Annonce
Faaborg-Midtfyn

Gurli Gris væltede Forum Faaborg

SuperBrugsen og Resturant Klinten sørgede for superundeholdning med Gurli Gris & co. Foto: Torsten Cilleborg
600 børn, forældre og bedsteforældre gav den gas til vintersjov på halgulvet

Faaborg: Man skulle måske slet ikke tro, at Gurli Gris findes sådan i virkeligheden, for hun er jo mest kendt for at slå sine folder som mudderbadselskende tegnefilm-figur på tv.

Men det gør både hun og brormand Gustav altså, fik man syn for i Forum Faaborg torsdag. Det er vist ingen hemmelighed for områdets børn, der mødte taltstærkt og gensynsglade op for at synge og lege sanglege med tv-heltene. Og det tør nok siges, at de gav den fuld gas. Gurli og Gustav væltede Forum Faaborg med grin, hvin og skrål og skrig.

- Hel vildt, konstaterede Per Elkjær, Restaurant Klinten, som sammen med SuperBrugsen i Faaborg stod bag arrangementet.

Plysfigurernes popularitet kommer ikke bag på ham, for han har et barnebarn på to år, og hun er en del af fanskaren. Det var egentlig lidt for hendes skyld, at restauratøren smed penge i begivenheden:

- Det sker jo ikke ret meget i vinterferien, slet ikke for de helt så, så vi tænkte det her var værd af prøve.

Det var en god tanke. Umiddelbart bart havde Per Elkjær sat næsen op efter 400 børn, men det stod slet ikke mål med efterspørgslen, så Gurli & Co. blev flyttet ind i den store hal, hvor salget stoppede ved 600 solgte billetter.

- Vi er blevet kimet ned, så vi kunne sikkert have solgt det dobbelte, smilede Elkjær over publikumstræfferen.

Annonce
Arrangørerne blev kimet ned og lukkede 600 ind i Forum Faaborg, hvor de havde en fest. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Gurli Gris & co. tog Forum Faaborg med storm. Foto: Torsten Cilleborg
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Odense

23-årig havde været til fest: Politiet mangler oplysninger om dræbt ung mand på motorvejen

Leder For abonnenter

Bevar sjælen i byerne

Hver gang man fjerner et hus, fjerner man noget af sjælen, sagde socialdemokraten Anders W. Berthelsen til avisen tidligere på ugen, mens han travede rundt i Hunderup-kvarteret i Odense sammen med en journalist for at kigge på en række af de matrikler, hvor gamle villaer er blevet revet ned til fordel for nybyggeri. Berthelsen har ret: Der forsvinder noget af et kvarters sjæl, når man river en epoke-typisk bygning ned i et kvarter for at erstatte den med et nymodens byggeri. Derfor er det klogt, at de fynske lokalpolitikere beslutter sig for at gennemføre bevarende lokalplaner for kvarterer og bydele, hvor man ønsker at bevare et særligt arkitektonisk udtryk. Det gælder både i Hunderup-kvarteret og i andre boligområder i Odense og på Fyn. Diskussionen om at bevare bygninger drejer sig nemlig ikke blot om nedrivning af gamle villaer i det fornemme Hunderup-kvarter. Det drejer sig også om Gerthasminde og om Møllers Villaby i Odense, og det drejer sig om dusinvis af bymiljøer i Faaborg, i Assens, i Svendborg, ja, i stort set alle de fynske byer. For i langt de fleste byer, landsbyer og bydele findes der karakteristiske bygninger eller kvarterer, som er værd at bevare. Bevares: Vores byer er ikke museer. Derfor er det ikke alle udhuse, cykelskure og parcelhuse, der partout skal bevares for eftertiden, for vores byer skal være levende og kunne udvikle sig i takt med tiden og behovet. En levende by betyder imidlertid ikke, at man som boligejer skal kunne rive bygninger ned efter forgodtbefindende. Tværtimod: I en levende by udviser man respekt for byen, for historien. For dens sjæl. De nedrivninger og nybygninger, som blev nævnt i avisen tidligere på ugen, var markante eksempler på, at det er nødvendigt at skærpe bevaringskravene i Hunderup-kvarteret. Derfor vil det være klogt at gennemføre en bevarende lokalplan i rigmandskvarteret, ligesom det vil være klogt at se på bevaringsindsatsen i andre områder i Odense og i de andre fynske byer. For vi skal have sjælen med. Også i vores byer.

Annonce