Annonce
Sport

Liverpool har kniven for struben i CL-titelforsvar

Jason Cairnduff/Ritzau Scanpix
Et nederlag ude mod målmaskinen Salzburg kan sende de forsvarende mestre fra Liverpool ud efter gruppespillet.

Der er pres på sidste sæsons Champions League-mestre fra Liverpool, når Premier League-topholdet skal hente point ude mod Salzburg tirsdag for at være sikker på avancement i årets udgave af Europas største klubturnering.

Et nederlag vil sende Salzburg a point med Liverpool, som vil være dårligst indbyrdes, med mindre det bliver et etmålsnederlag på 4-5 eller højere score. Og får Napoli samtidig point hjemme mod bundproppen Genk, er Liverpool ude.

Det med at skulle levere et resultat under stort pres er imidlertid en disciplin, som Liverpool har en del erfaring med de seneste sæsoner i Europa. Og som Jürgen Klopps hold har løst.

I de to seneste sæsoner har Liverpool i sidste runde af gruppespillet skullet have point - i sidste sæson endda en sejr over Napoli for at gå videre til knockoutfasen. Begge sæsoner endte holdet i finalen.

Så selv om Salzburg var tæt på at lave et mirakuløst resultat i mod Liverpool på Anfield i oktober, da man ændrede 0-3 til 3-3, inden det endte 4-3 til Liverpool, er Liverpool favorit til at gå videre.

Men alt er ikke lutter optur i Liverpool lige nu trods en suveræn føring i Premier League. Holdet er slemt plaget af skader i defensiven. Og Salzburg er Champions Leagues tredjemest scorende hold med 16 mål.

Derfor var manager Jürgen Klopp også glad for, at holdet i weekenden slog Bournemouth 3-0 og holdet nullet for første gang i 14 kampe.

- Jeg havde glemt, hvordan det føles (at holde nullet, red.), lød det fra Klopp efter kampen.

- Vi var alle sammen desperate efter at prøve det igen, og nu skal vi sørge for, at der kommer flere af dem. Den næste kamp, hvor det vil gavne os voldsomt, venter allerede lige om hjørnet, sagde han om kampen mod Salzburg.

I kampen blev skadesituationen i defensiven dog forværret. Midtstopper Dejan Lovren udgik med en skade og slutter sig til midtstopper Joel Matip på skadeslisten. Her er også det bomstærke defensive midtbaneanker Fabinho placeret.

Især Fabinho har været en markant profil for Liverpool i denne sæson, hvor han har spillet stærkt.

Hos Salzburg råder man over den norske komet Erling Braut Haaland, der med sine otte mål er nummer to på Champions Leagues topscorerliste.

Den høje, 19-årige nordmand har scoret i alle fem gruppekampe indtil videre, og en vingeskudt defensiv er næppe Jürgen Klopps foretrukne opskrift på at tæmme ham.

Kampene i gruppe E har kickoff klokken 18.55.

I gruppe F skal danskerklubben Borussia Dortmund have hjælp fra FC Barcelona, som skal tage point ude mod Inter, mens Dortmund selv skal løse sin egen opgave mod Slavia Prag. Opgørene begynder klokken 21.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce