Annonce
Sport

Hobro-sportschef udtrykker tro på træner og ung trup

Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Selv om Hobro ikke har vundet i de sidste ti superligakampe, tror Jens Hammer Sørensen fortsat på projektet.

Fredag spillede Hobro endnu en uafgjort kamp i 3F Superligaen, da det mod AC Horsens endte 0-0.

Det er den tiende uafgjorte kampe i sæsonen, hvor Hobro også er inde i en sejrstørke på ti kampe.

Dermed ligger holdet med 16 point efter 19 kampe, hvilket det også gjorde for et år siden. Her var daværende cheftræner Allan Kuhn i spidsen for holdet. Han blev fyret på grund af den sløje pointhøst.

Men sportschef Jens Hammer Sørensen tror fortsat på nuværende cheftræner Peter Sørensen.

- Jeg synes, at vi står godt rustet til foråret. Vi er langt fra rykket nogen steder endnu og har en tro på, at det sagtens kan lade sig gøre.

- Holdet er blevet noget yngre siden sidste år. Jeg ser nogle spillere i rivende udvikling, som kan blive bedre. Jeg oplever stor fremgang hver dag. Det er dygtige spillere, som trænes godt, siger sportschefen.

Anfører Jonas Brix-Damborg mener heller ikke, at holdet står i den samme situation som for et år siden.

- Jeg føler ikke, at vi er begravet, som jeg synes, at vi var sidste sæson. Det var rigtig hårdt. Vi tabte flere kampe i streg, og det haglede ind.

- Selv om vi ikke får de resultater, som vi kan for tiden, kan vi sige, at vi er med, siger midtbanespilleren.

Stimen på ti kampe uden sejr frustrerer også mere, end den bekymrer den erfarne Hobro-spiller.

- Selv om vi er i den situation, så føler vi, at vi gør noget rigtigt. Vi er ikke tilfredse med at ligge, hvor vi gør, men vi spiller tætte kampe og har momentum i perioder af kampene, hvor vi skal stikke mere til modstanderne, siger han.

Hobro har vundet to kampe i den indeværende sæson.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce