Annonce
Faaborg-Midtfyn

Efter Bækmark: Nu vil politikere have ærlig, empatisk og sjov kommunaldirektør

Direktør Helle Vibeke Carstensen (nummer to på billedet) har tidligere i selskab med borgmester Hans Stavnsager og stabschef Heidi Juul Madsen deltaget i et løb i forbindelse med Outdoor Sydfyn. Hun ønsker imidlertid ikke at oplyse, hvorvidt hun søger jobbet som ny kommunaldirektør, selvom politikerne netop ønsker, at den kommende kommunaldirektør er en del af lokalsamfundet. Arkivfoto: Torsten Cilleborg
Faaborg-Midtfyn skal have en ny kommunaldirektør, og tirsdag aften sagde politikerne god for de kriterier, som en kommende kommunaldirektør skal leve op til. Konstitueret kommunaldirektør Helle Vibeke Carstensen ønsker ikke at oplyse, om hun vil søge jobbet.

Faaborg-Midtfyn: Nu går jagten formelt ind på en ny kommunaldirektør i Faaborg-Midtfyn Kommune. Politikerne i kommunen nikkede tirsdag aften til det jobopslag, som skal få potentielle kandidater til at søge det ansvarsfulde job. Det foregik helt uden debat, trods stillingens omtumlede historik.

Ikke desto mindre ligger et jobopslag og en beskrivelse af en ønske-kommunaldirektør nu klar.

Faaborg-Midtfyns næste kommunaldirektør skal blandt andet være ærlig, empatisk og have humoristisk sans. Det fremgår af den såkaldte jobprofil, som er det som et ansættelsesudvalg bestående af politikere, kommunale ledere og medarbejdere skal navigere efter.

Stillingen som kommunaldirektør er ledig, efter den nu tidligere kommunaldirektør Helene Bækmark fratrådte per 1. oktober. Hendes ledelsesstil har flere gange været et omstridt emne og særligt har et stort gennemtræk på chefgangen på rådhuset vakt opsigt i offentligheden.

Også den omdiskuterede rolle, som kommunaldirektørens egen brors revision spillede i sagen om Midtfyns Fritidscenters konkurs, skabte heftig debat i løbet af sommeren.

I forbindelse med fratrædelsen skrev Helene Bækmark, at hun mente, at ”avisens dækning havde båret præg af mobning” – uden dog at pege på konkrete artikler.

Annonce

Skal kunne klare offentligheden

Ifølge beskrivelsen af den kommende kommunaldirektør skal vedkommende ”som menneske og som leder (kunne) klare offentlighedens opmærksomhed.”

Således skal kommunens øverste administrative leder være ”ærlig – både når det er populært og upopulært.” Kommunaldirektøren skal være empatisk og ”have ægte interesse for andre mennesker – uanset hvem de er”. Og vedkommende skal også have en ”humoristisk sans og uhøjtidelig tilgang til dig selv og andre,” lyder det i jobprofilen.

I den lyder naturligvis også, at kommunaldirektøren skal besidde politisk tæft, have den rette uddannelsesmæssige baggrund og have økonomisk og juridisk erfaring med at drive en kommune.

To eller tre direktører

Efter Helene Bækmark fratrædelse har flere af de mindre partier meldt ret klart ud, at de ønsker en ny ledelseskonstellation. Altså at der i stedet for de nuværende tre direktørstillinger, kun skulle være to ligesom tilfældet er i mange andre kommuner.

Selvom Faaborg-Midtfyn Kommune nu søger en ny kommunaldirektør til at stå i spidsen, betyder det ikke, at antallet af direktører er lagt fast på de tre. Det kommer der en politisk drøftelse af senere, forklarede borgmester Hans Stavnsager (S) til avisen forinden kommunalbestyrelsesmødet.

- Det eneste, der er 100 procent sikkert, er, at vi skal have en ny kommunaldirektør, sagde han.

Adspurgt om, rækkefølgen ikke er en smule omvendt, idet man først vil ansætte en kommunaldirektør for derefter måske at fyre en af de to øvrige direktører, svarede borgmesteren, at han personligt fortsat ønsker tre direktører.

- Jeg mener, der er rigeligt arbejde til tre, siger han og tilføjer, at han godt har kunnet mærke, at der de seneste måneder har været en direktør færre end tidligere.

Skal være del af lokalsamfundet

I jobopslaget og i beskrivelsen af den nye kommunaldirektør lægges der også vægt på, at en kommende kommunaldirektør skal kunne se sig selv som en del af civilsamfundet og ”eksempelvis er en aktiv del af Faaborg-Midtfyns stærke foreningsliv”.

Direktør i Faaborg-Midtfyn Kommune Helle Vibeke Carstensen – som i øvrigt nu fungerer som konstitueret kommunaldirektør – flyttede selv til Ringe, da hun for få år siden fik direktørjobbet, og dermed er hun den eneste direktør, der er bosat i kommunen. Hvorvidt Helle Vibeke Carstensen vil søge stillingen som ny kommunaldirektør, ønskede hun tirsdag aften ikke at svare på.

Der er ansøgningsfrist på stillingen allerede 2. januar, og en ny kommunaldirektør forventes at være fundet i slutningen af januar med tiltrædelse 1. marts.

Lønnen fastsættes efter overenskomsten og lyder derfor på i omegnen af to millioner kroner plus pension.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Faaborg-Midtfyn

Gypsy-jazz i verdensklasse

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce