Annonce
Trekantområdet For abonnenter

Halshugget rådyr og en haleløs kalkun: Hærværksmænd rev lemmer af 3D-dyr i Bøgeskov

Trelde Næs Bueskydning træner på deres bane i Bøgeskov. Onsdag kunne medlemmer konstatere, at flere af 3D-dyrene manglende lemmer. Blandt andet dette rådyr, der havde mistet sit hoved. Nu står klubben over for en regning, og den skal betales af klubbens egen kasse. Foto: Mads Dalegaard
Trelde Næs Bueskydning mødte op til træning onsdag til et rigtig træls syn. Syv af klubbens 27 3D-dyr, der bruges til træning i Bøgeskov, var blevet udsat for hærværk. Det koster nu klubben flere tusinde kroner.
Annonce
Sport For abonnenter

Landsholdets mangeårige massør har haft pacemaker i 27 år: Han tænker ikke på den, men tænker meget på Christian Eriksen

Annonce
Annonce
Annonce
Middelfart

Se videoen: Da kampuret slog 10 sendte barndomsbyen klapsalver af sted til Eriksen

Sport

Genlæs livebloggen: Danmark taber 1-2 efter formidabel præstation  

Annonce