omfattende arbejde kan ikke gennemføres, uden at det går ud over loft og vægge i underetagen. Så hvis denne del af renoveringen skal gennemføres efter klargøring og åbning af underetagen, vil det medføre så store reparationer i underetagen, at en meget stor del af de investerede 400.000 kroner vil gå til spilde. På den baggrund blev der på mødet skabt enighed om en plan, som vil betyde, biblioteket holdes lukket, til den samlede renovering er afsluttet samtidig med, at der arbejdes på at skabe den nødvendige økonomi. Det er klart, at lukningen har medført gener for husets brugere: Lånerne er henvist til at benytte biblioteket på Kulturøen. Lokalhistorisk Arkiv har, som omtalt i artiklen, være nødt til at blive genhuset forskellige steder, så deres arkivalier kan opbevares tørt og sikkert, mens arkivets medarbejdere og brugere kan mødes på Rudbækshøj. Endelig har renoveringen medført, at ”Bevar Strib Bibliotek” må ”ud i byen” for at låne lokaler til de mange aktiviteter, foreningen løbende gennemfører – det drejer sig om over 50 arrangementer i årets løb. Foreningen har imidlertid mødt meget stor velvilje, ikke mindst hos menighedsrådet, som rigtig mange gange har stillet sognegården til rådighed, og på Rudbækshøj og Strib Skole har vi mødt den samme positive indstilling til at hjælpe med lokaler. En stor bekymring har været, om foreningens over 100 medlemmer efterhånden ville svigte aktiviteterne. Men det har heldigvis ikke været tilfældet. Så i ”Bevar Strib Bibliotek” håber vi på fortsat tålmodighed hos foreningens medlemmer, og at vi inden alt for længe kan vende tilbage til et bibliotek, som så vil tage imod os og de mange øvrige brugere med et fuldt renoveret kulturhus. Så kan stueetagen invitere indenfor i et lyst og moderniseret bibliotek, mens overetagen kan byde på hårdt tiltrængt plads til arkiv, foredragssal og mødelokaler.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Fyn

Michelin misser Fyn endnu engang

Læserbrev

Debat: Lad os gøre Ærø til affaldsfrit samfund i 2030

Læserbrev: Ærø dækker et geografisk overskueligt område. Det giver muligheder, som vi bør udnytte. Administrativt er vi en kommune i samme ret som landets øvrige 97 kommuner, men også på det punkt er Ærø med 6.000 indbyggere mere overskueligt end for eksempel nabokommunerne Sønderborg og Svendborg, med omkring 50.000 indbyggere. Ærø har en unik mulighed for at blive modelsamfund for andre kommuner, vi kan lave forsøg og eksperimenter i kommunalt regi, som kan gøre os til frontløbere og inspirere andre. Jeg synes vi skal give Ærø videre til vores børn mindst lige så frodigt og rent, som vi overtog øen fra vores forfædre. Affald - de første ca. 15 år, jeg boede på Ærø, blev affaldsbjerget i Husmarken fordoblet. Nu sender vi vores affald til forbrænding i Svendborg - ude af øje, ude af sind. Da mine oldeforældre var børn, var der ikke noget der hed affald. Jo, selvfølgelig var der det, men det var ikke affald der blev dynget op på lossepladser eller brændt af, det indgik i naturens kredsløb som gødning eller blev genanvendt. De havde heller ikke de mængder af emballage, som fylder min skraldespand, før det bliver kørt og sejlet til Svendborg. Hvis vi vil, kunne Ærø blive det første (næsten) affaldsfrie samfund i Danmark. Vi kunne informere hinanden massivt om hvilke emballagetyper og produkter der kan genanvendes og samle dem behørigt ind - disse vil være en ressource, der kunne sorteres og raffineres på Ærø. Det er teknisk muligt at indføre afregning af dagrenovation efter vægt, så blev det billigere for dem der tænker i genanvendelse når de køber varer og sorterer effektivt, eller bare har lidt affald, og det ville blive dyrere for dem, der fylder meget i beholderen til forbrænding. Organisk affald kunne hjemmekomposteres, eller vi kunne producere biogas. Mulighederne er mange, og vi kan, hvis vi vil. Jeg synes, vi skal sætte en ambition om, at Ærø er et affaldsfrit samfund i 2030.

Fyn

Lastbil tabte tre ton tung anhænger på motorvej: - Vi kunne have stået med en kæmpe katastrofe

Fyn For abonnenter

På motorvejen: Ud af øjenkrogen så Sofie en lastbilanhænger komme glidende imod sig

Annonce