Annonce
Odense

Dyster om millioner: Enlig dansker tilbage i fynsk finale

Pro League-finalen er verdens største turnering i Counter Strike. Søndag nat røg de danske favoritter fra Astralis ud til holdet Mousesport i semifinalen. Det tyske hold har danske Finn Andersen på holdet, som her modtages af et begejstret publikum på vej ind til finalen søndag eftermiddag. Andersen - med spillernavnet Karrigan - var også med og tabte finalen for holdet Faze Clan tilbage i 2017. Så han har revanche til gode i dag, hvor han er eneste dansker i finalen. Foto: Christian Nordholt
Finn Andersen - bedre kendt som Karrigan - er eneste dansker på podiet, når finalen skydes i gang i årets finale i Esl Pro League i Jyske Bank Arenaen i Odense søndag eftermiddag. De danske favoritter fra Astralis tabte semifinalen natten til søndag, så nu er den danske ære i hænderne på Finn Andersen.

Han bliver omtalt som the grand ol' man i den danske CS:GO-verden, selv om han først fylder 30 år næste år.

Karrigan - med det borgerlige navn Finn Andersen - er ene mand om at forsvare de rød-hvide farver i Odense, når Esl Pro League-finalen i Counterstrike skydes i gang søndag eftermiddag. Karrigan har skudt og slæbt sig igennem utallige baner, eller maps, i skydespillet og efterhånden været del af en lang række forskellige hold også.

Blandt dem det danske stjernehold Astralis, som natten til søndag - lidt efter klokken 02 - måtte se sig slået af netop Karrigan og hans hold Mousesport, der er baseret i Tyskland. Finn Andersen har i øvrigt en dansk mor - og en tysk far, men er født og opvokset i Danmark.

Han og resten af Mousesport spiller søndag eftermiddag mod det svenske CS:GO-hold Fnatic, som udelukkende har svenskere på holdet.

Finn Andersen var i øvrigt også i finalen i den første udgave af Esl Pro League i Odense tilbage i 2017, hvor han spillede for holdet FaZe Clan. Den aften tabte holdet dog, så Karrigan har revanche til gode i Odense.

Det er tredje gang, der er finale i arenaen i Odense. Sidste år vandt de lokale favoritter fra Astralis, se arenaen eksplodere i jubel her, men i år skal der findes en ny vinder i turneringen, der har en samlet præmiepulje på fem millioner kroner.

Annonce
Det er tredje gang, der spilles e-sportfinale i arenaen i Odense - og igen er de 5000 billetter for længst udsolgt til eventen hos Esl Pro League. CS:GO-finalen finder sted samtidigt med Odincon, som Odense Sport & Event står bag sammen med en række partnere som Odense Kommune, Technology Denmark og You See bl.a. i de tilstødende haller i OCC. Foto: Christian Nordholt
Publikum er på plads til årests finale i Jyske Bank Arenaen i OCC. Foto: Christian Nordholt
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce