Annonce
Fyn

Stor politiaktion i Munkebo: Har sandsynligvis forbindelse til terror

Den stråtækte, trelængede gård var stadig ved 20-tiden omringet af politi, der var i gang med undersøgelser. Foto: Birgitte Carol Heiberg
Stor aktion, formentlig med forbindelse til den landsdækkende antiterror-aktion, er i gang i Munkebo. Politiet har lagt en ring rundt om stedet.

En stor politiaktion er i gang på en adresse i Munkebo, der ligger ved Møllevejen, en sidevej til Munkebovej.

Aktionen har efter alt at dømme forbindelse til den landsdækkende antiterror-aktion, som flere politikredse, herunder Fyns Politi, har i gang lige nu over hele landet.

Det er umuligt at komme helt tæt på den gård, som tilsyneladende er centrum for politiets tilstedeværelse. Politiet har lagt en ring rundt om stedet.

Onsdag aften hen imod klokken 20 er politiet stadig i gang på stedet. Politibiler kører frem og tilbage til adressen hele tiden.

En lokal beboer fortæller, at aktionen begyndte på et eller andet tidspunkt efter klokken 13.

- Vi kom hjem klokken 16, og da var politiet der, og da vi tog af sted klokken 13, var de der ikke, fortæller naboen, der beskriver ejerne af gården som søde og venlige mennesker, som han tit møder og hilser på om morgenen, når han lufter hund.

Vagtchefen ved Fyns Politi oplyser, at Fyns Politi ikke har noget med aktionen at gøre.

Annonce

Omkring 20 anholdte

Omkring 20 mennesker på 20 forskellige adresser rundt omkring i Danmark er onsdag blevet anholdt for, ifølge politiets og PET's mistanke, at være i gang med at indsamle remedier til at fremstille sprængstof, som skulle bruge i et islamistisk inspireret terrorangreb mod Danmark.

Flere af de anholdte er sigtet efter straffelovens paragraf 114 stk. 1, den såkaldte terrorparagraf.

Alle de personer, som har været under mistanke, er blevet anholdt, og flere af dem vil blive fremstillet i grundlovsforhør torsdag, oplyser Københavns Politi og PET, der leder aktionen fra København.

De 20 personer er også mistænkt for at have forsøgt at få fat i skydevåben.

København, Københavns Vestegn, Midt- og Vestsjælland, Midt- og Vestjylland, Østjylland og Nordjylland og Fyns Politi er med i den store aktion.

Det er umuligt at komme tæt på gården, der bliver bevogtet af sortklædte betjente. Foto: Birgitte Carol Heiberg
Markvejen, der fører ned til gården, er spærret af politiet. Foto: Birgitte Carol Heiberg
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce