Søndersø: I lørdags løb den første nordfynske UngeFestival af stablen. Endagsfestivalen er på et halvt år blevet arrangeret af Nordfyns Ungeråd og fandt sted på Søndersøs cirkusplads. Sarah Bak Jørgensen er formand for Nordfyns Ungeråd, og hun er begejstret for, hvordan festivalen forløb.
- Det er gået over al forventning. Vi forventede et sted mellem 100 og 150 mennesker, men sammenlagt lagde 300 vejen forbi UngeFestival. Folk festede og hyggede sig og nød den gode musik. Især Holmen Hustlers var en succes blandt publikum.
På festivalpladsen blev der ikke solgt drikkevarer, men de unge måtte gerne selv medbringe drikkelse. Formålet med festivalen har fra Nordfyns Ungeråd været, at unge mennesker skal blive på Nordfyn, når de vil feste i stedet for at tage turen ind til Odense.
En gentagelse værd
Derfor er Sarah Bak Jørgensen ikke i tvivl om, at festivalen skal gentages.
- Der har været så stor opbakning fra frivillige, forældre og lokalområdet. Derfor har det været en fornøjelse at arrangere, og der har været en god stemning blandt os arrangører. Alt i alt har det været en kæmpe succes, og derfor fortsætter vi i 2020.
Sarah Bak Jørgensen vil nu evaluere på dagen, så de nordfynske unge kan få en endnu bedre festival til næste år. UngeFestival har fået økonomisk støtte i form af 40.000 kroner fra Nordfyns Kommunes Kulturfond.