Annonce
Udland

Johnson i sidste tv-duel: Handelsaftale klarer vi efter brexit

Jeff Overs/Bbc/Reuters
Planen er klar fra Boris Johnson: først brexit, så handelsaftale. Det gentog han i tv-duel med Labour-leder.

Storbritannien har tid til at indgå handelsaftaler med både EU og enkeltlande, efter at briterne efter premierminister Boris Johnsons plan forlader unionen 31. januar.

Det slog Johnson fast i en valgdebat på BBC fredag aften med Labour-leder Jeremy Corbyn.

- Vi har rigeligt med tid til at gå ud og opbygge nye partnerskaber om frihandel, ikke bare med EU, men også andre steder i verden, sagde Johnson.

Corbyn og Labour halser efter i meningsmålingerne og var dermed under pres for at levere i debatten, som var den sidste mellem de to, inden briterne går til valg 12. december.

Han skød straks igen mod Johnsons påstand om, at der er fin tid.

Labour-lederen påpegede, at det vil tage regeringen syv år at forhandle en handelsaftale på plads med USA.

Han kaldte Johnsons løfter om brexit for svindel og forudser år "med smertefulde forhandlinger og brudte løfter", hvis Johnson får sin plan gennemført.

Johnson genforhandlede en ny skilsmisseaftale med EU i oktober.

Han har lovet mange gange, at brexit vil ske med ham ved roret og har gjort "get brexit done" til et slogan, der blandt andet henvender sig til de Labour-støtter, som bakkede op om et brexit og nu ønsker det overstået.

Han har flere gange meddelt, at hvis han genvinder magten, så vil han sørge for, at brexit finder sted senest 31. januar.

Og det gjorde han igen i debatten fredag aften.

Til gengæld stod Corbyn og viftede med lækkede regeringsdokumenter fra en fortrolig rapport om brexit. De blev offentliggjort tidligere fredag af Corbyn selv.

Rapporten viser ifølge Corbyn, at der vil blive indført toldkontrol mellem Nordirland og resten af Storbritannien, efter at briterne har forladt EU. Det er i direkte modstrid med Johnsons tidligere meldinger om, at brexit ikke vil skabe nye barrierer.

- Hvad med at premierministeren viser en grad af ærlighed om de aftaler, han i virkeligheden har med Nordirland, sagde Corbyn.

- Det handler om åbenhed.

Johnson kaldte til gengæld dokumenterne "komplet nonsens", og hans kampagnehold mener, at premierministeren klarede Corbyns angreb fint.

En måling foretaget af YouGov kort efter debatten viser ifølge BBC, at Johnson klarede den marginalt bedre end Corbyn.

Premierministeren gjorde det ifølge 52 procent af de adspurgte det bedst, mens 48 procent pegede på Corbyn.

/ritzau/Reuters

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce