Annonce
Indland

Hver fjerde lytter til podcast mindst én gang om ugen

Thomas Samson/Ritzau Scanpix
Unge og højtuddannede er storforbrugere af podcastprogrammer, der fylder mere og mere i vores medievaner.

Hver fjerde dansker lytter til podcast mindst én gang om ugen. Det viser en ny analyse fra Slots- og Kulturstyrelsen.

Dermed har lytningen til de digitale programmer, som man streamer eller downloader, taget et spring frem fra 14 procent i 2018 til 25 procent i 2019.

Det er særligt de unge, der bruger det nye medie og muligheden for at lytte til sit favoritprogram, når man lyster:

- Det er primært de unge, der er storforbrugere af podcasts. Og så viser tallene også, at højtuddannede er væsentlig mere tilbøjelige til at lytte til podcast end danskere med en korterevarende uddannelse, siger specialkonsulent Anders Kauffeldt i en pressemeddelelse.

Det er ifølge analysen næsten hver anden i målgruppen 25 til 34 år, der lytter til podcast mindst én gang om ugen.

Tallet ligger noget lavere for målgruppen 45 til 64 år, hvor 16 procent ugentligt eller oftere lytter til podcast.

Der er også flere personer med en lang videregående uddannelse, der lytter podcast, sammenlignet med personer med en erhvervsuddannelse.

Undersøgelsen afslører, at danskerne har en bred smag, når det gælder podcast:

- Hvis man skal sige noget om, hvad vi så lytter til, så er det faktisk meget, meget bredt, siger Anders Kauffeldt.

Flest lytter til podcast i kategorien "debat" efterfulgt af "nyheder og politik", "samfund", "komedie" og "dokumentar".

Programmet "Mads & Monopolet" er den mest downloadede podcast efterfulgt af "Den Korte Radioavis" fra det nu hedengangne Radio24syv.

Den mest populære podcast, der ikke er fra enten DR eller Radio24syv, er den danske true-crime podcast "Mørkeland".

Analysen fra Slots- og Kulturstyrelsen bygger på interviews, som Kantar/Gallup har foretaget i andet kvartal af 2019.

I alt er der gennemført 2006 interviews via nettet.

/ritzau/

Annonce
Analysen fra Slots- og Kulturstyrelsen
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce