Annonce
Erhverv

Fem minutter i lukketid: Hårdt prøvede fiskere får hjælp til at overleve af gavmild virksomhed

Jesper Levin fra J. Chr. Juhl A/S har besluttet at overtage Kerteminde Fiskeriforenings anpart i isværket, så isværket kan køre videre, uden at foreningen bliver økonomisk ruineret. Han skal ikke selv bruge isværket, men gør det for at redde havnen og fiskerne. Arkivfoto: Sugi Thriu
Selvom J. Chr. Juhl A/S ikke skal bruge hele isværket på Kerteminde Havn, har direktør Jesper Levin alligevel besluttet at overtage det 100 procent. For ellers ville Kerteminde Fiskeforening blive ruineret.

Kerteminde: Havnen, fiskerne og Kerteminde Fiskeriforening har fået en håndsrækning af de helt store. Fiskeimportøren J. Chr. Juhl A/S er nemlig gået med til at overtage fiskeriforeningens anpart i isværket, så Kerteminde Fiskeriforening ikke ender med at blive ruineret.

Direktør Jesper Levin fra J. Chr. Juhl fortæller, at det ene og alene er for at redde isværket, havnen og foreningen.

- Vi gør det for at redde fiskerne og havnen, fordi fiskerne har brug for isværket. Vi skal ikke bruge isværket i højere grad end i dag, og vi har ingen vinding ved at overtage fiskeriforeningens anpart. Tvært imod, siger Jesper Levin.

Annonce

Vi står magtesløse, og derfor har vi gjort tiltaget med at trække os ud af isværket for at overleve.

Søren Clausen, formand Kerteminde Fiskeriforening

Økonomi bliver udhulet

Fiskeriforeningens formand Søren Clausen erkender, at de økonomiske forpligtelser i isværket overstiger foreningens formåen, som det ser ud lige nu.

- Vi har valgt at komme ud af det, for ellers havde det udhulet foreningens økonomi, siger Søren Clausen og forklarer, at foreningens situation skyldes en kraftig reduktion i fiskekvoterne.

- Politikerne har lovet guld og grønne skove, men der er kommet det modsatte. Der er ingen saglig begrundelse for reduktionen. Vi står magtesløse, og derfor har vi gjort tiltaget med at trække os ud af isværket for at overleve. Ellers var vores økonomi blevet helt ruineret, fortæller formanden.

Derfor er fiskerne presset

12. oktober 2021 blev det besluttet, at fiskekvoten for torsk i Østersøen skal reduceres med 88 procent i 2022.

Samtidig blev det besluttet, at lukkeperioden, hvor det er forbudt at fiske i Østersøen, skulle forlænges.

Det gør, at mange fiskere søger væk fra Kerteminde for at fiske i Kattegat, Skagerrak og Nordsøen.

Ifølge Søren Clausen, der er formand for Kerteminde Fiskeforening, skal kvoterne og lukkeperioden lempes for at få fiskerne tilbage til Kerteminde.

Isværket på Kerteminde Havn er i øjeblikket ejet 50/50 af virksomheden J. Chr. Juhl A/S og Kerteminde Fiskeriforening, og aftalen mellem de to parter er, at J. Chr. Juhl overtager isværket 100 procent, så fiskeriforeningen undgår de økonomiske forpligtelser i isværket.

Annonce

Kan få anpart tilbage

Indtil videre er det en aftale mellem J. Chr. Juhl og Kerteminde Fiskeriforening, og det formelle arbejde skal falde på plads og registreres.

Og det kan godt være, at aftalen bliver ændret i fremtiden, siger Jesper Levin.

- Håbet er, at fiskerne vender tilbage til Kerteminde, og så kan det jo godt være, at fiskeriforeningen er i stand til at få sin anpart i isværket tilbage, men lige nu overtager vi den, forklarer han og understreger, at der absolut ikke er dårlig stemning mellem parterne.

- Tvært imod bringer problemerne os tættere sammen, og vi forsøger at finde løsninger sammen, slår Jesper Levin fast.

Søren Clausen er formand for Kerteminde Fiskeriforening, og foreningen har besluttet at komme ud af isværket for at undgå at blive økonomisk ruineret. Arkivfoto: Malena Rønnow

Både Søren Clausen og Jesper Levin fortæller, at aftalen ikke får konsekvenser for byen, havnen og fiskerne. For ved at bevare isværket kører alt videre, som det plejer og med forhåbninger om, at der i fremtiden bliver landet flere fisk i Kerteminde.

- Det er op til EU at redde fiskeriet. En reduktion på 88 procent (af fiskekvoten for torsk i Østersøen, red.), er det værste for os. Man skal hæve kvoten, så man kan drive fiskeri, ellers det det sidste dødsstød, siger Søren Clausen

Annonce
Odense For abonnenter

Manden med arret gør op med den voksne, der forgreb sig på ham som lille: Skriver "afskedsbrev til min pædofil"

Annonce
Annonce
Annonce
Fyn

Skudt helt ved siden af: Nyt OUH skal have 1400 flere p-pladser end forventet

Nordfyn For abonnenter

Sæleksperter efter nuttet syn i Bogense: - Man skal ikke lade sig narre - sæler er rovdyr og kan finde på at bide

Odense Bulldogs

Odense Bulldogs' sejrsstime brudt - nederlag til Rødovre efter straffeslag

Kultur For abonnenter

Brutalt, udsigtsløst og med et glimt af håb: Serieteater bevarede intensiteten

Løvkvist: Messerschmidt kæmper for at vriste magten ud af døende hænder

GOG For abonnenter

Ung GOG-streg vil se en fyldt arena i gult i svær Europa-kamp

GOG For abonnenter

GOG-kommentar: Det er ligeså spændende uden for banen

Assens

200 elever holdt hjemme, men skolen må ikke lukke ned: - Jeg kunne godt finde på at sende alle hjem i en uge

Husk det nu - i dag vender mundbindet tilbage: Sådan er reglerne

Kerteminde

Skuffede bilejere på stribe: Tyve slog til igen og igen med blandet resultat

Odense For abonnenter

Bager-ægtepars comeback var et mareridt: - Det er en befrielse at være blevet løst fra det lort

Fyn

OUH kan ikke løse sygeplejerske-problem - de truer med at sige kollektivt op tirsdag

Annonce