Annonce
Kultur

Flot fynsk film-år: Film Fyn involveret i 31 Robert-nomineringer

Anders Thomas Jensens Retfærdighedens Ryttere", der er støttet af Film Fyn og delvist optaget på Fyn, er nomineret i hele 15 kategorier til Robert-uddelingen.Foto: Rolf Konow
Annonce

Der var glæde hos FilmFyn, da årets Robert-nomineringer onsdag blev offentliggjort.

Den fynske filmfond er nemlig direkte involveret i hele 31 af nomineringerne.

Årets topscorer blandt alle de nominerede produktioner er den FilmFyn-støttede spillefilm Retfærdighedens Ryttere, der er nomineret i intet mindre end 15 kategorier.

Film Fyn-støttede Robert-nomineriner

Herunder ses listen over nomineringer til FilmFyn-støttede produktioner:

RETFÆRDIGHEDENS RYTTERE

Zentropa Entertainments, instruktør og manuskriptforfatter Anders Thomas Jensen, producere Sisse Graum Jørgensen og Sidsel Hybschmann.

Årets visuelle effekter / Hummer Højmark & Peter Hjorth

Årets klipper / Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen

Årets scenograf / Nikolaj Danielsen

Årets kostumedesigner / Vibe Knoblauch Hededam

Årets sminkør / Louise Hauberg Lohmann

Årets originale manuskript / Anders Thomas Jensen

Årets instruktør / Anders Thomas Jensen

Årets fotograf / Kasper Tuxen

Årets score / Jeppe Kaas

Årets sounddesigner / Eddie Simonsen

Årets mandlige birolle / Lars Brygmann

Årets kvindelige hovedrolle / Andrea Heick Gadeberg

Årets mandlige hovedrolle / Mads Mikkelsen

Årets mandlige hovedrolle / Nikolaj Lie Kaas

Årets danske spillefilm / Zentropa, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Sidsel Hybschmann, Instr.: Anders Thomas Jensen, Manuskript: Anders Thomas Jensen

KØD & BLOD

Snowglobe, instruktør Jeanette Nordahl, manuskriptforfatter Ingeborg Topsøe, producere Eva Jakobsen, Katrin Pors og Mikkel Jersin.

Årets kostumedesigner / Emilie Bøge Dresler

Årets originale manuskript / Jeanette Nordahl

Årets instruktør / Jeanette Nordahl

Årets kvindelige birolle / Sidse Babett Knudsen

Årets mandlige birolle / Elliott Crosset Hove

ERNA I KRIG

Nimbus Film, instruktør Henrik Ruben Genz, manuskriptforfattere Bo hr. Hansen og Henrik Ruben Genz, producere Birgitte Hald og Nynne Selin Eidnes.

Årets visuelle effekter / Colin Journèe

Årets scenograf / Jette Lehmann

Årets sminkør / Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit

Årets kvindelige hovedrolle / Trine Dyrholm

DE FORBANDEDE ÅR

Space Rocket Nation, instruktør Anders Refn, manuskriptforfattere Anders Refn, Flemming Quist Møller, producer Lene Børglum.

Årets visuelle effekter / Peter Hjorth

Årets kostumedesigner / Anne-Dorthe Eskildsen

Årets kvindelige hovedrolle / Bodil Jørgensen

MADKLUBBEN

Nepenthe Film, instruktør Barbara Topsøe-Rothenborg, manuskriptforfatter, Anne-Marie Olesen Thinghuus, producere Nina Lyng og Eva Juel Hammerich.

Årets originale sang / Hvis ikke nu – så hvornår?’ – Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen

LILLE SOMMERFUGL

Snowglobe, instruktør og manuskriptforfatter Søren Kragh-Jacobsen, producere Eva Jakobsen, Katrin Pors og Mikkel Jersin.

Årets originale sang / Louise’ – Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen

ALFA

SF Studios Production, instruktør og manuskriptforfatter Milad Avaz, producere Lars Bjørn Hansen og Misam Avaz.

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie / Andreas Jessen

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Danmark

Tre personer anholdt for afbrænding af statsministerdukke: En mistænkt er stadig på fri fod

Annonce