Annonce
Sydfyn

Klumme: - Den dag åbenbarede der sig en meget spændende verden for mig

Anker Nielsen, Havnegade 7, Bagenkop. Foto: Anna Stærbo.

Det var en glad og stolt 6-årig dreng, der en blæsende og regnfuld eftermiddag i 1952 kom hjem fra sit allerførste besøg på et bibliotek. Det var en stor dag! Jeg fik udleveret mit livs første lånerkort. Låner-nummer 117.

Mit barndoms-bibliotek var et helt almindeligt klasseværelse på landsby-skolen. På hylderne var der et stort overtal af ret slidte bøger. Primært for voksne. Der var dog en lille kasse med børnebøger, også en spændende bog, jeg lånte med hjem.

Med lys i øjnene viste jeg mit livs første boglån til mine forældre. Egon Mathiesens legendariske børnebog:"Frederik med bilen". Den dag åbenbarede der sig en meget spændende verden for mig. Bogens verden. En verden, der har budt mig på SÅ mange ubeskrivelige oplevelser i de 67 år, der er gået siden.

Biblioteket dengang have åbent i 2 timer 2 gange om ugen. Guderne skal vide, at der er løbet meget vand i åen på biblioteks-området siden dengang. Også hos os på Langeland. Biblioteket har skullet tilpasse sig nye tider. På godt og ondt. En tilpasning, man er sluppet rigtig godt fra her hos os på Langeland.

Vi var mange, der begræd, at man lukkede filialerne. Det var hyggeligt at besøge disse små filialer. Man mødte andre brugere. Snakkede bøger, og alt muligt andet. Og bibliotekaren stod til rådighed med sine faglige kompetencer, stor hjælpsomhed med at skaffe titler, der ikke lige stod på hylderne. Og så var vedkommende altid parat til en god snak.

Det lokale biblioteks-liv døde dog ingenlunde med nedlæggelsen af filialerne. De eksisterer fortsat. Nu dog på 4 hjul i form af Bogbilen. Den kommer praktisk taget "lige til døren" ligesom mælkemanden og slagteren gjorde i gamle dage. Betjeningen er førsteklasses. Biblioteket er ligeledes rykket ind i stuerne hos de fleste af os. Man bestiller sine "varer" over nettet, hvorefter Bogbilen leverer det ønskede, næste gang den ankommer til lokalområdet. Mange lånere er, af forskellige årsager, ikke så mobile. For de lånere er Bogbilen en velsignelse.

Langeland Bibliotek har en dygtig, engageret og kreativ ledelse, ligesom "huset" rummer dygtige, engagerede og kreative medarbejdere. Derfor er der en guldgrube af meget varierede tilbud på biblioteket i Rudkøbing. Det er prisværdigt, hvad man får ud af de midler, der er til rådighed. Langeland er en fattig kommune med et rigt biblioteks liv.

Hårene stritter på nogle mennesker, når de hører ordet: KULTUR. Begrebet opfattes som værende noget overflødigt, der henvender sig til en lille elitær gruppe. Men hvad er kultur i virkeligheden?

Jeg er meget enig i den definition, en forhenværende dansk undervisningsminister, Hartvig Frisch, har "sat i verden". "Kultur er vaner" er hans definition. Altså noget, der skabes af os alle. Og dermed noget, der "rager" os alle. Langelands Bibliotek har tilbud til os alle. Biblioteket vedkommer os alle og bliver heldigvis benyttet af mange. Både os, der bor her, folk med fritidshus på Langeland og øens mange turister. Men:"Der er plads til endnu flere"!

Jo. Der er vitterligt sket meget siden hin efterårsdag i 1952, hvor en 6-årig glad purk hjembragte sit livs første boglån:"Frederik med bilen".

Annonce

Anker Nielsen

Født i 1946 i Kliplev, Sønderjylland.

Uddannet folkeskolelærer, skolebibliotekar, zoneterapeut, akupunktør, familieterapeut.

Har været selvstændig som alternativ behandler siden 1988 i Broager og Bagenkop.

Interesserer sig for litteratur, samfundsforhold, det sunde køkken og sport.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce