Gevinsten ved en letbane i Odense bliver ikke stor, forudser Produktivitetskommissionen - og flere læsere vil hellere have flere busser sat ind. Men der bliver brug for letbanen, fastslår Odenses borgmester.
Da Produktivitetskommissionen onsdag i sin femte rapport pegede på blandt andet Odenses letbaneprojekt som en af de infrastruktur-investeringer, der dårligt kan betale sig, fordi den kun giver en begrænset tidsbesparelse i forhold til de nuværende muligheder i byens trafik, gik Odenses borgmester, Anker Boye (S), i rette med kommissionen.
Letbanen er den løsning, der rammer flest mulige borgere - og den løsning, der effektivt kan fragte det store antal odenseanere rundt i byen, der forventes at få brug for den kollektive transport i fremtiden, forklarede borgmesteren til Fyens.dk.
Anker Boye medgav, at letbanen ikke er et billigt projekt:
- Men det har vi jo hele tiden vidst. Til gengæld kan vi få overskud på driften af banen.
- Tåbelig sammenligning
Borgmesterens argumenter bider dog ikke på det store flertal af de læsere, der har kommenteret artiklerne om Produktivitetskommissionen og dens kritik af blandt andet Odenses letbane.
"Intet i denne verden kan stoppe Boyes letbaneprojekt. Hverken sund fornuft, pengemangel eller erfaringer fra andre byer. Projektet er at få alle biler ud af Odense. Turister, som de ønsker sig så mange af, må gå, cykle eller køre til en anden by på Fyn," skriver Jørgen Peter Petersen i en kommentar.
Byggeriet af Nyt OUH ved Syddansk Universitet ventes at øge mængden af trafik, der skal fra Odense Banegård Center til universitetsområdet, betydeligt. Ifølge Anker Boye vil der i stedet for de nuværende 90 busser blive brug for 149 busser i timen fra Odense Banegård Center i spidsbelastningstimerne. Og så mange busser er der ikke plads til i trafikken.
Men den køber Orla Lykke Jeppesen ikke:
"Det er jo en totalt tåbelig sammenligning. Alle de bussser, der afgår fra banegårdcentret, kører jo ikke i samme retning. Letbanen er jo fuldstændig ufleksibel, da den kører på skinner. D.v.s. i tilfælde af vejarbejde, ulykker eller hvad der nu kan tænkes, så kan den ikke omdirigeres, som der kan med busser."
Boye: Det er en politisk beslutning
Franz Eckert, som er chauffør hos Tide Bus, peger også på de problemer, der kan opstå for letbanen:
"Sådan som Odense bliver gravet op hvert år, vil en letbane ofte blive berørt af gravearbejde. Desuden kan odenseanerne ikke finde ud af at parkere, så letbanen vil ofte få den slags problemer. Hvis man vil have fleksibiltet og hastighed, så lav dedikerede busbaner, det ville være et par milliarder billigere, dem kan vi så bruge på at styrke den kollektive trafik, samt forskønne bybilledet og mange andre fornuftige ting."
At letbanen bliver bygget, skal ingen dog tvivle på, understreger Anker Boye:
"Det er en politisk beslutning, vi har truffet. Vi vil have bilerne ud af bymidten - og folk over i letbanen. Og erfaringer fra andre byer viser, at det er letbanen god til.