Annonce
Fyn

Ekspert: Der er stadig brug for butikker

Dorte Wimmer forudser en sammensmeltning mellem nethandlen og handlen i fysiske butikker i løbet af de næste år.
Retail- og forbrugerdirektør i det private analysefirma Retail Institute Scandinavia Dorte Wimmer fortæller, at onlinehandel og handel i butikker er ved at smelte sammen. Det giver ikke mening at adskille de to ting.

- Dorte Wimmer, hvilken udvikling sker der inden for onlinehandel?

- Hvis vi kigger på det over hele året, så udgør onlinedelen 15-20 procent af den samlede detailhandel, og så er der nogle brancher, hvor det ligger højere og nogle, hvor det ligger lavere. Dagligvarer ligger lavest med to-tre procent, der køber online, og i den høje ende er elektronik, fast fashion, f.eks. Hennes & Mauritz, og sport. Op til jul og Black Friday sker der noget interessant, fordi vi ser, at onlineandelen af salget stiger. Der er en ændret adfærd hos os sådan nogle dage.

- Men det er stadig over 80 procent vi køber i butikkerne?

- Ja, det er det, og så er der udsving inden for brancher. Hvis vi kigger på, hvordan det tal vil lande i fremtiden, så vil det måske ende på, at 75 procent går til de fysiske butikker om tre års tid, og så vil tingene komme til at flyde meget mere sammen. Hvis du bestiller noget på nettet og henter det i butikken, er du så en onlinekunde eller en fysisk kunde, og hvis så du lige køber noget ekstra, når du er dernede, hvad så? Jeg tror, at opdelingen mellem online og butik slet ikke er relevant om nogle få år. Vi går ned i butikkerne og ser varerne, og så køber vi måske på butikkens eget website, fordi vi har fået gode råd og vejledning dernede.

- Hvordan kan vi forvente at bybilledet ser ud om f.eks. fem år?

Jeg tror, vi har mindre butikker, som ikke nødvendigvis har lagre, og som er rigtigt gode til, at hvis de ikke har en rød T-shirt, så sige, "vi får den leveret derhjemme til dig i morgen". Det vil sige, at vi vil se nogle mindre butikker. Vi ser nu, at Ikea f.eks. har åbnet butik på Vesterbro, hvor de laver et planning studio, hvor de servicerer kunderne, men hvor du ikke nødvendigvis kan få produkterne med det samme.

- Men dog stadig butikker …

- Jaja, det tror jeg stadig, vi vil have. Men jeg tror, der vil ske et udskilningsløb, hvor de butikker, som er sindssygt stærke og rigtig, rigtig dygtige, vil vokse, og så er der en del af dem, som vil tabe også. Vinderne er dem, der formår at få det til at smelte sammen, så jeg ikke er en onlinekunde, en pakkekunde, eller en fysisk kunde, men jeg er bare kunde hos dig, og så skal du imødekomme mig, fordi om mandagen vil jeg gerne købe pakker, og om tirsdagen vil jeg gerne tale med dit personale.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce