Annonce
Indland

En af de fjerneste galakser nogensinde er opdaget

Nasa Nasa/Reuters
Med nyt teleskop har forskere kunnet måle afstanden til en af de fjerneste galakser, der hidtil er observeret.

Afstanden til en kæmpegalakse, der består af store mængder stjerner, gas og stjernestøv, er blevet målt af et internationalt hold forskere.

Galaksen er fra universitets tidlige stadie og ligger 13 milliarder lysår væk.

Det gør galaksen til en af de fjerneste, som forskere nogensinde har kunnet måle.

Det skriver Københavns Universitet i en pressemeddelelse. Resultaterne er blevet offentliggjort i tidsskriftet Astrophysical Journal.

Forskerne har regnet ud, at galaksen formentligt indeholder hundrede gange flere stjerner end Mælkevejen, der er den galakse, som vores solsystem befinder sig i.

Og galaksen er et ganske særligt fund, mener Sune Toft, der professor ved Niels Bohr Instituttet og har været med til at opdage galaksen.

- Vi har opdaget en meget stor, massiv galakse på et meget tidligt tidspunkt i universets historier.

- Den er utrolig tæt på Big Bang. Og det bringer os et skridt videre mod at forstå, hvor alt det, vi ser i universet i dag, kommer fra, siger han.

En galakse består af en masse stjerner, der er bundet sammen af tyngdekraften. Men denne galakse indeholder også gas og stjernestøv.

Denne galakse blev allerede opdaget for ti år siden, hvor den fik navnet "Mambo-9". Men dengang var det ikke muligt at måle galaksens afstand fra jorden, fordi der ikke var den rigtige teknologi.

Så den blev bare en af mange galakser, som astronomer kunne observere, fortæller Sune Toft.

- Normalt, når vi tager billeder af galakser med teleskoper, kigger vi på lyset fra stjernerne, men på de her tidlige og ekstremt støvede galakser, er det ikke muligt.

Men med det nye teleskop "Alma" har det være muligt at måle afstanden til den støvede kæmpegalakse.

- Stjernelyset på den her galakse kan ikke undslippe på grund af alt støvet, men fordi Alma-teleskopet kan se strålingen fra støvet, er det muligt at afstandsbedømme, siger Sune Toft.

Alma-teleskopet består af 66 teleskoper, der er opstillet højt i bjergene i Chile.

De kobles sammen og opfanger den varme, der kommer fra stjernestøvet på galakserne - men ikke stjernelyset som almindelige teleskoper.

Når forskere tager billeder af fjerne galakser, viser billederne, hvordan galakserne så ud for flere milliarder år siden. Galakserne befinder sig så langt væk, at det tager lyset milliarder af år at nå frem til teleskopet.

Det internationale samarbejde med brug af Alma-teknologien er det største eksisterende jordbaserede astronomiprojekt.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce