Annonce
Nordfyn

Efter Sprognævnets flytning til Bogense: Årets ord bliver kåret på Nordfyn

Her er nogle af de ord, som danskerne har indsendt til Dansk Sprognævn som bud på årets ord 2019 forud for kåringen. Illustration: Mikkel Damsgård Petersen
Det er med Nordfyns Gymnasium i Søndersø som vært, når "årets ord 2019" kåres under en live-radioudsendelse fredag formiddag. Dermed har Dansk Sprognævns direktør fået opfyldt et særligt ønske om, at kåringen sker på Fyn.

Søndersø: Koranklodser, krænkelsesparat eller klimakompensation?

Der er nok af bud på årets ord 2019. Hvilket, der løber med æren, bliver afgjort i et samarbejde mellem Dansk Sprognævn og DR P1 programmet Klog på Sprog fredag under en live-udsendelse af radioprogrammet på Nordfyns Gymnasium.

Her vil radiovært Adrian Hughes sammen med fire andre, kompetente dommere debattere og udvælge årets ord. En af dem er direktør for Dansk Sprognævn, Thomas Hestbæk Andersen, der var med, da Dansk Sprognævn flyttede fra Frederiksberg til Bogense tidligere i år. Og for ham har det en særlig betydning, at Årets Ord bliver kåret på netop Nordfyn.

- Det har været et særligt ønske fra vores side, at kåringen sker på Fyn og dermed markerer, at sprognævnet er flyttet til Fyn. Det synes jeg egentlig, at der er noget fint i. Årets ord har tidligere været kåret på gymnasier i Storkøbenhavn, og i dialog med DR-redaktionen har vi talt om mulige placeringer, som var tættere på sprognævntes nye placering, og så er det jo lykkeligvis endt med, at det ikke bare er på Fyn, men på Nordfyn at kåringen sker.

Sprognævnsdirektøren fortæller, at han fra start har håbet på at få - og selv at være - gode naboer på Nordfyn.

- Derfor er det også tilfredsstillende, at vi på den her måde kan gøre det synligt, at vi er til stede på Nordfyn, lyder det fra Thomas Hestbæk Andersen, der også glæder sig over, at sprognævnet har haft et "udmærket partnerskabssamarbejde" med Nordfyns kommune, Nordfyns gymnasium såvel som Syddansk Universitet.

- Vi lægger bestemt en kontinuerlig indsats for at udnytte de potentialer, der er i, at vi er flyttet til Fyn.

Annonce

15 kandidater

Ordet, der skal kåres fredag lige inden klokken slår 12, skal være et ord, der på en eller anden måde har betydet noget for danskerne og for det danske samfund i 2019.

Forud for programmet fredag, har Thomas Hestbæk Andersen været med til at skære op mod 200 forskellige forslag ned til 15 kandidater, der skal debatteres fredag. Selv har han tre-fire favoritter i puljen.

- Derfor er jeg ikke meget fastlåst på forhånd, og jeg glæder mig faktisk med åbent hjerte til diskussionen imorgen. En af ideerne med at placere det på et gymnasium er jo også, at der er et stort publikum, som kan give indspil til debatten.

Derfor vil jeg tillade mig selv at lade mig overbevise undervejs Dommerkomiteen består udover sprognævnsdirektøren også af radiovært Adrian Hughes, Henrik Lorentzen fra Det Danske Sprog- og Litteraturselskab, forfatteren Dy Plambeck og debattøren Geeti Amiri.

Sidste år - hvor årets ord blev kåret på Campus Carlsberg i København - var det med ord som identitetspolitik, habitbandit, hvidvask, plantekød, samtykke og borgerforslag i opløbet til kåringen. Kan du huske, hvilket der vandt dengang?

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

112

Flotte fjordhuse i første parket

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce