Annonce
Sport

Fischer betaler tilbage for lang snor fra Solbakken

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Viktor Fischer er taknemmelig for, at han ikke røg på bænken efter en lang periode uden mål i Superligaen.

Det var først i spillerunde 18, at FC København-profilen Viktor Fischer fik hul på bylden og scoret et mål i Superligaen.

Det var så til gengæld mod ærkerivalen Brøndby, og Fischer blev tilmed dobbelt målscorer i derbysejren på 2-1.

Men ellers er målene udeblevet i ligaen, og det har naget Fischer.

FCK-træner Ståle Solbakken har i mange kampe holdt fast i Fischer trods målkrisen.

- Jeg kan klappe mig selv på skulderen over, at jeg er troværdig. Ståle og resten af holdet har kunnet regne med mig. Det arbejde, jeg skal levere, det har jeg leveret.

- Men det ekstra, som man kun forventer, fordi jeg er en god spiller, er udeblevet i store perioder, og det har jeg også selv været rigtigt træt af, siger Fischer.

Tilliden fra træneren er ikke en selvfølge, påpeger Fischer, der føler, at han er ved at betale tilbage for den lange snor, han har fået.

- Det har været en kæmpe fordel for mig at have en træner, som hele tiden har troet på, at jeg på et tidspunkt ville komme tilbage i topform. Det begynder heldigvis at vise sig nu, siger Fischer.

Han er blevet stående på FCK-holdkortet uge efter uge trods de manglende mål.

- Det er den situation, alle fodboldspillere ønsker at være i. At man har en træner, som tror så meget på en, at man bliver stående og kan blive ved med at arbejde hårdt, og så kommer det på et tidspunkt til udtryk, hvor god man er.

- Det er jeg meget taknemmelig for. Det er en privilegeret situation, at man kan tillade sig ikke at lave mål i endda mange kampe og så stadig blive stående, siger Fischer.

Han har undervejs evalueret præstationerne med Solbakken for at finde frem til et højere niveau.

- Vi har haft masser af samtaler, hvor vi har snakket om, hvad der skulle til, for at jeg kom tilbage på mit topniveau.

- Der har været gensidig respekt, og Ståle ved, at jeg arbejder hårdt, og at jeg gør, hvad jeg kan for at komme tilbage på mit højeste niveau, lyder det fra Fischer.

FCK og Fischer tager mandag imod OB i Superligaens 20. spillerunde, som slutter kalenderåret af. Kampen begynder klokken 19.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce