Annonce
Sport

Lazio tildeler Ronaldo og co. første sæsonnederlag

Filippo Monteforte/Ritzau Scanpix
Juventus led sit første liganederlag i sæsonen og gik glip af førstepladsen i Serie A, da Lazio vandt 3-1.

Juventus kunne med en sejr overtage førstepladsen i Serie A igen lørdag aften ude mod Lazio.

Det gik dog helt anderledes, da mestrene fra Torino i stedet måtte indkassere sæsonens første liganederlag.

I Rom vandt hjemmeholdet 3-1, efter at Juventus var foran 1-0, og Lazio endda tillod sig at misbruge et straffespark.

Dermed forblev Juventus på 36 point på andenpladsen efter Inter, der topper rækken med 38 point.

Lazio spillede sig på tredjepladsen med tre point færre end Juventus.

Cristiano Ronaldo åbnede ellers målscoringen efter 25 minutter, da den portugisiske superstjerne let kunne prikke bolden i mål efter en fremragende tværaflevering i feltet af Rodrigo Bentancur.

Men Lazio lagde sig ikke ned, og hjemmeholdet begyndte langsomt at arbejde sig tættere og tættere på en stor målchance. Netop som stadionuret rundede 45 minutter, slog hovedstadsklubben så til.

Luis Alberto sendte fra hjørnet af feltet et indlæg afsted, som endte i panden på Luiz Felipe, der headede udligningen i mål.

Status quo var derfor genoprettet ved anden halvlegs start, hvor kampen blev mere jævnbyrdig og bølgede frem og tilbage.

Med 20 minutter tilbage kom Juventus i undertal, da Juan Cuadrado i forbindelse med en Lazio-omstilling trak håndbremsen, nedlagde Manuel Lazzari og efter et VAR-tjek fik direkte rødt.

Lazio var ikke sen til at udnytte overtallet. Fem minutter efter Cuadrados udvisning bragte Sergej Milinkovic-Savic hjemmeholdet foran, da han efter endnu en flot assist af Luis Alberto prikkede bolden i mål til 2-1.

Lazio fik tilkendt et straffespark i det 79. minut, men Ciro Immobile misbrugte muligheden.

Dybt inde i overtiden var det så Felipe Caicedo, der øgede til 3-1 for Lazio.

Napoli fortsatte nedturen, da det tidligere blev 1-1 ude mod Udinese.

Napoli ligger nummer syv i rækken og har ikke vundet i de seneste syv ligakampe.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce