Odense: I 1935 opførte man et 177 meter højt tårn på Bolbro Bakke i Odense af det resterende materiale fra konstruktionen af den gamle Lillebæltsbro. I 1944 blev Odinstårnet sprængt af en tyskvenlig dansk terrorgruppe.
I 2004 opførte man en 12 meter høj model af Odinstårnet, der hvor det oprindelige tårn stod, og fremover bliver det én af ni destinationer, som gymnasie- og folkeskoleelever bliver guidet hen til, hvis de bruger den nye web-baserede undervisningsapp fra Fyns Militærhistoriske Museum.
App'en har Fyns Militærhistoriske Museum udviklet i samarbejde med studerende fra multimediedesign-uddannelsen ved UCL i Odense, som har idéudviklet og programmeret appen. Odense Kommunes "Aktivitetspulje - den åbne skole" har støttet udviklingen af projektet.
Med udgangspunkt i Fyns Militærhistoriske Museum på Sdr. Boulevard i Odense skal elever og lærere cykle rundt til ni historiske destinationer, der alle har en forbindelse til den tyske besættelse fra 1940 til 1945. På appen vil stederne være beskrevet i både billeder, tekst, video og quiz. Desuden modtager læreren et manus med detaljer om fortællingerne i forbindelse med bestilling af turen.
I 2021 er det gratis for de første 15 folkeskoler i Odense Kommune, der booker en cykeltur og benytter den nye app eller besøger museets udstilling om besættelsestiden. Turen kan bookes via milmus@milmus.dk, hvorefter man modtager de nødvendige informationer.