Annonce
Middelfart

Gaveregn til udsatte børn: Kom og hent en fin julegave

Jannis Mitilineos med favnen fuld af gaver. Og i alle kasserne rundt om ham ligger der også gaver klar til udsatte. Privatfoto
Ingen børn i Middelfart skal undvære en julegave. Derfor kan udsatte børn og deres familier komme og hente en gratis gave og lidt juleslik ved det, der måske bliver den største gaveregn i Middelfart i mands minde.

Middelfart: Julen er hjerternes fest, og det ved Jannis Mitilineos om nogen. Ud over at være formand for Udsatterådet i Middelfart Kommune, tjener på Café Rita, fuldtidsstuderende på universitetet, far og ægtemand, så er han også dybt engageret i socialt arbejde, og i denne forbindelse kalder han sig "Det sorte får". Under dette alias holder han foredrag og promoverer frivilligt, socialt arbejde.

Med denne hat på vil han også sørge for, at der den 13. december vil være gaveregn til udsatte børn og voksne i Middelfart. Og det vil være rigtig, rigtig mange gaver. Faktisk omkring 2000 styks.

I samarbejde med Bobbie Nielsen fra Fredericia, der er en markant person inden for frivilligt, socialt arbejde, har Jannis Mitilineos fået stablet denne begivenhed på benene.

- Det er kæmpe stort netværk, hvor der bliver uddelt gaver i hele landet. Det er startet i den facebookgruppe, der hedder "Vi er til for at hjælpe hinanden". Her har private sendt penge ind, og andre har købt gaverne. Jeg er med til at dele dem ud. Det er mest gaver til børn, og det er alt muligt lige fra huer til forskellige kasser med Lego eller gamer-headset, fortæller han.

Annonce

En håndsrækning

Jannis Mitilineos ved om nogen, at det kan være afgørende med en håndsrækning i juletiden.

- Jeg er selv tidligere misbruger, og jeg ved, at det kan være rigtig modbydeligt. Derfor syntes jeg, at det var en mega fed idé, og jeg spurgte, om de ikke kunne smide nogle gaver til Middelfart. Så kom der en masse gaver, men så smed jeg selv nogle penge i, og så var der omkring 2000 gaver, siger han.

Så på luciadagen vil Jannis Mitilineos sammen med en flok venner stille sig op foran Café Rita og dele gaverne ud til dem, der kommer forbi, og som kan bruge en julegave til et udsat barn eller voksen.

- Jeg gør det her som privatperson, så jeg vil ikke gøre mig til dommer over, om folk har brug for en gave. Men jeg kan gøre mit forarbejde ordentligt og gøre opmærksom på, at det her kommer til at ske. Så vi uddeler gaver til dem, der kommer forbi, fortæller Jannis Mitilineos.

Med kaffe, slik og sodavand

Flere har meldt sig på banen. Nogle af de store spillere, endda. Carlsberg og Rema 1000 smider også et bidrag i festen, så udsatte i Middelfart kan få lidt ekstra med hjem i den søde tid, der ikke er så nem for alle.

- Café Rita har kontakt til nogle leverandører, og Carlsberg kommer med sodavand til børnene, som vil blive delt ud på dagen. Rema 1000 på Brovejen vil også sørge for noget slik til børnene, og det samme vil Dagrofa Fredericia og BT Catering fra Kolding. Café Rita vil sørge for kaffe til alle, der står i kø til en gave.

- Vi vil også lave en konkurrence, hvor vi udlodder to juleposer med alt, der skal til for at lave en julemiddag, siger Jannis Mitilineos, der har oprettet en begivenhed på facebook, der hedder " Julegaveuddeling til udsatte". Hvis du har brug for at gave og vil kigge forbi julegaveuddelingen, så bliver Jannis Mitilineos glad, hvis du kunne melde dig som interesseret i begivenheden, så han ved omtrent hvor mange, han kan regne med, der kommer.

Gaveregnen vil finde sted foran Café Rita på fredag den 13. klokken 15.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce