Annonce
Hus og have

Gør-det-selv: Vinduer uden maling

? Hej Kjeld Bjerre - jeg fremstiller vinduer og døre. De kan fås med naturtræ indvendigt og færdigmalede udvendigt. Jeg bruger oliemalinger.

Hilsen

Hans Knudsen, Kratholm Byggeservice

Annonce

! Hej Hans - dette er hermed gjort vitterligt: Hvis man ønsker vinduer af træ, som er ubehandlede på den indvendige side, kan man bestille dem hos Kratholm Byggeservice.

Og til dem, som måske ikke lige fanger sammenhængen: For nylig fortalte en læser, at hans leverandør af vinduer havde afslået et ønske om, at de nye vinduer skulle være ubehandlede på indersiden - “det kunne ikke lade sig gøre”, var beskeden.

Men det kan det selvfølgelig. Dog var der den mening i galskaben, at hvis man vil have garanti på sine vinduer, som rækker ud over fabrikantens egne løfter, så sker det vanligvis igennem organisationen Vinduesindustrien, som har et helt sæt regler, som fabrikanten skal overholde for at gøre sig fortjent til DVV-mærket - og den garanti, som følger med. Det drejer sig om et større regelsæt, som du kan finde på dvv.dk.

Det handler groft sagt om, at virksomhederne, som er med i ordningen, er enige om en masse tekniske detaljer om, hvordan et vindue skal laves - herunder om kvaliteten af overfladebehandlingen.

Leverandøren garanterer altså over for sine kolleger i DVV, at han maler med bestemte produkter og udfører arbejdet efter alle regler - det er betingelsen for, at DVV vil overtage garantien over for kunden, og derfor kan leverandøren ikke bare aftale med kunden, at han/hun selv maler sine vinduer.

Det er i givet fald et brud på den aftale, han har med sine kolleger. Derfor er det umiddelbart korrekt, at man ikke kan få lov til at male sine vinduer selv - hvis man vil have sin DVV-garanti. Og det vil vi jo.

Dog viste det sig, at man godt kan komme uden om denne hindring. Det kræver bare, at fabrikanten tager forbehold i kontrakten - det vil herefter fremgå, at skader på vinduerne, som kan henføres til det malearbejde, som kunden altså selv at udføre (eller netop ikke udføre), er undtaget fra garantien. Man mister altså ikke hele garantien, men det, som har direkte eller indirekte med malingen at skaffe.

Venlig hilsen

Kjeld Bjerre

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce