Annonce
Læserbrev

Klima. Gammeldags opfattelse af verden

Kommentar: Sidste søndag var der på fyens.dk en opfordring fra Jørgen Mads Clausen, der mener, at svendborgenserne bør tilslutte sig kampen for en bro mellem Als og Fyn, og så var der et indlæg fra Bent Falbert, der forklarer, hvorfor det ikke rigtigt kan betale sig for danskerne at gøre noget for klimaet. Og hvad har de to indlæg så med hinanden at gøre?

For det første er de udtryk for en gammeldags opfattelse af verden. Den verden hvor vækst er mantra, og vi kan asfaltere os ud af enhver krise og skabe noget mere vækst, og hvor vi forresten ikke kan gøre noget ved klimaet alligevel.

For det andet giver de udtryk for, at klima, miljø og biodiversitet ikke er særligt vigtigt.

Har skribenterne ret: Vi kan ligeså godt fortsætte, som vi begyndte? Eller lever de i de glade 60'ere, før vi opdagede problemerne med vækst og industrialisering?

Hvem vil bestride, at mere vej er lig med mere forurening og svindende biodiversitet, og privatbilisme er som at skyde sig selv i foden: spild af tid og dårlig for helbredet, uanset om man er udenfor og kan blive ramt af bilen eller af udstødningsgasserne eller indenfor, hvor man kan blive ramt af immobilitet og manglende hensyntagen overfor omgivelserne.

Ikke at gøre noget for miljøet, fordi det ikke kan betale sig, er omtrent verdens dårligste undskyldning. Den eneste måde vi kan få gang i hensynet til klima og miljø er ved at alle - også den enkelte - gør en indsats og får tendensen til at brede sig. Så længe vi sidder en person i hver bil og forurener luften for hinanden, så cementerer vi retten til at være asociale og frasige os de kollektive muligheder for at bedre vilkårene for ungerne.

Bent Falbert skriver endda: Jeg afskyr det halehæng af medløbere, som selvtilfredse ser ned på enhver, der tillader sig at stille kritiske spørgsmål til det herskende flertals politik og pengeforbrug. Men det er vel netop dem, der kører videre i bil uden smålig skelen til efterkommernes liv og helbred?

Og at bygge en bro for at folk kan komme hurtigere til Als er det modsatte af at gøre en indsats for klima og miljø. Er det virkelig nødvendigt at ødelægge landskaberne for på en forventet vækst at hente et par milliarder kroner - som skal bruges til hvad? Naturgenopretning?

Når det er så vigtigt at få set Danfoss Universe, hvorfor så ikke arrangere familiepakkeløsninger med elektriske busser og (forhåbentligt elektriske) færger og lancere dem som klimavenlige miniferier?

Det kan godt være, at vi ikke kan gøre så meget for klimaet. Men vi kunne måske vise efterkommerne så meget respekt, at vi ikke hensynsløst laver deres arvegods om til asfalt og i stedet begynder at tænke fremad.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce